پنج‌شنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ -
- 19 Apr 2018
03 شعبان 1439 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۸:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
روزشمار جنبش سبز، از دهم آذر تا سیزدهم آذر 88

 

منتظری: جنبش سبز تبلور خواسته اکثریت ملت ایران است

 

در حالی که سه هزار دانشجوی دانشگاههای کشور، میرحسین موسوی و کروبی را برای حضور در دانشگاه دعوت کرده بودند، پلیس تهران اعلام کرد اجازه برگزاری مراسم را به دانشجویان نخواهد داد. از سه ماه قبل 90 دانشجوی فعال جنبش دانشجویی دستگیر شده بودند و در رسانه های اینترنتی قرار گذاشته شد تا مراسم 16 آذر در همه دانشگاهها برگزار شود. از سوی دیگر، خبر مرگ رامین پوراندرجانی پزشک کهریزک که گفته می شد برای لو نرفتن اسرار کهریزک به قتل رسیده اعلام شد، دادگاه سعید لیلاز را به 9 سال زندان و زیدآبادی را به شش سال زندان و پنج سال تبعید محکوم کرد. اجلاس آژانس انرژی اتمی تشکیل شد و اکثریت آن علیه ایران رای دادند، حتی چین و روسیه نیز علیه ایران رای دادند، شاید فریادهای مرگ بر روسیه سیزده آبان و روز قدس در این تصمیم گیری موثر بود، احمدی نژاد روسیه را محکوم کرد و یک بار دیگر پیش بینی کرد غرب بزودی نابود خواهد شد، لاریجانی هم بیکار نماند و همه کشورهایی که علیه ایران رای داده بودند تهدید کرد که دیگر هیچ منافعی از اقتصاد ایران نخواهند بود. با این حال احمدی نژاد گفت " موضوع هسته ای ایران تمام شد" نمایش خیابانی قتل نداآقاسلطان جلوی سفارت انگلیس برگزار شد و مادر وی شدیدا به این موضوع اعتراض کرد، دختر و پسری که این نمایش خیابانی را برگزار می کردند، از فرط شجاعت در تمام مدت، ماسک برصورت داشتند، از طرف دیگر مجلس همایش اتحاد را برای آشتی هاشمی و احمدی نژاد برگزار کرد، اما این همایش نمایشی، با حضور همه بازیگران، جز همین دو نقش اصلی برگزار شد. هاشمی در مشهد گفت اختلاف ما جدی است و فقط رهبر می تواند مشکل را حل کند، او با این گفته تلویحا اعلام کرد که اختیارات سیاسی در انحصار رهبری است. سه روز مانده به شانزده آذر، سه روحانی موضع خود را روشن تر کردند، جنتی در نماز جمعه سبزها را تهدید به آوارگی کرد، منتظری رسما از جنبش سبز حمایت کرد و آنرا تبلور خواسته های اکثریت ملت ایران در همه سالهای گذشته دانست و جوادی آملی از امامت جمعه قم استعفا کرد. مردم خود را برای برگزاری مراسم شانزده آذر آماده می کردند.

 

مردم برای شانزده آذر به خیابان بیایند

 

ده آذر، با نزدیک شدن شانزده آذر، نیروهای حامی جنبش سبز در رسانه های اینترنتی و بخصوص شبکه های اجتماعی از جمله فیس بوک، بالاترین و وب سایت های جرس و روزآنلاین اخبار دعوت رهبران جنبش سبز از مردم برای حضور در دانشگاهها را منتشر کردند. از یک هفته مانده به شانزده خرداد، اکثر صفحات مهم فیس بوک تیترهای دعوت مردم به حضور در دانشگاهها را منتشر کردند.

