دوشنبه ۰۷ بهمن ۱۳۹۸ -
- 27 Jan 2020
30 جمادى الأولى 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
هشدار وزیر ارشاد به اصناف فرهنگی: ورود به مسائل سیاسی ممنوع است

جرس: وزیر ارشاد در همایشی در تهران با انتقاد شدید از اینکه "برخی از اصناف فرهنگی وارد فضای نادرست می‌شوند"، هشدار داد "این اصناف باید اهداف گروه خود را پیگیری کنند و متوجه باشند که سیاسی نیستند."


همزمان رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از "آثار مخرب هجمه زبان انگلیسی در ایران"، تحقیر زبان فارسی را تحقیر ایرانیان خواند و تاکید کرد تا با سوق دادن تمامی کلاس‌ها در دانشگاه‌ها و لزوم تدریس و فراگیری زبان انگلیسی، زبان فارسی را تحقیر نکنیم.


به گزارش خبرآنلاین، سید محمد حسینی، در کنفرانسی تحت عنوان "همایش ملی نشر"، که در سالن کنفرانس کتابخانه ملی برگزار شد، با اشاره به اینکه برخی از اصناف فرهنگی وارد فضای نادرست می‌شوند، گفت: اصناف باید اهداف گروه خود را پیگیری کنند و باید بدانند اصناف سیاسی نیستند.


سیدمحمد حسینی، به اصناف فرهنگی مورد بحث خود و مصادیق این هشدار اشاره ای نکرد، اما اظهارات هشدارآمیز وی درحالی ایراد می شود که برخوردهای صورت گرفته با اصناف فرهنگی کشور طی چند سال اخیر، تماما از جنس سیاسی بوده و مقاماتی چون معاونت فرهنگی، معاونت مطبوعاتی و همچنین معاونت سینمایی آن وزارتخانه، با نگرشی حذفی و خشک، بسیاری از اصناف فرهنگی کشور را به نارضایتی و بعضا انفعال کشانده اند.


وزیر ارشاد با انتقاد از اینکه ایران در نمایشگاه‌های بین‌المللی فروغ کمی دارد، گفت: تقویت بنیه اقتصادی ناشران در جهت حضور در صحنه‌ای بین‌المللی در دستور کار ما قرار گرفته و به آن خواهیم پرداخت. ناشران باید فعالیت‌شان گسترش دهند و این وزارتخانه حمایت از مولفان را در دستور کار خود قرار دهد.


حسینی با تاکید بر اینکه ما صرفاً نباید کتابهای خارجی را ترجمه کنیم، گفت: با توجه به این که تبلیغ علیه ایران فراوان است باید بتوانیم کتابهایی را به زبانهای دیگر منتشر کنیم و در اختیار علاقه‌مندان غربی قرار دهیم.


وزیر ارشاد معتقد است: گوشهای شنوایی در دنیا وجود دارد که می‌خواهد افکار ما را بشناسد از این رو باید کتابهای فاخری از ایران‌شناسی و اسلام شناسی تهیه شود تا بتوانیم آن را در اختیار کسانی که با موضوع ایران نا آشنا هستند، قرار دهیم.


حسینی بدون اشاره به عدم توانایی بسیاری از علاقه مندان برای خرید کتاب، خاطرنشان کرد "با برنامه ریزی صحیح افراد و خانواده‌ها خرید کتاب را در سبد خانوارهایشان قرار دهند ... از تجملات کم کنند و به فرهنگ روی بیاورند تا نسل بعد دچار چالش نشود."


گفتنی است همزمان در این همایش، رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از "آثار مخرب هجمه زبان انگلیسی در ایران"، تحقیر زبان فارسی را تحقیر ایرانیان خواند و تاکید کرد تا با سوق دادن تمامی کلاس‌ها در دانشگاه‌ها و لزوم تدریس و فراگیری زبان انگلیسی، زبان فارسی را تحقیر نکنیم.


غلامعلی حداد افزود "زبان فارسی زبان بقال و نشستن یک عده دور هم و نالیدن شعرگونه نیست. زبان فارسی زبان دوم جهان اسلام است و این زبان برای زبان علم شدن هیچ چیز کم ندارد. این شعار نیست چرا که با نگاهی به تاریخ به این مسئله پی می بریم. این زبان اگر وارد حوزه علم نشود درب و داغان می‌شود."


همایش ملی نشر صبح سه شنبه ٢۵ آبان ماه با حضور محمد حسینی وزیر ارشاد، علی اکبر اشعری مشاور رئیس دولت و رئیس کتابخانه ملی، اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی، علی زارعی نجف دری دبیر کل اجلاس بین‌المللی ناشران جهان اسلام و برخی چهره‌های دیگر در سالن کنفرانس کتابخانه ملی برگزار شد.

ارسال به :