سه‌شنبه ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ -
- 24 Apr 2018
08 شعبان 1439 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۸:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
روزشمار جنبش سبز، از ۱۵ تا ۱۷ مهر ۱۳۸۹


هر کس جمهوری بخواهد دشمن ماست


تقویم روزهای سبز سال گذشته را ورق می زنیم و می خوانیم که به گفته احمدی مقدم فرمانده کل نیروی انتظامی ایران، هیچ تجاوزی در کهریزک رخ نداده است. شاید اگر این خبر حقیقت داشت خوشحال می شدیم، اما وقتی امسال شنیدیم که هم تجاوزها در کهریزک واقعیت داشت، هم قتل سه نفر واقعیت داشت، هم دو پزشک کهریزک تا کنون کشته شده اند، نمی توانیم ناراحتی مان را پنهان کنیم. در فاصله ای بسیار دورتر از کهریزک، شهرام امیری دانشمند فیزیک ایرانی، گفته می شد که به سفارت آمریکا در عربستان پناهنده شده است، متکی وزیرخارجه این اقدام را آدم ربایی آمریکایی ها نامید، یک سال بعد شهرام امیری در کمال آزادی به ایران بازگشت و از آن پس هیچ خبری از او نشد. این در حالی بود که مرکز اتمی قم، موضوع دعوای جدیدی در پرونده هسته ای ایران بود، سیا اعلام کرد از سه سال قبل در جریان این مرکز بوده است. باراک اوباما نوبل صلح گرفت و مشاور احمدی نژاد گفت ما از این موضوع ناراحت نیستیم. مهدی کروبی اظهارات احمدی نژاد در مصاحبه با چارلی رز را تکذیب کرد و فرماندهان سپاه گفتند قصد دارند با ادغام بیشتر بسیج و سپاه توان نظامی شان را بالا ببرند. حکم اعدام محمدرضا علی زمانی که دو ماه قبل از انتخابات دستگیر و همراه معترضان انتخاباتی محاکمه شده و به ایجاد شورش در انتخابات متهم شده بود، صادر شد و احمد خاتمی در نماز جمعه گفت " هر کسی جمهوری بخواهد دشمن ماست."


پایان "بازجویی و تحقیقات" محمد قوچانی


15 مهر، مریم باقی همسر محمد قوچانی، سردبیر روزنامه توقیف شده اعتماد ملی، از پایان" بازجویی و تحقیقات" از همسرش در زندان خبر داد. خانم باقی گفت که با وجود گذشت ۱۵ روز از پایان تحقیقات، وی همچنان در زندان است. فرهاد تجری عضو کمیته ویژه مجلس روز گذشته به خبرگزاری مهر گفت که علت تعویق آزادی قوچانی، " طرح موضوعات جدید" در پرونده وی است. خانم باقی همچنین، اتهام " بر هم زدن امنیت كشور از طریق شركت در تجمعات و نوشتن مطالب" که متوجه همسرش شده است را رد کرده و گفته است: " گرچه شركت در تجمعات مسالمت‌آمیز بر طبق قانون اساسی جرم نیست، اما قوچانی در هیچ تجمعی شركت نداشته است." او گفت که محمد قوچانی پس از انتخابات، مطلبی در روزنامه اعتماد ملی منتشر نکرد، اما گمان می‌کند، " نامه‌ كروبی به شورای نگهبان، موجب بازداشت وی شده است." وی اضافه کرد: " اتهام همسرم، مصداق هیچ‌یك از مواد قانونی در بخش جرایم علیه امنیت در قانون مجازات اسلامی نیست و مطابق با اصل قانونی بودن جرایم و مجازات‌ها نمی‌توان فردی را به اتهامی كه در قانون مصداقی ندارد، متهم كرد."


پلیس: در کهریزک تجاوزی روی نداده است


15 مهر، اسماعیل احمدی‌مقدم فرمانده پلیس گفت که در کهریزک به هیچ‌‌یک از بازداشت‌شدگان تجاوز نشده است. وی در مراسم گشایش نمایشگاه تخصصی پلیس افزود که تحقیقات پلیس نشان می‌دهد در حوادث پس از انتخابات در بازداشتگاه کهریزک تجاوزی صورت نگرفته است، اما مسائل پیش آمده در این بازداشتگاه، تمام زحمات نیرو را تحت‌الشعاع خود قرار داده است. او توضیح نداد این زحمات چیست و چرا ده نفر از نیروهای پلیس به دلیل تخلف در کهریزک تحت پیگرد قانونی قرار گرفته اند. او فقط گفت " حوادث کهریزک بزرگ‌نمایی شده است."


