سه‌شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ -
- 18 Jun 2019
14 شوال 1440 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
تجمع دانشجويان در مقابل دانشگاه علوم‌پزشكي ايران در اعتراض به انحلال این دانشگاه

جرس: دانشجويان دانشگاه علوم‌پزشكي ايران در اعتراض به حكم روز گذشته وزير بهداشت و تصمیم ناگهانی این وزارتخانه مبني بر انحلال دانشگاه علوم‌پزشكي ايران، صبح امروز در مقابل اين دانشگاه تجمع كردند.

 

به گزارش جرس، دانشگاه علوم پزشکی ایران با پیشنهاد دانشگاه‌های علوم پزشکی، دانشجویان و وزارت بهداشت بلکه با ابلاغیه معاونت انسانی ریاست جمهوری منحل شد که این اتفاق شوک بزرگی را به دانشجویان این دانشگاه وارد کرده است.

 

دانشجویان دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز صبح امروز با شنیدن انحلال دانشکده‌ای که در آن تحصیل می‌کنند، در محوطه این دانشگاه تحصن کرده و اعتراض خود را نسبت به این اتفاق ابراز می‌کنند.

 

 حضور گارد ویژه در دانشگاه علوم پزشکی و دانشکده پرستاری و مامایی

 

همزمان با این تصمیم، یگان ویژه و پلیس امنیت از ساعات ابتدایی صبح در دانشگاه علوم پزشکی ایران و دانشکده پرستاری و مامایی حضور یافتند.

 

به گزارش خبرنگار جرس، یگان ویژه سعی داشت که از استادان و اساتید در دانشکده مامایی و پرستاری بخواهد که به سر کلاس ها بازگردند که در این اقدام ناموفق ماند.

 

حتی استادان دانشگاه علوم پزشکی ایران اعلام کرده اند که تا تکلیف این دانشگاه مشخص نشود از حضور در مراکز درمانی و بیمارستانها خودداری خواهند کرد.

 

تغییر تابلو سایت دانشگاه

بر اساس این گزارش، شبانه حتی تابلوی لاتین و فارسی دانشگاه علوم پزشکی ایران برداشته شده است. سایت این دانشگاه نیز دیگر باز نمی شود و وقتی نام سایت زده می شود به جای سایت این دانشگاه، سایت دانشگاه تهران باز می شود.

 

طومار اعتراضی دانشجویان

 

علاوه بر این بنابر گزارش های ارسالی به جرس، دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی ایران در اعتراض به این اقدام طوماری را امضا کرده اند.

 

در این بیانیه دانشجویان این دانشگاه خواستار تجدید نظر مسئولان در این تصمیم شده اند. دانشجویان علوم پزشکی اقدام شبانه مسئولان را در این بیانیه محکوم کرده اند.

 

در این میان نه تنها دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی بلکه دانشجویان دانشگاه تهران و دانشگاه شهید بهشتی هم نسبت به انحلال دانشگاه علوم پزشکی معترضند زیرا واحد های اموزشی دانشگاه علوم پزشکی به زیر مجموعه دانشگاه تهران و واحدهای درمانی آن به دانشگاه شهید بهشتی افزوده می شود.

 

دانشجویان دانشگاه تهران در رشته پزشکی خود را از لحاظ درجه علمی بالاتر از دانشجویان علوم پزشکی می دانند و نسبت به این اقدام معترضند.

 

دانشگاه تهران، دانشجويان دانشگاه منحل شده علوم‌پزشكي ايران را نپذيرفت

 

 دانشگاه علوم پزشكي ايران نه با پيشنهاد دانشگاه‌هاي علوم پزشكي، دانشجويان و وزارت بهداشت بلكه با ابلاغيه معاونت انساني رياست جمهوري منحل شد كه اين اتفاق شوك بزرگي را به دانشجويان اين دانشگاه وارد كرده است.


به گزارش ايلنا، دانشجويان دانشكده پرستاري و مامايي دانشگاه علوم پزشكي ايران صبح امروز با شنيدن انحلال دانشكده‌اي كه در آن تحصيل مي‌كنند، در محوطه اين دانشگاه تحصن كرده و اعتراض خود را نسبت به اين اتفاق ابراز مي‌كنند.


اين در حالي است كه دانشكده علوم پزشكي تهران كه قرار است طبق گفته وزير بهداشت و درمان بخشي از واحدهاي آموزشي دانشگاه علوم پزشكي ايران را در خود ادغام كند نيز نتوانسته به راحتي با اين ادغام كنار بيايد، چرا كه دانشكده پرستاري دانشگاه علوم پزشكي تهران در حال حاضر اين گروه از دانشجويان دانشگاه ادغام شده را براي پذيرش قبول نكرده است.


به نظر مي‌رسد اين ادغام در صورتي اتفاق افتاده كه هماهنگي‌هاي لازم براي آن از قبل انجام نشده است و دانشجويان و اساتيد اين دانشگاه‌ها را سر در گم كرده است تا جايي كه دانشجويان اين دانشگاه‌ها را مجبور به تحصن و اعتراض كرده است.


