دوشنبه ۰۵ اسفند ۱۳۹۸ -
- 24 Feb 2020
29 جمادى الثانية 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
مرخصی، حق زندانی است نه پاداش او!
جرس:در بین اسامی زندانیان، هستند زندانیانی که پس از مدت‌ها بازداشت موقت و غیرقانونی، یا پس از صدور حکم بدون حتی یک روز مرخصی، همچنان در زندان به سر می برند.

 

 در حالی که به گفته سخنگوی پیشین قوه قضائیه، "بیش از چهارهزار نفر پس از انتخابات، بازداشت شده‌اند" معلوم نیست اخبار چه تعداد از آنها به گوش رسانه‌ها رسیده است.  این گزارش نگاهی دارد به زندانیانی که از ابتدای بازداشت از مرخصی بی بهره بوده اند، هر چند نمی‌تواند جامع همه کسانی باشد که از "حق مرخصی" محروم مانده‌اند.

 

 پس از درخواست و تأکید جنتی دبیر شورای نگهبان، مبنی بر عدم اجازه مرخصی به زندانیان سیاسی، دادستان تهران نیز در آبان ماه گذشته به وی اطمینان داد که «اعطای مرخصی در چارچوب‌های مشخص در قوه قضائیه تعریف شده است و مرخصی‌ها بر اساس فرآیندی مشخص، تعریف، تصویب و اجرا می‌شوند و عوامل اصلی فتنه به مرخصی نخواهند رفت و اجازه نخواهیم داد که کسی در بیرون از زندان فتنه‌گری کند».

 

اگرچه بر اساس قانون مجازات کیفری، مرخصی برای تمام زندانیان، یک «حق» محسوب می‌شود نه یک پاداش؛ اما دستگاه قضایی ایران، رعایت حقوق زندانیان را پاداشی برای آنان می‌داند.

 

زندان رجایی‌شهر، بند بدون مرخصی

 

با گذشت بیش از یک‌سال و نیم از بازداشت احمد زیدآبادی، روزنامه‌نگار و دبیر کل سازمان دانش آموختگان ایران اسلامی، وی با حکم شش سال حبس و محرومیت مادام‌العمر از فعالیت‌های مطبوعاتی و  پنج سال تبعید به شهر گناباد در زندان رجایی شهر به سر می‌برد.

 

همسر زیدآبادی در گفت‌وگو با جرس ضمن اشاره به درخواست چندباره مرخصی توسط وکیل وی می‌گوید «یکی از این درخواست‌ها را شخص دادستان تهران از همسرم گرفت اما گفت من کاری نمی‌توانم انجام دهم چون وزارت اطلاعات باید این اجازه را صادر کند و این وزارت‌خانه نیز درباره آزادی ایشان موضع دارد».

 

عیسی‌ سحرخیز دیگر زندانی سیاسی است که همراه با زیدآبادی به زندان رجایی‌شهر منتقل شده است.

 

او که یک‌سال و هفت‌ماه اخیر را در زندان بوده است اجازه حتی یک روز مرخصی را نیز نداشته به طوریکه مهدی سحرخیز فرزند وی در مصاحبه با رسانه‌ها تصریح کرده است که «روند برخورد مسئولان نشان می‌دهد که قصد مرخصی دادن به پدرم را هم ندارند».

 

سحرخیز که ماه‌هاست وضعیت جسمانی نگران‌کننده‌ای دارد و با توجه به این‌که دکتر متخصص قلب، با ارسال نامه‌ای رسمی به مقامات اعلام کرده است که وی در «شرایط عدم تحمل کیفر» است نه تنها مرخصی به او نمی‌دهند بلکه از انتقال وی به بیمارستان نیز خودداری می‌کنند.

 

مسعود باستانی، دیگر روزنامه‌نگار زندانی رجایی‌شهر است که بیش از ۱۶ ماه بدون حق قانونی استفاده از مرخصی در زندان بوده است.