کمپین یک میلیون امضاء برنده دو جایزه شد


15 مهر، کمپین یک میلیون امضاء، برنده جوایز "صدای آزادی" موسسه دای کوادریج از آلمان و " شهامت" آنا پولیتکووسکایا از بریتانیا شد. در مراسم اعطای این جایزه، رضوان مقدم از اعضای کمپین یک میلیون امضاء، فریبا داوودی مهاجر فعال حوزه زنان و ژاله گوهری حضور داشتند. بنیاد " کمک به همه زنان در جنگ"، این جایزه را به خاطر قدردانی از " شجاعت و پایداری" کمپین یک میلیون امضاء در دفاع از حقوق زنان در ایران اعطا کرده است. مارینا کاتزاروا بنیانگذار این نهاد فعال در امور حقوق بشر گفته که این جایزه به خاطر شجاعتی که اعضای این کمپین در جهت تغییر قوانین از خود نشان داده‌اند به آنها اهدا شده است.


احمدی‌نژاد مذاکرات جلیلی-برنز را مثبت خواند


15 مهر، محمود احمدی‌نژاد از مذاکره سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران و ویلیام برنز معاون وزیر خارجه آمریکا در حاشیه نشست ژنو حمایت کرد و آن را سازنده و مثبت خواند. وی در حاشیه جلسه هیات دولت به خبرنگاران گفت که مذاکره نمایندگان ایران و آمریکا دارای چارچوب منطقی و روشنی بود و ما همان را قبول داریم. احمدی‌نژاد افزود که این دیدار به درخواست طرف آمریکایی صورت گرفته است و ایران هم به غیر از اسرائیل، برای تعامل با کشورهای مختلف، هیچ حد و مرزی ندارد. وی گفت که " تعامل و سیاست‌های ما بر اساس منافع ملی است و قدرت انعطاف ما نیز بالاست." احمدی‌نژاد در عین حال اظهار داشت که جمهوری اسلامی حاضر به خرید سوخت مورد نیاز خود از آمریکا است. یک هفته قبل و یک هفته بعد از این اظهار نظر احمدی نژاد و رهبری تاکید کرده بودند که آمریکا همچنان مهم ترین دشمن جمهوری اسلامی است.


آمریکا به ربودن شهرام امیری متهم شد


15 مهر، منوچهر متکی وزیر خارجه گفت که آمریکا در ناپدیدشدن یک تبعه ایرانی در عربستان دخالت داشته است. وی در حاشیه جلسه هیات دولت به خبرنگاران گفت آمریکایی‌ها مسئول به اصطلاح بازداشت و دستگیری شهرام امیری هستند. متکی به شغل شهرام امیری هیچ اشاره‌ای نکرد و تنها اظهار داشت که تهران وضعیت این فرد را به عنوان تبعه‌ای که سفری طبیعی به خارج از کشور داشته، پیگیری می‌کند. در همین حال، روزنامه الاشرق الاوسط، چاپ لندن، شهرام امیری را کارمند تاسیسات هسته‌ای قم که به عربستان پناهنده شده، معرفی کرد. اما حسن قشقاوی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی این موضوع را تکذیب کرد. قشقاوی گفت که " شهرام امیری برای انجام سفر عمره مفرده به عربستان سفر کرده و در این کشور ناپدید شده است." خانواده امیری اعلام کردند که وی ۱۰ خرداد 88 وارد عربستان شد و سه روز بعد ناپدید گشت. همسر امیری گفت که همسرش " پژوهشگر فیزیک" بوده و هیچ سمت دولتی نداشت. او افزوده که همسرش پروژه‌های مختلفی در حوزه کاری خود انجام داده است، اما وی از آخرین پروژه‌ای که در آن فعالیت می‌کرده، اطلاعی نداشت. شهرام امیری یک سال بعد، با اختیار خود از آمریکا به ایران بازگشت و از زمان بازگشت وی تا کنون اثری از او نیست، گفته می شود که وی از آمریکا درخواست پناهندگی کرده بود، اما به دلیل فشار روی خانواده اش مجبور به بازگشت شد. کارشناسان او را مهره مهمی ارزیابی نکردند.