دانشگاه علوم‌پزشكي ايران به دليل سكونت نيمي از پرسنل دركرج منحل شد

 

 

 

در همین حال مرضيه وحيد دستجردي امروز اظهار داشت: پيرو ابلاغيه معاونت نيروي انساني رياست جمهوري، دانشگاه علوم پزشكي ايران ادغام شده است كه بر اساس آن هم شبكه بهداشت و درمان شهر تهران ساماندهي مي‌شود و هم مسائل آموزشي و پژوهشي بهبود مي‌يابد.


به گزارش ايلنا، وي ادامه داد: در اين زمينه اتفاقي جز ارتقاي اين فعاليت‌ها نمي‌افتد و دانشجويان دانشگاه علوم پزشكي ايران به دانشگاه علوم پزشكي تهران منتقل مي‌شود.


وزير بهداشت و درمان گفت: ادغام دانشگاه علوم پزشكي ايران با توجه به اصلاح ساختاري كه قرار بود در شهر تهران اتفاق بيفتد، انجام شد؛ البته اين دانشگاه سه چهارم شبكه بهداشتي خود را به دليل تاسيس استان البرز به همراه بيمارستان‌هاي منطقه كرج به دانشگاه علوم پزشكي البرز منتقل كرد.


دستجردي عنوان کرد: يك هزار و 700 پرسنل دانشگاه علوم پزشكي ايران ساكن استان البرز بودند كه همگي آنها به كرج منتقل مي‌شوند.


وي اظهار كرد: از مشكلات ما در زمينه سه دانشگاه علوم پزشكي مادر در تهران همخوان نبودن مناطق جغرافيايي آنها بوده است به طوري كه به عنوان مثال در يك خيابان منطقه بهداشتي يك دانشگاه بوده و پايين آن خيابان منطقه بهداشتي دانشگاهي ديگر. همچنين عدم همخواني مناطق از نظر جغرافيايي نيز از مشكلات موجود بوده است كه يك دانشگاه از منطقه شمال بايد بر منطقه‌اي در غرب نظارت مي‌كرد، البته اين مسائل ساماندهي شد.


دستجردي با این مدعا که "مسائل پژوهشي و آموزشي ارتقاي جدي پيدا مي‌كند"، گفت: بر اين اساس در رتبه‌بندي دانشگاه‌ها رتبه‌هاي بالاتري را كسب مي‌كنيم و افرادي كه قبلا فارغ‌التحصيل دانشگاه علوم پزشكي ايران بوده‌اند، اتفاق خاصي براي مدارك آنها نمي‌افتد، اما هفت بيمارستان زير پوشش دانشگاه علوم پزشكي ايران به همراه معاونت‌هاي غذا و دارو، بهداشتي و درماني به دانشگاه علوم پزشكي بهشتي منتقل مي‌شود و مسائل و موضوعات آموزشي به دانشگاه علوم پزشكي تهران انتقال مي‌يابد.


گفتنی است روز جمعه، مرضيه وحيد دستجردي، وزير بهداشت در نامه‌اي به محمدباقر لاريجاني رييس دانشگاه علوم‌پزشكي تهران، دانشگاه علوم‌پزشكي ايران را منحل و واحدهاي آموزشي آن را به دانشگاه تهران و واحدهاي درماني و بهداشتي آن را به دانشگاه شهيد‌بهشتي سپرد. اين نامه بدون هماهنگي با پرسنل و هيات‌علمي دانشگاه علوم‌پزشكي ايران صادر و منتشر شده است.


 روز گذشته مرضيه وحيد دستجردي، وزير بهداشت درمان و آموزش پزشكي با ابلاغ نامه‌اي به محمد باقر لاريجاني، رئيس دانشگاه علوم پزشكي تهران دستور داد تمام واحدهاي آموزشي، پژوهشي و دانشجويي منتزع از دانشگاه علوم‌پزشكي ايران اعم از دانشكده ها و مراكز تحقيقاتي، بيمارستان‌هاي آموزشي، واحدهاي پرديس مركزي و بين‌الملل و ساير واحدهاي دانشگاه كه به نحوي با مراكز آموزشي، پژوهشي و دانشجويي مرتبط هستند و نيز واحدهاي رفاهي و پشتيباني مرتبط اعم از خوابگاه‌هاي دانشجويي و فضاهاي فوق برنامه و فرهنگي به دانشگاه علوم پزشكي تهران منتقل شوند.


دانشگاه علوم پزشکی ایران با در اختیار داشتن 16 بیمارستان و بیش از 13 هزار نفر نیروی انسانی، جزء یکی از بزرگترین دانشگاه های علوم پزشکی کشور بود که با حکم روز جمعه مورخ 7 آبان وزیر بهداشت و درمان در دانشگاه های علوم پزشکی تهران و شهید بهشتی، ادغام شد.


دانشگاه علوم پزشکی منحله ایران، یکی از 3 دانشگاه ارائه دهنده خدمات بهداشتی و درمانی در تهران بزرگ بود که به مردم مناطق غرب تهران و شهرستانهای همجوار از جمله شهریار و کرج، خدمات رسانی می کرد.
این دانشگاه با در اختیار داشتن 16 بیمارستان، جزء یکی از بزرگترین دانشگاه های علوم پزشکی کشور بود که با حکم روز جمعه مورخ 7 آبان مرضیه وحید دستجردی، وزیر وقت بهداشت و درمان در دانشگاه های علوم پزشکی تهران و شهید بهشتی، ادغام شد.


 

ارسال به :