 

بنابه گزارش رسانه‌های خبری، دادستان تهران بارها در پاسخ به درخواست خود و خانواده وی برای استفاده از مرخصی گفته‌ است که ماموران وزارت اطلاعات با مرخصی آمدن وی مخالف‌اند.

 

باستانی به اتهام تبلیغ علیه نظام و تبانی به شش سال حبس و ۳۴ میلیون جریمه نقدی محکوم شد.

 

مهسا امرآبادی همسر باستانی در مصاحبه با رسانه‌ها ابراز امیدواری کرده بود که نماینده کمیسیون حقوق بشر به ایران و دیدار  زندانیان بیاید.

 

وی در ادامه گفت «مشکل دندان درد مسعود همچنان ادامه دارد البته مجبور شد به درمان زندان تن دهد اما او نیاز به جراحی لثه دارد و این درمان‌ها جزیی است».

 

امرآبادی ماه گذشته در گفت‌وگویی دیگر اعلام کرده بود که همسرش درخواست عفو را حتی برای آزادی موقت نیز امضا نکرده است که این امر باعث شده بود یک مسئول قضایی به وی بگوید «شما متنبه نشده اید».

 

 وکلا و موکلین هم‌بند

 

عدم اجازه مرخصی به زندانیان سیاسی تنها به رجایی‌شهر ختم نشده است.

 

محمد اولیایی‌فرد وکیل بسیاری از فعالان سیاسی و مدنی و محکومین به اعدام، به جرم مصاحبه با رسانه‌های غیر داخلی بیش از هفت‌ماه است که در اوین به سر می‌برد.

 

بنا به گزارش کمیته گزارشگران حقوق بشر حال جسمانی اولیایی فرد بسیار نگران کننده است به طوریکه پزشکان از احتمال ابتلای وی به سرطان غدد لنفاوی خبر داده‌ و اعلام کرده‌اند به علت هزینه بالای درمان وی تداوم رسیدگی به وضعیتش وجود ندارد و باید در بیمارستانی مجهز و خارج از زندان درمان شود اما دادستان تهران کماکان از موافقت با مرخصی او سر باز می‌زند.

 

نسرین ستوده از دیگر وکلایی ست که در زندان به سر می برد و از زمان بازداشت مرخصی نداشته است.

 

شبنم مددزاده، دبیر سیاسی انجمن اسلامی دانشگاه تربیت معلم تهران و موکل محمد اولیایی‌فرد بیش از ۱۹ ماه است که در زندان به سر می‌برد.

 

وی که پس از مدت‌ها تاخیر در برگزاری دادگاهش به ۵ سال حبس در تبعید محکوم شده است اکنون در زندان رجایی شهر دوره محکومیت خود را سپری می‌کند.

 

بنا به اظهارات پدر او که دو فرزندش دز زندانند، در این ۱۹ ماه شبنم اجازه حتی یک روز مرخصی را نیز نداشته است و از ۴۰ روز پیش نیز ممنوع‌ الملاقات و ممنوع از تلفن شده است.

 

مسئولان نیز در جواب خانواده وی مبنی بر چنین محرومیتی گفته‌اند شنبم به بیرون از زندان نامه داده و از تلفن نیز به غیر از خانواده با کسان دیگری تماس گرفته است.

 

روزنامه‌نگاران و وبلاگ‌نویسان و فعالان سیاسی

 

محمد داوری، روزنامه‌نگار، عضو شورای مرکزی سازمان معلمان ایران و سردبیر وب‌سایت سحام‌نیوز به پنج‌سال حبس محکوم شده است.

 

وی که به دلیل تهیه فیلم و گزارش مستند از شکنجه‌شدگان و آن‌هایی که در کهریزک مورد تجاوز قرار گرفته‌اند بیش از یک‌سال است که در شرایط بد زیر فشار  قرار دارد و اجازه مرخصی نیز به وی داده نشده است.