ایجاد تغییر برای توسعه ارتباط سپاه و بسیج


16 مهر، محمد علی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران در مراسم تودیع و معارفه برخی فرماندهان سپاه ‌گفت، مبنای تحولات صورت گرفته در سپاه " دگرگونگی‌های به‌وجود آمده در تهدیدات علیه جمهوری اسلامی ایران" بود. آیت‌الله خامنه‌ای، محمدرضا نقدی را به سمت رئیس سازمان بسیج مستضعفین، حسین طائب، فرمانده سابق بسیج را به معاونت اطلاعات سپاه و حسین سلامی را به سمت جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران منصوب کرده‌است. جعفری گفت: " بنا داریم سپاه و بسیج را در سازماندهی و در تعریف ارتباط سازمانی طوری قرار دهیم که استفاده از این ظرفیت عظیم مردمی در انجام رسالت و وظیفه ذاتی سپاه مبنی بر حفظ و حراست از انقلاب و دستاوردهای آن راحت‌تر و روان‌تر صورت بپذیرد."


وی گفت: " ماهیت تهدیدات کاملاً با تهدیدات اوایل انقلاب که عمدتاً از جنس تهدیدات سخت بود، تفاوت کرده و ما باید با قالب‌شکنی، خود را برای مقابله با تهدیدات دهه چهارم انقلاب آماده کنیم." سرلشکر نجفی نیز اظهار داشت: " امروز کسی جرئت نمی‌کند علناً به مقابله با جمهوری اسلامی بپردازد، بل‌که آن‌ها به دنبال تغییر محتوای نظام اسلامی هستند، یعنی همان اتفاقی که در صدر اسلام افتاد و سپاه و بسیج نیز مأمور مقابله با این تهدیدات هستند." محمد علی جعفری، اعتراضات پس از انتخابات را عاملی برای جدی‌تر تلقی کردن تهدیدات پیش روی انقلاب اسلامی دانست و ادامه داد: " سپاه از این آزمون نیز سربلند بیرون آمد اما باید آمادگی خود را روزبه‌روز افزایش دهیم."


آمریکا: از تأسیسات قم خبر داشتیم


16 مهر، مدیر سازمان سیا گفت که ایالات متحده از سه سال پیش از وجود تأسیسات غنی‌سازی در قم باخبر بود. لئون پانِتا، مدیر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در مصاحبه‌ با هفته‌نامه تایم گفت که وی در ماه ژانویه و در زمان تغییر دولت در کاخ سفید از وجود این تأسیسات باخبر شد. وی در این باره گفت: " این مسئله به عنوان چیزی مطرح شد که هیچ‌کس از آن باخبر نیست، به عنوان یک تأسیسات مخفی." مدیر سیا افزود: " «این تأسیسات درون یک کوه ساخته شده‌بود و این امر برای ما سؤال‌برانگیز بود. پس از آن چند ماه را صرف به دست آوردن اطلاعات بهتر درباره اوضاع آن تأسیسات کردیم و عملیاتی مخفی در آن منطقه انجام دادیم."


اعتصاب غذای ۱۷۰۰ کارگر واگن پارس


16 مهر، 1700 کارگر شرکت واگن پارس اراک در اعتراض به پرداختن نشدن حقوق و سنوات معوقه‎شان، اعتصاب غذا کردند. این نهمین تجمع اعتراضی کارگران این شرکت در سال 1388 بود. کارگران واگن پارس اعلام کردند در صورت عدم توجه به خواسته‌هایشان با تجمع در برابر شرکت، جاده ورودی به اراک را مسدود خواهند کرد. محمدرضا مداحی، نایب‌رئیس شورای اسلامی کار این شرکت " عدم پرداخت ۷۵ روزی حقوق معوقه‌های ماه‌های قبل، بی‌توجهی به پرداخت سنوات بازنشستگان و عدم پرداخت مبلغ بازنشستگی به تأمین اجتماعی" را دلیل اعتراضات شش ماه گذشته کارگران عنوان کرده‌است. منوچهر مقدم، مدیر کارخانه واگن پارس اراک، تعویق دو ماهه حقوق کارگران را تأئید کرد. وی گفت سهام‌داران اصلی کارخانه باید جواب‌گوی این وضعیت باشند. بنا به این گزارش، کارگران هم‌زمان با حضور گروهی از کشور قزاقستان در محل شرکت تجمع کرده و شعار " یا الله یا الله به فریاد ما برس" سر داده‌اند. شرکت واگن پارس چندی پیش در پی اجرای سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی به بخش خصوصی واگذار شد.