 

آمریکا: تصمیم ایران غیرقابل قبول است

 

ده آذر: سوزان رایس، نماینده ایالات متحده در سازمان ملل، تصمیم ایران در راه‌اندازی مراکز جدید غنی‌سازی اورانیوم را "غیرقابل قبول" دانست. وی به مقام‌های جمهوری اسلامی هشدار داد که واشینگتن صبر خود را از دست می‌دهد و خواستار افزایش تحریم‌ها علیه تهران خواهد شد. خانم رایس، خبر تصمیم ایران برای ساخت ۱۰ مرکز جدید غنی‌سازی اورانیوم را "بی‌مورد" نامید و گفت که این گونه اقدامات، موجب انزوای بیشتر این کشور خواهد شد. خاویر سولانا نیز تصمیم ایران در راه‌اندازی مراکز جدید غنی‌سازی را "تصمیمی اشتباه" دانست و از آن ابراز تاسف کرد. هیات دولت ایران به سازمان انرژی اتمی ماموریت داده تا دو ماه آینده، کار ساخت پنج مرکز غنی‌سازی اورانیوم را آغاز کند.

 

مسمومیت؛ علت مرگ پزشک کهریزک

 

10 آذر، عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران، علت مرگ رامین پوراندرجانی، پزشک بازداشتگاه کهریزک را " مسمومیت دارویی" اعلام کرد. وی به خبرنگاران گفت: " قرص‌هایی در سالاد کنار وی(پوراندرجانی) کشف شده که تا این لحظه نشان می‌دهد مرگ، ناشی از مسمومیت دارویی بوده است." رامین پوراندرجانی ۱۹ آبان ماه ۱۳۸۸ در ساختمان بهداری نیروی انتظامی تهران درگذشت. مقام‌های مسئول، ابتدا علت مرگ وی را " سکته قلبی در خواب" عنوان کردند. دادستانی تهران گفت تحقیقات درباره اینکه رامین پوراندرجانی به قتل رسیده یا خودکشی کرده، همچنان ادامه دارد. مادر رامین پوراندرجانی که از شدت اندوه، قادر به صحبت نبود، تنها گفت که مسئولان، هنوز علت مرگ فرزندش را به خانواده اعلام نکرده‌اند. دولت‌آبادی همچنین از بازجویی کارگر رستورانی که در آن روز مسئول تهیه غذای این پزشک جوان بوده است، خبر داد. رامین پوراندرجانی در بازداشتگاه کهریزک، چند تن از قربانیان حوادث پس از انتخابات از جمله محسن روح‌الامینی را پیش از مرگش معاینه کرده بود و به گفته فرمانده پلیس، به خاطر "کوتاهی" در انجام وظایف پزشکی خود، به پنج سال زندان محکوم شده بود. پوراندرجانی پیش از مرگ در گفتگو با دوستان و نزدیکانش از در خطر بودن جانش ابراز نگرانی کرده بود.

 

دعوت از موسوی و کروبی برای حضور در دانشگاه

 

10 آذر، خبرنامه امیرکبیر اعلام کرد که بیش از سه هزار دانشجو، با امضای طوماری، از میرحسین موسوی و مهدی کروبی دعوت کردند در مراسم روز ۱۶ آذر دانشکده فنی دانشگاه تهران شرکت کنند. دانشجویان، از موسوی و کروبی خواستند که با حضور در این مراسم، " بر مواضع پیشین خود صحه گذارند و بار دیگر، ایستادگی و اعتراض خود را در برابر استبداد اعلام نمایند." دانشجویان و معترضان به نتیجه انتخابات اعلام کرده‌اند که دوشنبه هفته آینده در مراسم ۱۶ آذر امسال شرکت خواهند کرد.

