سه‌شنبه ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ -
- 24 Apr 2018
08 شعبان 1439 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۸:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
صفهای طویل شهروندان در مقابل جایگاههای پمپ بنزین
صفهای طویل شهروندان در مقابل جایگاههای پمپ بنزین
جرس: هنوز چند دقیقه از اعلام رسمی آغاز طرح هدفمندی یارانه ها توسط رئیس دولت و افزایش ناگهانیِ قیمت بنزینِ یارانه ای و آزاد توسط ستاد هدفمند كردن یارانه ها نگذشته بود، که  تهران و شهرهای بزرگ کشور، در جایگاههای بنزین، همزمان با صفهای طویلِ اتومبیل ها، چهره ای پادگانی به خود گرفت و آرایش نظامیِ نیروهای انتظامی، یگان ویژه پاسداران و لباس شخصی ها د ر شهرهای مختلف کاملا مشهود بود. 


محمود احمدی نژاد شامگاه شنبه ٢٧ آذرماه ٨٩، طی گفتگویی تلویزیونی، با اعلام اینکه "اجرای طرح هدفمندی یارانه ها از فردا (یکشنبه) آغاز می شود"، از تغییر قیمت بنزین و همزمان پلکانی و تدریجی کردن افزایش قیمت آب، برق و گاز خبر داده و مدعی شده بود که "با اجرای این طرح، ایران پیشرفته‌ترین كشور دنیا خواهد شد."


بلافاصله بعد از اظهارات تلویزیونیِ رئیس دولت، ستاد هدفمند كردن یارانه ها، با انتشار اطلاعیه شماره ٢ خود، نرخ بنزین یارانه‌ای را ۴۰۰ و آزاد را ٧۰۰ تومان اعلام کرد و از افزایش هجده برابری گازوییل خبر داد، صفهای طویل شهروندان در مقابل جایگاههای پمپ بنزین شکل گرفت.


این ستاد دولتی، در بیانیه شماره یک خود که ساعاتی قبل منتشر کرده بود، از تغییر قیمت بنزین موتور، نفت گاز(‌گازوئیل)، نفت کوره، گاز مایع، گاز خودرو، نفت سفید، گازطبیعی و برق خبر داد.


همزمان با اعلام رئیس دولت و همچنین اطلاعیه های ستاد هدفمند كردن یارانه ها، با توجه به اینکه از غروب جمعه، تردد و استقرار ماموران در نقاطی از پایتخت محسوس تر گزارش شده بود، ناگهان چهره تهران به تابستان ٨۶ (زمان اعلام سهمیه بندی بنزین) و تابستان ٨٨ (دوران اعتراضات بعد از انتخابات) مبدل گشت و فضایی پلیسی- پادگانی به خود گرفت.


به گزارش منابع جرس، مناطق تهران پارس، حکیمیه، آریاشهر، لویزان، تجریش، ونک، و مناطق مرکزی و بویژه جنوبی تهران، ون های نیروی انتظامی، ماشین های ضد شورش و یگان ویژه و همچنین لباس شخصی های "موتور قرمز"، مستقر و در حال تردد بوده و تمامی جایگاههای بنزین، همزمان با صفهای طویلِ اتومبیل ها، شاهد استقرار نیروهای گارد بود.


در یک مورد نیز برخورد و بازداشت دو تن از شهروندان ناراضی، توسط نیروهای یگان ویژه و انتقال آنان به بیرون از پمپ بنزین (خیابان آزادی) و محلی نامعلوم گزارش شد.


در خیابان امیرآباد و اطراف کوی دانشگاه، استقرار پر تعداد نیروهای گارد ضد شورش و تردد همزمان و پر تعدادِ "لباس شخصی های موتور قرمز" گزارش گردید.


همزمان با تهران، شهرهایی چون اهواز، مشهد، ساری، اصفهان و تبریز نیز، چهره ای امنیتی- پادگانی یافته و شاهد استقرار ماموران گارد ضد شورش و یگان های انتظامی در سطح شهرها بود.


از مشهد گزارش رسید که از ساعات ابتدایی ظهر امروز سرتاسر خیابان های اصلی مشهد ، بالاخص حدفاصل میدان آب تا دو راهی طرقبه شاندیز توسط نیروهای یگان ویژه! پوشش داده شده. تقریبا سر تمام خیابان ها و میادین اصلی حضور داشتند و شامگاه در نقاط مختلف شهر، نیروهای انتظامی به آرایش نظامی دست زده و آخرین گزارش ها از این شهر، حاکی از جو امنیتی و پادگانی بیسابقه است.


از ساری نیز گزارشی مخابره شد مبنی براینکه از حد فاصل بلوار طالقانی تا نیمه شعبان، ماموران مستقر شده و چهره شهر را تغییر داده اند.


همزمان ندای سبز آزادی، بر اساس مشاهدات شهروندان گزارش داد: "نیروهای انتظامی و امنیتی حضور چشم گیری در شهر تهران و به خصوص جایگاه های توزیع سوخت پیدا کرده اند . این اقدام احتمالا برای مقابله با اعتراض های مردمی نسبت به آغاز این طرح و جهش قیمت ها می باشد. هم چنین برخی از شاهدان خبر از وضعی مشابه در سایر شهرهای کشور می دهند."