 

مادر این روزنامه‌نگار در گفت‌وگو با جرس می‌گوید "به هر دری که می‌زنم نمی‌توانم حتی یک روز مرخصی برای او بگیرم، حقوق معلمی او را نیز قطع کرده‌اند خدا را خوش می‌آید پسری که مردم شهر ما می‌دانند جز نیکی نمی‌کرد در زندان باشد و حتی یک مرخصی ساده هم به او ندهند؟"

 

حسین رونقی (بابک خرمدین) وبلاگ‌نویس ایرانی به اتهام توهین به رهبری و رئیس جمهور و بتلیغ علیه نظام به پانزده سال حبس محکوم شده است.

 

وی در حالی تاکنون موفق به گرفتن مرخصی نشده است که مادرش در مصاحبه با رسانه‌ها اعلام کرده است «زمانی که حکم از طرف منشی دادگاه به حسین اعلام شد اجازه ندادند که خود حسین حکم را ببیند».

 

ماموران و بازجویان نیز وی را تهدید کرده بودند که در صورت عدم اعتراف و مصاحبه تلویزیونی حبس سنگینی در انتظار او خواهد بود.

 

محمد صدیق کبودوند، رئیس سازمان حقوق بشر کردستان و سردبیر نشریه پیام مردم به یازده سال حبس محکوم شده است.

 

وی که تا امروز مرخصی نداشته در پیامی خطاب به خانواده‌اش توصیه کرده بود «از آنجا که دستگاه قضایی هم چون دیگر ارگان‌های جمهوری اسلامی رفتاری تبعیض آلود توام با کینه و نفرت نسبت به فعالان کرد دارد بدین وسیله از خانواده و همسرم تقاضا دارم هیچ تقاضایی جهت اخذ ملاقات و مرخصی نکند زیرا من این تقاضاها را چون گدایی می‌دانم».

 

مهدی محمودیان، روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب در تاریخ ۲۵ شهریور ماه توسط نیروهای امنیتی در منزلش بازداشت و به دلیل افشای جنایت‌های بازداشتگاه کهریزک همراه با داوری به ۵ سال حبس محکوم شد.

 

مادر محمودیان در اوایل سال جاری در گفت‌وگویی با سایت‌های خبری خاطرنشان کرد «ما درخواست عفو نداریم و اجرای قانون و رعایت حقوق انسانی تنها خواسته ماست. خود مسئولان تصمیم گرفتند کهریزک را تعطیل کنند پس چرا فرزندان ما را به جرم حقیقت‌گویی در مورد این بازداشتگاه تحت فشار قرار داده‌اند؟».

 

محمودیان نیز مانند بسیاری از روزنامه‌نگاران زندانی تا امروز از حق مرخصی برخوردار نشده است.

 

آرش سقر یکی از اعضای ارشد ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی در مناطق سنی‌نشین است که خانواده‌اش به علت وعده‌های مسئولان مبنی بر آزادی در قبال سکوت از حضور در رسانه‌ها خودداری می‌کردند.

 

چندی پیش همسر وی در گفت‌وگو با جرس اعلام کرده بود «هرکاری که خواسته‌ بودند انجام دادیم تا پرونده همسرم دچار مشکل نشود ما در این یکسال مصاحبه ای نکردیم به این امید که حسن نیت‌مان را نشان دهیم که جز آزادی همسرم نمی خواهیم اما هیچ فرجی حاصل نشد و حتی یک روز نیز به او مرخصی ندادند».

 

فعالان دانشجویی

 

مجید دری دیگر موکل محمد اولیایی فرد، فعال دانشجویی و عضو شورای دفاع از حق تحصیل به اتهام محاربه، اقدام علیه امنیت ملی و برهم زدن نظم عمومی به شش سال زندان در تبعید محکوم شد.

