چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ -
- 08 Apr 2020
13 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
با خشم و نکوهش مردم، پروژه سینمائی “ندا آقاسلطان” با شکست مواجه شد!
جرس – اعتراضها و نکوهشهای مردمی در داخل و خارج کشور به ساختن فیلمی حکومتی بنام "پایان نامه" در باره زندگی و کشته شدن "ندا آقا سلطان" برای استفاده از این فیلم علیه جنبش سبز و آزادیخواهانه مردم ایران، موجب شد که این پروژه در همان آغاز راه با مشکل مواجه شود و شکست بخورد: نخست سازندگان آن در بیانیه ای اعلام کردند که موضوع فیلم هیچ ربطی به زندگی و مرگ "ندا" ندارد و سپس بازیگران اصلی آن در نامه های جداگانه ای که در رسانه ها انتشار یافت، از بازی در این فیلم انصراف داده و اعلام کناره گیری کردند. "لیلا اوتادی" که قرار بود در نقش "ندا آقاسلطان" بازی کند، نوشت که پایش شکسته و در هیچ پروژه ای نمی تواند حضور داشته باشد و "امیرآقائی" بازیگر اصلی نقش مرد هم اعلام کرد که چون متن فیلمنامه تغییر یافته است، از بازی در آن کناره گیری می کند؛ وهمه اینها زمانی اتفاق افتاد که چند روزی از آغاز فیلمبرداری "پایان نامه" می گذشت!

 

روابط عمومی پروژه سینمایی "پایان نامه" در پی درج خبری با عنوان "لیلا اوتادی در نقش ندا آقا سلطان" در فضای اینترنتی، اعلام کرد که نقش اوتادی هیچ ربطی به ندا آقا سلطان ندارد و گرچه بستر وقوع داستان فیلم چند ماه پس از انتخابات سال گذشته است، ولی اصولا این فیلم پلیسی- اجتماعی بوده و به این موضوع نمی پردازد. نویسنده "پایان ‌نامه" هادی کلاهداری است و حامد کلاهداری به عنوان مجری طرح و کارگردان این فیلم سینمایی فعالیت می‌کند. تهیه‌کنندگی "پایان نامه"را "روح الله شمقدری" از نزدیکان "جواد شمقدری" معاونت سینمائی وزیر ارشاد دولت احمدی نژاد و مدیر موسسه مرآت هنر بر عهده دارد و در خلاصه داستان این فیلم آمده است: "چند دانشجو به دنبال این هستند که پایان‌ نامه‌شان را به استادشان تحویل دهند اما ناخواسته درگیر یک ماجرای پیچیده می‌شوند."

 

نکوهشهای مردمی و وواکنشهای حکومتی

 

ماجرا از آنجا آغاز شد که سایت "کافه سینما" هفته پیش و در خبری در مورد فیلم "پایان نامه" نوشت: "فیلم پایان‌نامه با موضوع جنگ نرم و حوادث بعد از انتخابات به تهیه‌کنندگی روح‌الله شمقدری و کارگردانی حامد کلاهداری جلوی دوربین رفت. موضوع فیلم درباره استاد دانشگاهی است که دارای فعالیت‌های جاسوسی و ارتباط با بیگانه است و چهار دانشجویی که با این استاد پایان‌نامه دارند. این پایان‌نامه بهانه‌ای می‌شود برای ورود این دانشجویان به دنیای پرخطر سیاست. لیلا اوتادی در نقش ندا آقاسلطان در این فیلم نقش‌آفرینی می‌کند. دیگر بازیگران این فیلم عبارتند از: داریوش ارجمند، سارا خوینی‌ها، امیر آقایی،‌ محمدرضا شریفی‌نیا، حامد کمیلی، بهاره افشاری، جمشید هاشم‌پور و میلاد کیمرام. همچنین هادی کلاهداری برادر کارگردان به همراهی تعدادی از مشاوران، فیلمنامه این فیلم را نوشته است. حامد کلاهداری پیش از این پایان‌نامه را صریح‌ترین فیلم سیاسی ایران با موضوع حوادث بعد از انتخابات معرفی کرده بود که دستاوردهاي خوبي هم براي مردم و هم براي نظام جمهوري اسلامي دارد."