بر اساس این گزارش، برخی از مشاهدات مردمی به شرح ذیل است:
همین الان تو سطح شهر بودم جو امنیتی است... از تجریش که می آمدم، پر از یگان ویژه بود که مقابل پمپ بنزین ها پارک کرده و مستقر بودند.

*امروز پس از خروج از محل كارم در ميدان محسني حضور يگانهاي ويژه نظرم را جلب كرد .همين صحنه را در ميدان ونك سه راه تخت طاووس ميدان وليعصر چهارراه وليعصر و ميدان انقلاب هم ديدم .در نزديكي منزلمان در *خيابان سلسبيل ديگر بجاي ضدشورش نيروي انتظامي گارد ويژه سپاه با لباسهاي خاكستري و موتورهاي قرمز حضور دارند .پمپ بنزين سر آذربايجان نرسيده به قصردشت با چند ون نيروي انتظامي كاورشده، در سلسبيل مرتضوي و هاشمي، ماموران با سپر ايستاده اند.

*میدان تجریش تقریبا پر شده از نیروی های ضد شورش که کاملا مجهز هستند... از پنج پمپ بنزینی که رد شدم ... چند ماشین ماشین نیروی انتظامی مستقر شده اند.


سامانه خبری – تحلیلی کلمه نیز، با بیان اینکه "شب تاریک هدفمند شدن یارانه‌ها آغاز شده است. طرحی که دولت جدا از ملت، بدون تدبیر و دوراندیشی و بدون توجه به نظر عموم کارشناسان اقتصادی، به مرحله‌ی اجرا درآورده، از فردا سرنوشت آینده‌ی نزدیک مردم و شاید آینده‌ی کمی دورتر دولت مستقر را رقم خواهد زد"، آورد:
"... هنوز دقایقی از پخش مستقیم اظهارات رئیس دولت در سیمای جمهوری اسلامی نگذشته است که از سطح شهر تهران خبر می‌رسد صف‌های طولانی در برابر پمپ‌بنزین‌های پایتخت ایجاد شده و نیروهای پلیس نیز به صورت گسترده در سطح معابر و میادین شهر حضور یافته‌اند. به نظر می‌رسد که اعلام (یا به بیان بهتر اهدای) سهمیه‌ی بنزین حمایتی علی‌الحساب نیز نتوانسته اعتماد مردم به دولت را جلب کند و بدین ترتیب در حالی که صبح هنوز فرا نرسیده و بانک‌ها، نانوایی‌ها، فروشگاهها و دیگر واحدهای اقتصادی آسیب‌پذیر از طرح هدفمندی، هنوز آغاز به کار نکرده‌اند، فعلا پمپ بنزین‌ها طلیعه‌ای پر ازدحام و تا حدی ناآرام را برای انقلاب اقتصادی مدنظر احمدی نژاد وعده می‌دهند.

گزارش این تارنما از سطح شهر تهران حاکی است که نیروهای پلیس و همچنین ماموران لباس شخصی به طور ویژه در کنار پمپ بنزین‌ها حضور پررنگی دارند و چراغ‌های گردان خودروهای پلیس، بر روی صف‌های طولانی که از دقایق ابتدایی اعلام آغاز طرح هدفمندی، جلوی پمپ بنزین‌ها تشکیل شده، نور می‌اندازد تا شاید شبی که به گفته‌ی حامیان دولت، نباید صبح شود، قدری روشنایی به خود ببیند.


گفتنی است چندی پیش میرحسین موسوی نسبت به "امنیتی کردن فضای کشور به بهانه‌ی هدفمند کردن یارانه‌ها" هشدار داده بود و گفته بود "هنر نیست که برای اجرای هدفمند کردن یارانه‌ها در ۲۰۰۰ منطقه تهران نیرو بچینیم یا فرمانده پلیس به یاری سپاه و بسیج جهت ترساندن مردم افتخار کند و شیوه مدیریتی این آقایان بلایی بر سر کشور چه در اقتصاد و حوزه‌های دیگر آورده که امکان برگشت به وضعیت شش سال گذشته هم خیلی سخت شده است." دولتمردان حاکم، به این نکته‌ی دوراندیشانه توجه نکردند که اجرای یک طرح اقتصادی با زمینه‌چینی امنیتی و پلیسی کردن فضا، معنایی جز اعتراف به عدم تسلط دولت بر اوضاع، جدایی دولت از ملت و نبود تدبیر و اعتماد به نفس در دولت، ندارد.
حال طرح هدفمند شدن یارانه‌ها در شرایطی کلید خورده که از همین شب آغازین، فضای پلیسی پایتخت نشان از فرداهای تلخ‌تر دارد؛ فرداهایی که لاجرم مواجهه‌ اقشار ضعیف با واقعیت تکان‌دهنده‌ هدفمندی نیز قرار است با مشت آهنین دولت پلیسی روبه‌رو شود.


هنوز مشخص نیست بعد از آرایش نظامیِ نیروهای امنیتی و یگان ویژه مقابل پمپ های بنزین (بدلیل افزایش قیمت سوخت خودروها)، نیروهای گارد ضد شورش مقابل ادارات برق و گاز و بانک ها نیز مستقر خواهند شد؛ و با توجه به تغییر قریب الوقوع قیمت نان و کالاهای اساسی، در مقابل فروشگاهها و نانوایی ها نیز شاهد برقراری حکومت نظامی اعلام نشده خواهیم بود یا ...

 

 حمیدرضا ظریفی نیا

 

 

 

 

 

 


 

ارسال به :