 

خانواده وی که برای ملاقات وی مجبور به طی مسافتی طولانی هستند اخیرا برای اولین بار توانستند مجید دری را در زندان ایذه بهبهان ملاقات کنند.

 

بنا به اظهارات مادر وی «اجازه ملاقات و مرخصی باید به دستور دادستان تهران باشد. در حال حاضر مجید مدت زمان حبسی که بر اساس آن زندانی اجازه رفتن به مرخصی را دارد، طی کرده است اما به او اجازه مرخصی نمیدهند».

 

علی ملیحی دیگر فعال مدنی ـ دانشجویی، عضو شورای سیاست‌گذاری و مسئول روابط عمومی سازمان ادوار تحکیم وحدت از ۲۰ بهمن ماه سال گذشته تاکنون مجاز به استفاده از حق مرخصی نشده است.

 

وی در بند ۳۵۰ به سر می‌برد و پس از همراهی در اعتصاب غذای ۱۷ زندانی از چند ماه قبل تلفن‌های این بند قطع شد و آن‌ها هیچ ارتباطی با دنیای خارج ندارند.

 

خانواده ملیحی که بارها به روند غیرقانونی در استفاده از حق مرخصی اعتراض کرده‌اند با پاسخی مانند دیگر خانواده‌ها مبنی بر لزوم صدور اجازه مرخصی توسط وزارت اطلاعات مواجه شده اند.

 

سید ‌ضیا نبوی دیگر فعال دانشجویی است که به همراه دختر عموی خود «عاطفه نبوی» بازداشت و زندانی شد.

 

وی که به ۵ سال حبس و ۱۰ سال در تبعید محکوم شده است اجازه استفاده از مرخصی را نیز تا به حال نداشته است این در حالی است که ماموران وزارت اطلاعات از وی خواسته‌اند در مقابل دوربین‌های تلویزیون اعلام کند که موضوع دانشجوی ستاره‌دار ترفندی از سوی ستادهای انتخاباتی کاندیدای اصلاح طلب بوده است تا موجی علیه محمود احمدی نژاد باشد و در مقابل شرایط عفو و آزادی وی را فراهم می‌کنند.

 

دستنوشته‌های ضیا نبوی که به تازگی در  جرس  با نام «تکه پاره‌های زندگی...» منتشر شده است حاوی شرایط زندان و افکار و عقاید اوست.

 

در یکی از نوشته‌های نبوی آمده است «چند روز قبل از ابلاغ حکمم در روزنامه خوانده بودم که حکم تعداد زیادی از متهمین انتخاباتی صادر شده و حدود این احکام از برائت تا ۱۵ سال حبس است و چقدر دلم سوخته بود برای کسی که از بین این همه جمعیت، حکم ۱۵ سال را گرفته است ».

 

مهدیه گلرو، دانشجوی محروم از تحصیل یازده ماه بدون مرخصی در زندان است.

 

خواهر وی در مصاحبه با رسانه ها در ماه گذشته اعلام کرده بود که «مهدیه در طول ۱۱ ماهی که به زندان رفته است علی رغم درخواست‌های بسیار زیاد ما و همسر و خودش هیچ جوابی نگرفتیم و هر بار می‌گویند در حال بررسی است».

 

گلرو با داشتن حکم ۳ سال زندان به دلیل غذای بد زندان و نبود امکانات بهداشتی از وضعیت جسمانی خوبی برخوردار نیست و بنا به اظهارات خواهرش «همیشه مریض است».

 

بهاره هدایت، فعال دانشجویی و عضو شورای مرکزی سازمان تحکیم وحدت و از فعالان جنبش زنان که از سال گذشته در زندان اوین به سر می‌برد با حکم نه سال و نیم حبس قطعی یکی از سنگین ترین احکام را دریافت کرده است.

 

وی که تاکنون به مرخصی نیامده است به تازگی همراه با دیگر زندانیان زن سیاسی به بند متادون منتقل شده است.