 

این خبر از همان روزانتشار با چنان خشم و نکوهشی از سوی مردم در داخل و خارج کشور روبرو شد که خبرگزاریهای حکومتی نیز ناچار به واکنش در مقابل آن شدند. از جمله "خبر آنلاین" نوشت: "خبر کلید خوردن فیلم سینمایی «پایان‌نامه» به کارگردانی حامد کلاهداری و تهیه‌کنندگی روح‌الله شمقدری برای نخستین بار روی سایت کافه سینما قرار گرفت. در فاصله کوتاهی از انتشار این خبر واکنش‌ها به موضوع این فیلم که به تعبیر کارگردان به جنگ نرم می‌پردازد و سیاسی‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران است، آغاز شد. بیش از هر نکته‌ای بازی لیلا اوتادی در نقش ندا آقاسلطان واکنش‌برانگیز شده است. لیلا اوتادی که همواره بیش از کارهایش  اخبار منتشر شده در مورد او مطرح بوده این بار با حملات تند، موهن و خشم آلود از سوی سایت‌های اپوزیسیون روبرو شد. هرچند تمام این اخبار از سوی روابط عمومی فیلم «پایان‌نامه» تکذیب شد. نقش اوتادی هیچ ربطی به ندا آقاسلطان ندارد و گرچه بستر وقوع داستان فیلم چند ماه پس از انتخابات سال گذشته است، ولی اصولا این فیلم پلیسی- اجتماعی بوده و به این موضوع نمی پردازد."

 

خبرگزاری حکومتی "فارس" نیز که یکی از حامیان پروپاقرص دولت احمدی نژاد است، در واکنش به انتشار این خبر نوشت: "با توجه به نگرانی جریان فتنه از روشن شدن عوامل اصلی مرگ ندا آقاسلطان، این جریان از هر تلاشی جهت افشاگری این موضوع هراس داشته و در همین راستا از روز پنجشنبه 20 آبان با طرح عنوان لیلا اوتادی در نقش ندا آقا سلطان به عنوان یک خبر شوکه کننده، فضاهای سایبری مختلف مثل سایت بالاترین، فیس بوک، ویکتوریا و ... به جریان‌سازی و خبرسازی علیه این بازیگر اقدام نمودند، این امر به حدی پیش رفت که سایت لیلا اوتادی هک شد و عکس های ندا آقا سلطان در آن قرار گرفت."

 

در بخش پایانی خبر "فارس" آمده است: "در سایت‌های مختلف نسبت به این بازیگر توهین‌های رکیکی نیز صورت پذیرفته که شائبه تسویه حساب‌های شخصی را نیز به ذهن متبادر می‌کند. در پی تماسی که خبرنگار سینمایی فارس با مسئولان حوزه سینما داشته است، مشخص شد تاکنون فیلم‌های سینمایی دیگری با هدف افشای اهداف پشت پرده فتنه سبز و همچنین افشای حقیقت مرگ ندا آقا سلطان از معاونت سینمایی مجوز ساخت گرفته‌اند. طبق آخرین اخبار رسیده در یکی از همین پروژه‌های سینمایی با هانیه توسلی برای بازی در این نقش توافق شده است."

