شنبه ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ -
- 21 Apr 2018
05 شعبان 1439 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۸:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
نماینده واتیکان: دین از سیاست جداست؛ وظیفه رهبران دینی تربیت انسانهاست

جرس: در حالی که رييس جامعه مدرسين حوزه علميه قم، مميزه اصلي بين اسلام و ساير اديان را جدا نبودن دين از سياست عنوان كرد، رييس شوراي گفتگوي اديان واتيكان به جدایی مسیحیت از سیاست اشاره و خاطر نشان کرد که  ما به عنوان رهبران دینی تنها وظیفه داریم مردم را به گونه‌ای تربیت کنیم که وقتی مسئولیت سیاسی بر عهده گرفتند دین‌دار باشند.

به گزارش ايرنا محمد يزدي' روز پنجشنبه در ديدار با هياتي عاليرتبه از واتيكان افزود: ما با كليه نمايندگان اديان ابراهيمي حاضر به گفت و گو هستيم اما بقيه مذاهب را بعنوان روشهاي فلسفي تلقي مي كنيم. 

وي افزود: مسيحيت، يهوديت و اسلام اديان ابراهيمي هستند و در عين اينكه نقاط افتراقي دارند داراي مشتركات زيادي نيز مي باشند و در اين بين اگر اعمال ما بر روش انبياي الهي استوار باشد به موفقيت دست خوهيم يافت.
نايب رييس مجلس خبرگان رهبري افزود: براي اصلاح جامعه بايد در مرحله اول به افكار انسانها توجه كنيم زيراانسانها در جهان هستي آنچنان كه زندگي مي كنند همانطور نيز فكر مي كنند.
يزدي افزود:دين اگر سياست نداشته باشد فقط در مسجد و كليسا كاربرد خواهد داشت لذا مسجد و كليسا ضمن توجه به عبادت مردم بايد به زندگي اجتماعي آنان به عنوان يك ضرورت توجه داشته باشد. 
رييس جامعه مدرسين حوزه علميه قم افزود: اعتقاد به اسلام يكي از شرايط اساسي به خدمت گرفتن مديران در ايران است و اگر يك مدير دولتي به اصول اسلامي التزامي نداشته باشد موفق نخواهد بود. 

'كاردينال ژان لوئي توران' رييس شوراي گفتگوي اديان واتيكان به همراه 'اسقف اعظم پيترولوئيجي چلاتا'دبير شوراي گفتگوي اديان ( معاون)،'مونسينيور خالد عكاشه' مدير گروه اسلام شوراي پايي گفت وگوي اديان ،پروفسور'آنره آپاچيني'،پروفسور' الساندر فرارو' وپروفسور 'سيلويوفرارو' از اساتيد دانشگاه از اعضاي هيات عالي واتيكان هستند. 

به گزارش خبرنگار مهر در قم، کاردینال ژان لویی توران در رابطه اظهارات یزدی در خصوص رابطه مستقیم دین و سیاست در اسلام گفت: در این رابطه نظر ما با شما کاملا متفاوت است؛ شما بین دین و سیاست جدایی نمی‌بینید اما ما این دو را کاملا جدا می‌دانیم.

توران خاطرنشان کرد: برای ما دین و سیاست از یکدیگر مستقل هستند هرچند با یکدیگر همکاری دارند و ما به عنوان رهبران دینی تنها وظیفه داریم مردم را به گونه‌ای تربیت کنیم که وقتی مسئولیت سیاسی بر عهده گرفتند دین‌دار باشند.

اين هيات در سفر يكروزه به شهر قم با حضرت آیات مكارم شيرازي و جوادي آملي به صورت جداگانه ديدار و گفت وگو كردند. 

آیت‌الله عبدالله جوادی آملی  در این دیدار ستم کردن در دین اسلام را حرام دانست و تصریح کرد: امروز در افغانستان و پاکستان شاهد کشتار مردم هستیم، در عراق و خاورمیانه نیز هر روز شاهد ترورهای متعددی رخ می‌دهد و توقع ما از شخصیت‌های علمی مسیحیت و مخصوصا پاپ اعظم این است که این ظلم‌ها را که عمدتا از آمریکا نشات می‌گیرند محکوم کند.

وی افزود: پاپ باید حادثه قرآن‌سوزی در آمریکا را محکوم کند تا مسلمانان آرام شوند.

 

 آیت الله مکارم شیرازی نیز در این دیدار گفت: با توجه به تمايل دنياي امروز به اديان و مذاهب بايد از اين فرصت استفاده كرده و مسائل مشتركي از قبيل صلح جهاني، همزيستي مسالمت‌آميز، دوري از خشونت كه بين اديان وجود دارد را در دنيا تبليغ كنيم.

 وي ضمن تشكر از تشكيل شوراي اديان اظهار داشت: هميشه دور نشستن و فكر كردن ممكن است سبب بدبيني شود ولي نزديك نشستن و گفت‌وگو كردن خوش‌بيني را در پي دارد. 

وي ادامه داد: تجربه كرديم بسياري سوء تفاهمات گاهي در اين جلسات كه از نزديك با يكديگر صحبت مي‌كنيم، برطرف مي‌شود و من از موضع شوراي پاپ در برابر آتش‌زدن قرآن كريم در آمريكا توسط گروه‌هاي افراطي تشكر مي‌كنم. 

 اين مرجع تقليد ابراز داشت: دنياي امروز از نظر مرزهاي سياسي، اقوام و زبان‌ها جدايي‌هاي زيادي دارد و آنچه كه مي‌تواند بين آنها وحدت ايجاد كند اديان و مذاهب است كه تابع مرز، زبان و قوميت خاصي نيست. هيات بلندپايه واتيكان قرار است از دانشگاه اديان و مذاهب نيز ديدن كنند.

 

 

 

ارسال به :