 

مخالفان اصلی در همایش اتحاد شرکت نکردند

 

10 آذر، اکبر هاشمی رفسنجانی و محمود احمدی‌نژاد، در مراسم روز مجلس که با عنوان همایش "اتحاد" برگزار شد، شرکت نکردند. این همایش امروز با حضور روسای قوای مقننه، قضائیه و جمعی دیگر از مسئولان جمهوری اسلامی برگزار شد. علی لاریجانی، رئیس مجلس در آغاز این همایش گفت: " آقایان احمدی‌نژاد و هاشمی تشریف نیاوردند، از خداوند سلامتی و صحت را برای آنها می‌خواهیم. ان‌شاءالله خداوند امورات را اصلاح نماید." در حالی‌که معاون پارلمانی نهاد ریاست جمهوری، علت غیبت احمدی‌نژاد را حضور در یک مصاحبه زنده بین‌المللی عنوان کرده، معاون پارلمانی وی گفته که مشغله کاری احمدی‌نژاد، دلیل اصلی این غیبت بوده است. مسئول دفتر اکبر هاشمی رفسنجانی نیز گفته که دعوت‌نامه این همایش، روز گذشته ارسال شده است و چون برنامه‌های رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام از پیش تعیین شده بود، وی نتوانست در این مراسم شرکت کند.

 

احمدی‌نژاد: رای روسیه به قطعنامه اشتباه بود

 

10 آذر، محمود احمدی‌نژاد، با انتقاد از رای مثبت روسیه به قطعنامه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه برنامه‌های هسته‌ای ایران گفت که مسکو در این‌باره مرتکب اشتباه شده است. وی که سه‌شنبه شب با کانال یک تلویزیون ایران گفتگو می‌کرد، رای روسیه به قطعنامه روز جمعه آژانس را ناشی از تحلیل نادرست مسکو از شرایط کنونی جهان دانست. چین و روسیه به قطعنامه اخیر آژانس علیه فعالیت‌های هسته‌ای ایران رای مثبت دادند. به گفته احمدی‌نژاد، کشور‌های دیگری هم که به این قطعنامه رای دادند یا فریب خورده یا تحت فشار مجبور به این کار شده‌اند. وی گفت " آن‌قدر قطعنامه بدهند تا خسته شوند."

 

احمدی نژاد گفت که رفتار باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا " نگران‌ کننده" است، چراکه به اعتقاد وی، " اوباما موفق نشده است کار درست و حسابی انجام دهد و حرف‌های بوش را زدن و مسیر بوش را رفتن، چیز جدیدی برای دنیا نیست." به گفته احمدی‌نژاد، " ما خواستیم تحولات مثبت اتفاق بیفتد، اما کارهای اوباما خیلی چنگی به دل نمی‌زند." وی همچنین احتمال اعمال دور جدید تحریم‌ها علیه ایران را رد کرد و اظهار داشت که در صورت وقوع چنین مسئله‌ای، تهران " ظرف یک هفته، همه بنزین‌های مورد نیاز وارداتی خود را در داخل، تولید خواهد کرد." او گفت که غرب، " همان‌طور که ادبیاتش رو به افول است، قدرتش، اقتصادش و اثرگذاریش نیز رو به افول است."

 

سعید لیلاز به ۹ سال حبس تعزیری محکوم شد

 

11 آذر، سعید لیلاز، روزنامه‌نگار و تحلیل‌گر اقتصادی به ۹ سال حبس تعزیری محکوم شد. علیزاده طباطبایی، وکیل لیلاز امروز گفت که حکم موکلش به صورت شفاهی به وی ابلاغ شده است. سعید لیلاز متهم به " فعالیت تبلیغی علیه نظام، نگهداری اسناد طبقه‌بندی شده و ارتباط با بیگانگان" شد. آقای طباطبایی گفت که یکی از اتهامات موکلش، ارتباط با حسین رسام، تحلیل‌گر سیاسی سفارت بریتانیا در تهران است. به گفته این وکیل دادگستری، دادگاه گزارش تحقیق و تفحص مجلس از قوه قضائیه که در منزل سعید لیلاز بوده را از مصادیق " نگهداری اسناد طبقه‌بندی شده" اعلام کرد. سعید لیلاز در جریان حوادث پس از انتخابات ایران از سوی ماموران امنیتی بازداشت و زندانی شد. لیلاز، سردبیر روزنامه توقیف شده سرمایه بود که چندی پیش با دستور هیات نظارت بر مطبوعات وزارت ارشاد توقیف شد.