حکم اعدام برای یکی از معترضان انتخاباتی


16 مهر، دادگاه انقلاب تهران، حکم اعدام محمدرضا علی‌زمانی، یکی از معترضان به نتایج انتخابات را صادر کرد. قاضی صلواتی، رئیس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب این حکم را دوشنبه ۱۳ مهر ماه ابلاغ کرد. محمدرضا علی زمانی، عضو انجمن پادشاهی ایران است و در دومین دادگاه بازداشت‌شدگان اخیر محاکمه شده‌است. اعترافات وی در دادگاه، پیش از این در تلویزیون دولتی ایران منتشر شد. زمانی وکیل انتخابی نداشت و وکیل تسخیری دادگاه انقلاب از وی دفاع کرد. جرم آقای علی‌زمانی محاربه اعلام شده ‌بود. اما وکیل وی به این خاطر که وی سلاحی حمل نمی‌کرده اتهام محارببه وی را غیر موجه دانست و برای او تقاضای بخشش کرد.

انجمن پادشاهی ایران، انجمنی بود که از سوی یکی از چهره‌های تلویزیونی ایرانی در آمریکا به نام واقعی فتح الله منوچهری، فرود فولادوند که تا سالها بعد از انقلاب بازیگر و دوبلور سینما بود و سپس برگزار کننده کنسرت موسیقی لس آنجلسی در اروپا شد، رهبری می‌شد. وی در یک شبکه تلویزیونی تک نفره به فحاشی به قرآن و مقدسات دینی می پرداخت و از هوادارانش می خواست علیه جمهوری اسلامی به اقدام مسلحانه دست بزنند. کارشناسان معتقدند، تشکیلات هواداران فرود فولادوند در ایران توسط وزارت اطلاعات و برای دستگیری حامیان این گروه بطور مصنوعی ایجاد شده بود. این افراد که در دو ماه پیش از انتخابات زندانی شده بوددند، در دادگاه اعتراضات انتخاباتی محاکمه و متهم شدند که در اعتراضات انتخاباتی دست داشتند، برخی شاهدان در زندان اوین می گویند که بازجویان به این افراد قول داده بودند که اگر بتوانند نقش خود را برای تخریب معترضان انتخاباتی بخوبی بازی کنند، آنها را بی سروصدا آزاد خواهند کرد.


حمله شود قلب اسرائیل را منفجر می‌کنیم


17 مهر، جانشین نماینده آیت‌الله خامنه‌ای در سپاه پاسداران گفت: " اگر یک موشک آمریکا یا رژیم صهیونیستی در کشور ما به زمین بخورد قبل از اینکه گرد و خاک این موشک‌ها به زمین بنشیند، موشک‌های ایران قلب اسرائیل را منفجر خواهند کرد." مجتبی ذوالنور، با بیان این مطلب در قم افزود: " رژیم صهیونیستی و آمریکا قدرت ریسک‌پذیری و حمله به ایران را ندارند." سخنان آقای ذوالنور در شرایطی بیان می‌شود که آمریکا و اسرائیل اعلام کرده‌اند هفته آینده یک مانور مشترک دفاع هوایی برگزار می کنند که در آن رهگیرهای موشکی نیز آزمایش خواهند شد. پنتاگون روز چهارشنبه از آماده شدن بمب‌های بزرگ سنگرشکن برای ارتش آمریکا طی ماه‌های آینده خبر داد. این بمب‌ها قادر خواهند بود تا اعماق زمین نفوذ کرده و استحکاماتی هم‌چون تأسیسات هسته‌ای زیرزمینی ایران را نابود کنند.


تکذیب اظهارات محمود احمدی‌نژاد توسط کروبی


17 مهر، مهدی کروبی، نامزد معترض به نتایج انتخابات به اظهارات محمود احمدی‌نژاد در مصاحبه با شبکه پی‌بی‌اس (PBS) آمریکا پاسخ داد. محمود احمدی‌نژاد، در مصاحبه با چارلی رز مجری شبکه پی‌بی‌اس آمریکا گفت که آقای کروبی هیچ سندی برای موضوع تجاوز در زندان‌های ایران ندارد. وی گفته بود که وقتی هیأت سه نفره قوه قضائیه از آقای کروبی درخواست ارائه سند کرده‌اند، او اعلام کرده که عصبانی شدم، این حرف‌ها را زدم و سندی ندارم. این مصاحبه سه‌شنبه گذشته از شبکه یک تلویزیون ایران پخش شد.


