پنج‌شنبه ۰۳ اسفند ۱۳۹۶ -
- 22 Feb 2018
05 جمادى الثانية 1439 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۸:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
سوئد اخراج و بازگرداندن پناهجویان به یونان را متوقف کرد
سوئد اخراج و بازگرداندن پناهجویان به یونان را متوقف کرد

جرس: در پی انتشار اخبار و تصاویر پناهجویان اعتصابی ایرانی در یونان و شرایط وخیم جسمانی آنان، اداره مهاجرت سوئد اعلام کرد که کلیه تصمیمات در رابطه با اخراج پناهجویان و بازگرداندن به یونان را متوقف می کند.


این تصمیم پس از لوگزامبورگ، هلند، بلژیک، نروژ، بریتانیا و این اواخر دانمارک اتخاذ شد، که کشورهای فوق نیز، دیپورت پناهجویان به یونان را - بدلیل شرایط بد اقامت و عدم پاسخ دهی مقامات آن کشور به پناهجویان- متوقف کرده بودند.


به گزارش فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی، دان الیاسون مدیر کل اداره مهاجرت سوئد اعلام کرد که وضعیت داخلی یونان روز به روز در حال بدتر شدن است و دادگاه اروپا هم از همه کشورهای عضو توافقنامه ایرلند، مصوب سال ٢۰٠٣ خواسته است بازگردانن پناهجویان به یونان را متوقف کنند.


مدیر کل اداره مهاجرت عنوان کرد که شرایط فوق در یونان سبب شد تا ما نیز اخراج پناهجویان به یونان را متوقف کنیم. دان الیاسون گفت که مهمترین عامل برای چنین تصمیمی این بود که تقاضاهای پناهندگی در یونان به طور صحیحی انجام نمی شد. سیسیلیا مالمستروم نماینده سوئد در اتحادیه اروپا هفته گذشته اعلام کرد که وضعیت زندگی پناهجویان در یونان غیر قابل توصیف شده است.


 سوئد از هنگام تصویب قانون دوبلین مصوب سال ٢٠۰٣ در ایرلند، یکی از سختگیرترین کشورهای اتحادیه اروپا در برخورد به پناهجویانی بوده که از یونان به آن کشور مهاجرت می کردند.
قبل از اعلام این موضوع از سوی دولت سوئد، دیوان عالی اروپا در لوگزامبورگ، دادگاه مهاجرت هلند، بلژیک، نروژ، بریتانیا و این اواخر دانمارک پس از دخالت دیوان عالی اروپا بازگرداندن پناهجویان به یونان را متوقف کردند.


 تشکل «فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی»، طی ماههای اخیر، از گروههای تلاشگر برای توقف این اقدام توسط کشورهای اروپایی بوده و در این رابطه، چهار مورد به دادگاه اروپا و کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل شکایت کرده و خواستار لغو توافقنامه اتحادیه اروپا در مورد بازگرداندن متقاضیان پناهندگی به یونان شده بود.


آخرین مورد از شکایت فدراسیون به دادگاه اروپا در تاریخ های ٢٣ و ٢٩ اکتبر امسال بوده که فدراسیون در نامه های خود به مراجع فوق، با جزئیات در مورد وضعیت اسفناک زندگی و بی حقوقی پناهجویان در یونان توضیح داده بود و از دادگاه اروپا خواستار رسیدگی فوری به وضعیت پناهجویان در یونان شده بود.

 

همزمان و در اعتراض به وضعیت نامساعد و وخیم پناهجویان ایرانیِ متحصن و اعتصابی در آتن، گروهی از ایرانیان و فعالان حقوق بشری مقیم برلن آلمان، ظهر روز پنجشنبه چهارم نوامبر، در مقابل سفارتخانه های ترکیه و یونان در برلن دست به تجمع خواهند زد.


ارسال به :