 

منتظری: جنبش سبز تبلور مطالبات اکثریت مردم در سالهای متمادی است

 

11 آذر، آیت‌الله حسینعلی منتظری با اعلام اینکه مردم به کمتر از رسیدن به مطالبات بر حق خود قانع‏ ‏نمی‌شوند، گفت کشتار و ارعاب، تاثیری در اراده مردم نخواهد داشت. آقای منتظری در پاسخ به سئوالات درباره " جنبش سبز" در ایران اظهار داشت که این جنبش، " جلوه و تبلوری واقعی از مطالبات به حق‏ ‏اکثریت مردم ایران در سال‌های متمادی است." به گفته این مرجع تقلید شیعه، جنبش سبز در این مدت توانسته است " فرهنگ مسالمت‌آمیز مطالبه حقوق تضییع شده اقشار‏ ‏وسیعی از مردم در انتخابات و حوادث پس از آن را تا حد زیادی نهادینه‏ ‏کند." آقای منتظری همچنین گفت که این جنبش با پرداخت هزینه‌های سنگین، توانست ماهیت خشن جناح تندرو و سرکوبگر را به خوبی افشا کند. وی افزوده که جنبش اعتراضی مردم ایران در سطح بین‌المللی موفق شده است توجه جوامع مترقی و سازمان‌های مدافع حقوق بشر را نسبت به مظلومیت و‏ ‏خواسته‌های به حق خود جلب کند. آیت‌الله منتظری، انتظار پیروزی زودرس وعجولانه و اختلاف سلیقه‌ در روش احقاق حقوق را از موانع پیش‌روی جنبش سبز توصیف کرد.

 

احمدی‌نژاد: ایران سوخت ۲۰ درصد تولید می‌کند

 

11 آذر، محمود احمدی‌نژاد، از قصد ایران برای تولید اورانیوم با غنای ۲۰ درصد و ساخت ۱۰ مرکز غنی‌سازی اورانیوم خبر داد. وی که به اصفهان سفر کرده بود، در جمع گروهی از مردم این شهر گفت که از نظر جمهوری اسلامی، موضوع هسته‌ای تمام شده و ملت ما در این خصوص گفتگو نمی‌کند. احمدی‌نژاد افزود: " از نظر ما موضوع هسته‌ای تمام شده است و غرب سوختن‌شان از جای دیگر است و از جای دیگر عصبانی هستند." وی احتمال حمله اسرائیل را رد کرد و گفت: " رژیم صهیونیستی که چیزی نیست، اربابان این رژیم هم نمی‌توانند غلطی بکنند." با گذشت یک سال از این گفته احمدی نژاد، نه تنها ده مرکز جدید ایجاد نشد، بلکه اکثر مراکز قبلی نیز به دلیل ورود ویروس ها، متوقف شد. ایران هنوز موفق به گرفتن اورانیوم 20 درصد نشده است.

 

اعتراض مادر ندا به تئاتر کشته‌شدن دخترش

 

