پنج‌شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹ -
- 09 Apr 2020
15 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
محکومیت ماشاءالله شمس الواعظین، روزنامه نگار و منتقد دولت، به ۱۶ ماه زندان

جرس: در راستای فشار بر روزنامه نگاران و فعالان مطبوعاتی کشور، رئیس انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران و سخنگوی انجمن دفاع از آزادی مطبوعات، از محکومیت خود به ۱۶ ماه زندان توسط شعبه ٢٨ دادگاه انقلاب تهران خبر داد.


به گزارش ارگان خبری فعالان حقوق بشر در ایران، ماشاءالله شمس الواعظین، روز جمعه ۱۹ آذر (۱۰ دسامبر) طی گفتگویی با سرویس فارسی بی بی سی، اتهامات وارده به خود را "توهین به رئیس جمهوری" و "تضعیف نظام" ذکر کرد و گفت "در حکم شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران آمده است که طی مصاحبه ای با شبکه عربی زبان العربیه، محمود احمدی نژاد را سرکوبگر و مجنون خوانده ام. اما این اتهام از اشتباهی ناشی شده که در ترجمه از زبان عربی به فارسی اتفاق افتاده است. چرا که من از عبارت جنون عظمت استفاده کردم که به عربی به معنای خودبزرگ‌بینی است. بله! من گفته ام که ایشان خودبزرگ‌بین است، ولی نگفتم دیوانه است".


شمس الواعظین در مورد اتهام دوم خود که تحت عنوان "تضعیف نظام" از او یاد شده گفت که این اتهام به مصاحبه های او با شبکه های تلویزیونی بی بی سی و العربیه، سایت روز آنلاین و مجله اشپیگل مربوط است.


سردبیر چندین روزنامۀ دوران اصلاحات، در ادامه خاطرنشان کرد "در حکم دادگاه آمده است که شمس الواعظین در مصاحبه های خود با رسانه ها، علیه حکومت جمهوری اسلامی "سیاه نمایی" کرده، و حکومت را "سرکوبگر" دانسته و روزنامه نگاران ایرانی را "طعمه ای گرفتار شده در چنگال رژیم" خوانده است.


بر اساس این گزارش، دادگاه همچنین شمس الواعظین را متهم کرده است که با گفتن این سخنان و همچنین دفاع از یک متهم زندانی که کارمند سفارت فرانسه در ایران بوده است، به "تضعیف نظام" پرداخته و به همین دلیل برای او یک سال حبس در نظر گرفته است.


گفتنی است شمس الواعظین، سردبیر روزنامه های توقیف شدۀ جامعه، توس، نشاط و عصر آزادگان، در دوران اصلاحات بوده است، که دستور توقیف تمامی این روزنامه ها و دهها روزنامه دیگر، به دستور و حکم سعید مرتضوی، قاضی وقت دادگاه مطبوعات و از قضات معلق شدۀ فعلی کشور (بدلیل نقش آمریت در فجایع کهریزک) صادر شده بود.


ماشاالله شمس الواعظین، بلافاصله بعد از حوادث عاشورای ٨٨ تهران، بازداشت اما حدود دو ماه بعد آزاد شده بود.


شمس الواعظین، سالها پیش تر، سردبیری نشریه کیـــان را نیز بر عهده داشت، که در روند توقیف مطبوعات، جلوی انتشار آن گرفته شد.
 

ارسال به :