مهدی کروبی، با تکذیب ادعای مطرح شده از سوی آقای احمدی‌نژاد، بار دیگر بر داشتن اخبار بسیار تکان‌دهنده از بازداشتگاه‌های ایران تأکید کرد. مهدی کروبی از تلویزیون ایران درخواست کرد، یک سوم زمانی که در اختیار دادستان قرار داده شد، به او یا نماینده‌اش داده شود تا درباره این جنایات برای مردم توضیح دهد. در این نامه‌ آمده‌است: " جای بسی تأسف است که قلب واقعیت، فرهنگ لایتغیر رئیس قوه مجریه شده‌است." این نامه ادامه می‌دهد:
" نمی‌دانم نيويورک چه خصوصيتی دارد که هر گاه آقای احمدی‌نژاد به آن‌جا می‌رود اين خصوصيت فردی‌اش دو چندان می‌شود." کروبی گفت: " کماکان بر پی‌گیری جنایت انجام گرفته که وجدان هر انسان آزاده‌ای را به‌درد می‌آورد، تأکید دارم."


باراک اوباما، برنده جایزه صلح نوبل


17 مهر، باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا برنده جایزه صلح نوبل سال ۲۰۰۹ شد. کمیته جایزه نوبل دلیل اعطای این جایزه به آقای اوباما را " تلاش برای تقویت دیپلماسی بین‌المللی و تشویق به همکاری بین المللی" اعلام کرد. فعالیت‌های رئیس‌جمهوری امریکا برای تقویت سازمان‌های بین‌المللی و تشویق برای خلع سلاح هسته‌ای از دیگر مواردی است که از سوی کمیته نوبل مطرح شده است. چهل و چهارمین رئیس‌جمهوری آمریکا، در رقابت با ۲۰۵ کاندیدای دیگر توانست جایزه صلح نوبل امسال را از آن خود کند. سیما سمر، رئیس کمیسیون حقوق بشر افغانستان و مورگان چانگیرای، نخست وزیر زیمبابوه از جمله نامزدهای امسال برای دریافت این جایزه بودند. در بیانیه کمیته سوئدی نوبل آمده است: " کمتر کسی به اندازه آقای اوباما توجه جهان را به خود جلب کرده و در دل مردم خود امید به آینده را زنده کرده است." دیپلماسی باراک اوباما مبنی بر اینکه " رهبران جهان، باید مردم را بر اساس ارزش هایی که بیشتر مردم جهان به آن اعتقاد دارند هدایت کنند" از دیگر نکات مورد تاکید کمیته نوبل برای اعطای این جایزه به رئیس جمهوری آمریکا است.

ایران: ما از جایزه اوباما ناراحت نیستیم


17 مهر، مشاور مطبوعاتی محمود احمدی‌نژاد امروز جمعه گفت که جایزه نوبلی که به باراک اوباما داده شده " باید باعث شود تا او کار در جهت پایان بی‌عدالتی در جهان را آغاز کند. " علی‌اکبر جوانفکر در مصاحبه‌ با خبرگزاری فرانسه گفت " ما امیدواریم که این جایزه برای او انگیزه‌ای بشود تا در جهت آوردن عدالت به نظم جهانی گام بردارد." وی گفت: " ما از این موضوع ناراحت نیستیم." آقای جوانفکر افزود " برای نشان دادن شایستگی دریافت این جایزه، رئیس جمهور آمریکا باید نشان بدهد که ایالات متحده تصمیم گرفته تا مازاد گندم خود را دور نریزد و آن را به کشورهای آفریقایی می‌دهد." این اظهار نظر در حالی بیان شد که سالهاست که آمریکا دیگر مازاد گندم خود را دور نمی ریزد.


هرکس جمهوری بخواهد دشمن ما است


هفدهم مهر، احمد خاتمی، خطیب جمعه تهران گفت: " هرکس کنار کلمه جمهوری اسلامی کلمه دمکراتیک بگذارد دشمن ما است." وی اضافه کرد: " هر کسی جمهوری را بخواهد دشمن ما است چرا که دشمن اسلام است." عضو مجلس خبرگان رهبری افرادی که شعار جمهوری ایرانی را می‌دهند متهم به سوءاستفاده از شرایط کشور کرد و ادامه داد: " هر کسی این شعار را بدهد ضد امام است." آقای خاتمی با انتقاد از این شعار گفت: " اگر کسانی بیایند پرچمی را به دروغ به نام امام بلند کنند و بگویند استقلال، آزادی، جمهوری ایرانی، در پی منزوی کردن خط امام هستند." وی معترضان شرکت‌کننده در راهپیمایی روز قدس را جمعیتی بسیار اندک توصیف کرد و گفت: " این جمعیت چند هزار نفری را رسانه‌های بیگانه در بوق کردند و حضور جمعیت میلیونی را نادیده گرفتند."


 

ارسال به :