12 آذر، مادر ندا آقا سلطان، به برگزاری نمایش خیابانی که با عنوان " بازسازی صحنه قتل مشکوک آقاسلطان" که در مقابل سفارت انگلستان در تهران برگزار شد، اعتراض کرد. وی با سیاه‌بازی نامیدن این تئاتر خیابانی، گفت: " می خواهم فریاد بزنم چه می‌خواهید از دخترم، او را کشتید حالا سیاه‌بازی راه انداخته‌اید مقابل سفارت انگلیس برای چی؟" روز گذشته، شرکت‌کنندگان در تجمعی که به دعوت بسیجیان حامی دولت ، انگلیس را به دست داشتن در قتل ندا آقاسلطان متهم کردند. در این تجمع، آرش حجازی، پزشک و مترجمی که در روز حادثه برای نجات جان ندا آقاسلطان تلاش می‌کرد، به دست داشتن در قتل وی متهم شد. حامیان دولت محمود احمدی‌نژاد از دولت بریتانیا خواستند که آرش حجازی را برای محاکمه به ایران تحویل دهد. آرش حجازی که در آخرین لحظات عمر ندا آقاسلطان در محل حادثه حضور داشته به شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی گفته است که " گلوله از طرف یک بسیجی به طرف ندا شلیک شده‌ و مردم پس از دستگیری او کارت شناسایی‌اش را دیده‌اند." در این تئاتر خیابانی یک زن با زدن نقاب بر چهره نقش ندا آقاسلطان را بر عهده گرفته بود و صحنه کشته شدن وی را بازسازی کرد.

 

حمایت هنرمندان از جنبش حقوق مدنی در ایران

 

12 آذر، شبکه اجتماعی اتحاد برای ایران با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد ۲۱ آذر، روز جهانی حقوق بشر برنامه‌های هنری متعددی با عنوان هنر در اتحاد برای ایران در نقاط گوناگون جهان برگزار خواهد شد. ۲۱ آذر امسال از سوی این گروه " روز همبستگی و حمایت جهانی از جنبش حقوق مدنی در ایران" نامیده شد و هدف از برگزاری این برنامه‌ها جلب توجه جهان به وضعیت ناگوار حقوق بشر در ایران عنوان شد. اسماعیل خویی، شاعر، محسن نامجو، خواننده، آرش سبحانی، عضو گروه کیوسک، نرگس کلهر، فیلم‌ساز، رکسانا صابری، روزنامه‌نگار، بهمن قبادی؛ فیلم‌ساز و سوسن دیهیم، خواننده و آهنگساز، در پیام‌های ویدئویی از مردم خواسته‌اند که با شرکت در برنامه روز ۲۱ آذرماه از معترضان ایرانی حمایت کنند.

 

بازداشت ۹۰ دانشجو در سه هفته اخیر

 

12 آذر، مقامات ایران در آستانه روز دانشجو به آزار و اذیت و محاکمه فعالان دانشجویی در سراسر کشور شدت دادند. بنا به گزارشات در سه هفته اخیر بیش از ۹۰ دانشجو در ایران بازداشت شدند. به گفته سخنگوی کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران: " این بازداشت‌ها غیرقانونی است و لازم است که توسط گزارشگران ویژه سازمان ملل متحد مورد نظارت و بررسی موشکافانه قرار بگیرد." مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران همچنین از بازداشت مهدیه گلرو، فعال دانشجویی وهمسرش وحید لعلی‌پور خبرداد، همچنین محمدیوسف رشیدی، فعال دانشجویی دانشگاه امیر کبیر نیز جمعه گذشته ششم آذرماه در منزل پدری خود در شهر نوشهر بازداشت شد. گفته می‌شود، وی هنگام سخنرانی محمود احمدی‌نژاد پلاکاردی با نوشته " رئیس جمهور فاشیست، پلی‌تکنیک جای تو نیست" را در دست گرفته بود. فؤاد شمس، روزنامه‌نگار و دانشجوی دانشکده جغرافیای دانشگاه تهران از دیگر دانشجویان بازداشت‌شده در روزهای اخیر است. فرهاد شرفی، دانشجوی دانشگاه تربیت مدرس تهران نیز روز چهارشنبه، یازدهم آذر ماه در محل کارش در شهر خرم‌آباد بازداشت شد. میلاد اسدی، عضو شورای مرکزی اتحادیه سراسری دانشجویان دفتر تحکیم وحدت، عباس حکیم‌زاده، عضو دیگر شورای مرکزی این اتحادیه دانشجویان، بابک غیاثی، دانشجوی کشاورزی دانشگاه رازی کرمانشاه، سعید کالانکی و سعید جلالی‌فر، از اعضای کمیته گزارشگران حقوق بشر از جمله دانشجویان بازداشت شده در روزهای اخیر هستند.