 

همسر وی در گفت و گو با خبرگزاری‌ها گفته است «ما تا به حال به هرجایی که می شده برای گرفتن مرخصی مراجعه کرده‌ایم. با دادستانی نیز صحبت کرده ایم و ایشان هم چند بار با بهار صحبت کرده‌اند ولی متاسفانه مرخصی که حق هر زندانی است و طبق ایین‌نامه های زندان به مجرمان و زندانیان عادی هم داده می شود به زندانیان سیاسی داده نمی شود و مرخصی رفتن زندانی را به اجرای خواسته های مقامات امنیتی منوط می کنند».

 

فرامرز عبدالله نژاد و مهدی فتاح بخش نیز از دانشجویانی هستند که در یک سال و نیم اخیر بازداشت شده و به احکام ۲۸ ماه و ۲۴ ماه زندان محکوم شده‌اند.

 

بنا به گزارش رهانا این دو زندانی در حالی که ۱۴ ماه است که نتوانسته ‌اند از حقوق انسانی و قانونی خود مانند مرخصی بهره مند شوند در بند ۳۵۰ اوین به سر میبرند.

 

بی‌مرخصی‌های عاشورایی

 

بنا به گزارش خبرگزاری‌ها عده زیادی از مردمی که در روز عاشورا بازداشت شدند ، از امکان مرخصی بی‌بهره ماندند.

 

تعداد زیادی از آنها نیز به محاربه متهم شدند

 

پروین جوان‌زاده، ارسلان ابدی، زهرا بهرامی تنها سه تن از آنان هستند که بدون استفاده از حق مرخصی ، نزدیک به یک سال است که آواره بازداشت‌گاه‌ها و دادگاه‌های خود هستند.

 

مادر پروین جوان‌زاده  در گفت‌وگو با جرس گفت «از خود دادستانی به من زنگ زدند و من هم رفتم، جلوی خود من آقای دولت آبادی به قاضی صلواتی زنگ زد و گفت این دختر جوان است حالا یک کاری انجام داده شما به ایشان یک مرخصی بدهید بگذارید بیاید بیرون و آنقدر به ما امید داد که فکر کردیم آزاد می‌شود اما ناگهان دیدیم که هشت سال و نیم زندان برایش بریدند. مگر جرمش چه بود؟ او که فعالیت سیاسی هم نداشت و تازه دیپلم گرفته بود».

 

محرومیت از مرخصی؛ فراتر از جنبش سبز

 

عدم برخورداری از حق مرخصی تنها مجازات زندانیان سیاسی جنبش سبز در یک سال و نیم اخیر نیست، بسیاری از فعالان حقوق بشر، روزنامه‌نگاران و شمار زیادی از زندانیان اجتماعی نیز مدت‌هاست که از این حق محروم هستند.

 

عدنان حسن‌پور، سردبیر هفته‌نامه آسو به زبان کردی پنج سال است که در زندان مریوان به سر می‌برد. اگرچه حکم اعدام وی که در ابتدا به آن محکوم شده بود با تلاش فعالان حقوق بشری، لغو شد اما تا امروز نتوانسته است یک روز نیز از حق مرخصی استفاده کند.

 

به گزارش وب‌سایت خبری هرانا، یک زندانی سیاسی کرد به اسم والی درویی بیش از ۱۳ سال است که در زندان به سر می‌برد و توانایی پرداخت وثیقه صد میلیونی را ندارد.

 

حسین درخشان نیز وبلاگ‌نویسی است که قبل از انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری بازداشت شده و تا امروز به مرخصی نیامده است.

 

 

 

 

 

جرس از خانواده زندانیانی که اسامی آنان در این مجموعه نیامده، دعوت می کند با ارسال نام و سایر اطلاعات مربوط به آنها، ما را در تکمیل این مجموعه یاری کنند.

 

 

 

 

 

 

 

 

ارسال به :