 

کناره گیری بازیگران و سکوت خانواده ندا

 

خشم و نکوهش مردم از ساختن فیلم "پایان نامه" و بازی "لیلا اوتادی" در آن به حدی بود که این بازیگر به بهانه شکستگی پا از بازی در آن کناره گیری کرد. به نوشته سایت "آفتاب"، اوتادی با اشاره به این كه به دلیل شكستگی پا در هیچ پروژه‌ای نمی‌تواند بازی كند، گفت: "اخباری كه درباره فعالیت سینمایی من منتشر شده، كذب محض و ساخته ذهن افراد است. این دومین باری است كه امسال خبرهای كذب و نادرست از فعالیت‌هایم در دنیای مجازی و نشریات نامعتبر یا كم‌معتبر منتشر شده است كه برای خودم جالب و تعجب‌آور است! از تمام دست‌اندركاران تقاضامی‌كنم تا فضا را استریلیزه و پاک كنند و خبرهای درست تحویل مردم دهند. مردم علاقمند‌ند خبرهای درست را بگیرند نه اخباری را كه با دشمنی‌ها و كینه‌توزی‌ها ارایه می‌شود. به توصیه دوستانم كه زودتر مطلع شدند، با پای شكسته (كه چند وقتی است دچار آن شده‌ام) پای كامپیوتر و دنیای مجازی نشستم و با مرور اخبار اینترنت، خبری را كه در آن نوشته شده قرار است در نقش نداآقاسلطان بازی كنم خواندم. دلم می‌خواهد بدانم چه كسی این دشمنی را روا داشته تا با طرح اینگونه خبر، مردم را نسبت به من هیستریک و عصبی نماید"!

 

امیر آقائی بازیگر توانمند تئاتر که چند سالی است به بازی در سینما و تلویزیون روی آورده و قرار بود یکی از نقشهای اصلی "پایان نامه" را بازی کند، با اعلام کناره گیری خود از این پروژه، در نامه ای که روز شنبه در اختیار خبرگزاریها قرار گرفته، نوشته است: "نظر به اينكه فيلمنامه «پايان نامه» به لحاظ نسخه اوليه دچار تغييراتي شده و اين تغييرات بدون اطلاع اينجانب انجام شده انصراف خود را از بازي در اين پروژه اعلام مي‌كنم. ظاهراً از روز قبل كامران تفتي به جاي اينجانب در «پايان نامه» مشغول بازي شده است. براي دست‌اندركاران اين پروژه آرزوي موفقيت مي‌كنم"!

 

در مقابل همه این سر و صداها، خانواده "ندا آقا سلطان" دختر دانشجوئی که کشته شدن او در راهپیمائی آرام معترضین به نتایج انتخابات، یکی از مهمترین خبرهای سال بود و فیلم جان دادن او را میلیونها انسان در سراسر جهان تماشا کردند، ترجیح دادند در مورد ساختن فیلم "پایان نامه" سکوت کنند. مسیح علی نژاد روزنامه نگاری که پس از انتشار ساختن فیلم با مادر ندا صحبت کرده در این مورد در "رخ نامه/ فیس بوک" خود می نویسد: "مادر ندا  چه خوب می دانست که در مواقع عصیان و خشمِ جوانانی که در دفاع از ندا،  علیهِ  بازیگری که نامش بر سر زبان ها افتاده است، موضع گرفته اند، چه باید بکند.  آرام و مهربان سخن می گوید. خانم رستمی خوب می داند مادری کردن برای فرزندانی که در برابر زور، زبان تلخ شده اند، چگونه است. برایش خبر را می خوانم و سپس از واکنش های خشمگین جوانانی برایش می گویم که از جنس ندا هستند و چون بی حرمتی به ندا را تاب نیاورده اند،  با تندی و عتاب علیه لیلا اوتادی، محمدرضا شریفی نیا و داریوش ارجمند، بازیگران فیلم « پایان نامه»  سخن گفته اند. آرام گوش می کند و هر گونه سخن گفتن در مورد خبری که در مورد صحت و سقمِ آن بی خبر است را به آینده موکول می کند. این همه تدبیرِ مادرانه اما سیاستمدرانه،  ستایشم را  برمی انگیزد. بر حسب قرار، فردایش دوباره تماس می گیرم. صبور تر از پیش، بنای خانواده را سکوت اعلام می کند و ترجیح می دهند تا زمانی که نه از فیلمنامه چیزی می دانند و نه از بازیگران، هیچ نگویند"!

ارسال به :