 

هاشمی: واقعاً مشکل اختلاف، جدی است

 

12 آذر، علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی امروز پنج‌شنبه درباره مشکلات سیاسی در ایران گفت: " امروز جای مخفی کردن نیست، واقعاً مشکل اختلاف، جدی است." وی که با کنایه به انحصار قدرت در دست رهبر اشاره می کرد، گفت: " بنده فکر می‌کنم غیر از رهبری انقلاب دیگران نمی‌توانند وحدت را ایجاد کنند." وی از مسئله شکاف میان مردم و روحانیان شیعه در ایران ابراز نگرانی کرد و گفت: " باید مراقبت کنیم، فاصله بین مردم و روحانیت نیفتد به خصوص بین قشر تحصیل کرده که افکار جامعه را تحت تاثیر قرار می‌دهد." هاشمی گفت که " به دلیل فضای اختلاف ماه‌هاست برنامه‌های خارج از مجمع تشخیص مصلحت را به دلایلی که خودش می‌داند" تعطیل کرده‌است.

 

پلیس اجازه تجمع ۱۶ آذر را نمی‌دهد

 

12 آذر، فرماندهی نیروی انتظامی تهران با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که پلیس اجازه برپایی تجمعات غیرقانونی در روز ۱۶ آذر را نمی‌دهد. پلیس پایتخت اعلام کرد که علاوه بر ممانعت از برگزاری و برپایی تجمعات غیرقانونی و غیرمجاز در این روز با هر گونه تجمع خارج از محل‌های پیش‌بینی شده نیز به‌شدت برخورد قانونی می‌کند. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی پلیس، در اطلاعیه فرماندهی انتظامی تهران بزرگ، اعلام شد که مراسم روز دانشجو تنها در مراکز دانشگاهی و آموزش عالی و با مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار می‌شود. نیروی انتظامی از دانشجویان و استادان دانشگاه خواست با " درک شرایط حساس کنونی از هرگونه سوء استفاده احتمالی از این مراسم جلوگیری کرده و با ماموران پلیس همکاری کنند." این اطلاعیه نسبت به برخورد پلیس با تجمع کنندگان هشدار داد. در حالی که عزیزالله رجب‌زاده، فرمانده انتظامی تهران پیش از این به خبرنگاران گفته بود که پلیس تمهیدات خاصی برای روز ۱۶ آذر پیش‌بینی نکرده و این روز طبق معمول هر سال روز آرامی است. عزیزالله رجب زاده بعدا برکنار و متهم به سازماندهی حمله به کوی دانشگاه تهران شد.

 

حنیف مزروعی برنده جایزه حقوق بشر آلمان

 

13 آذر، حنیف مزروعی، روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب ایرانی، جایزه حقوق بشر " جامعه بین‌المللی حقوق بشر" را در آلمان دریافت کرد. این جایزه روز پنج‌شنبه ۱۲ آذر در برلین به وی اهدا شد. پروفسور نوربرت لامرت، رئیس مجلس فدرال آلمان نیز در مراسم اعطای جایزه، لوح تقدیری را به عنوان جایزه حقوق بشر رسانه‌ها به آقای مزروعی هدیه داد. این عضو جبهه مشارکت در این مراسم گفت: " هر حکومتی که به رای و نظر مردم اهمیت ندهد و به رای آنان را برای تعیین سرنوشتشان لحاظ نکند در واقع مشروعیت خود را از داده‌است." حنیف مزورعی پس از انتخابات ریاست جمهوری برای ادامه فعالیت‌های خبری اش به زندگی مخفی روی آورده بود و ۱۷۰ روز در اختفا زندگی می‌کرد. وی در تارنمای نوروز، در روزهای پس از انتخابات مستندات بسیاری در رابطه با تعداد کشته‌شدگان رخدادهای اخیر و افرادی که گفته می‌شود به صورت مخفیانه دفن شده‌اند، منتشر کرد.

 

هشدار لاریجانی به حامیان قطعنامه آژانس

 

13 آذر، علی لاریجانی گفت که کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، رابطه ایران با کشو‌رهایی که در شورای حکام آژانس، علیه جمهوری اسلامی رای دادند را بررسی می‌کند. شورای حکام آژانس، هفته گذشته، قطعنامه‌ای در محکومیت برنامه‌های هسته‌ای ایران صادر کرد که ۲۵ کشور به آن رای مثبت دادند. چین و روسیه که از هم‌پیمانان ایران به‌شمار می‌روند نیز به این قطعنامه رای مثبت دادند. در این قطعنامه از ایران خواسته شد که به ساخت و ساز‌ها در تاسیاست غنی‌سازی اورانیوم " فردو" پایان دهد. کوبا، مالزی و ونزوئلا سه کشوری هستند که به قطعنامه آژانس رای منفی دادند و ایران نیز از مواضع این کشور‌ها تقدیر کرد. قرار است منوچهر متکی، نامه‌هایی به کشور‌هایی که به قطعنامه شورای حکام آژانس رای مثبت داده‌اند ارسال و از آنها به طور " جدی" گلایه کند.

 

آوارگی، پیامد جنگ با نظام است

 

آیت‌الله علی جنتی، خطیب جمعه تهران، با یادآوری برخورد با اعضای سازمان مجاهدین خلق، به معترضان هشدار داد که " جنگ با نظام برای آنها گران تمام شده و منجر به آوارگی‌‌شان خواهد شد." جنتی گفت: " کسانی که به انقلاب و نظام خیانت می‌کنند، بدانند که کیفرشان را خواهند دید." خطیب جمعه تهران افزود: " شما می‌خواهید براندازی نرم کنید؟ آنهایی که براندازی زبر کرده‌اند چه شده‌اند؟ آن هم با دیکته‌ای که توسط آمریکا املا می‌شود." جنتی گفت: " روزی عده‌ای در صف خط امام بودند و امروز در صف دیگری هستند و با دشمنان خط امام هستند." آیت‌الله جنتی با تاکید بر لزوم دخالت بسیج در مسائل سیاسی، گفت: " بعضی‌ها حرف‌هایی می‌زنند که بسیج در امور سیاسی دخالت نکند و سکولار باشد. مگر مسلمان می‌تواند در سیاست دخالت نکند؟" وی معنای منع نظامیان از ورود به سیاست را تشکیل ندادن حزب سیاسی عنوان کرد و افزود: " مگر می‌شود مسلمانی نسبت به مسائلی چون انتخابات و حفظ کشور بی‌تفاوت باشد؟"

 

آیت‌الله جوادی آملی از امامت جمعه قم کناره گیری کرد

 

13 آذر، ستاد برگزاری نماز جمعه قم با صدور بیانیه ای دلیل کناره گیری آيت‌الله جوادی ‌آملی از امامت جمعه این شهر را مشغله علمی و خستگی عنوان کرد. آيت‌الله جوادی ‌آملی، جمعه هفته گذشته گفته بود که این آخرین نماز جمعه ای است که امامت آن را برعهده دارد. وی گفت که اگر نتوانسته به وظایفش به خوبی عمل کند عذرخواهی می کند. خرداد ماه جاری،پس از انتقاد آيت‌الله جوادی ‌آملی از " برخوردهای غیراخلاقی" در رقابت‌های انتخاباتی، برخی هواداران محمود احمدی‌نژاد در شهر قم علیه وی تظاهرات کردند.

ارسال به :