چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ -
- 08 Apr 2020
13 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
تغییر رئیس اداره سانسور کتاب وزارت ارشاد

شبکه جنبش راه سبز(جرس):معاون فرهنگی وزارت ارشاد محمد اللهیاری فومنی را به عنوان سرپرست موقت اداره‌کل امور کتاب و کتابخوانی این وزارتخانه که ماموریت بررسی و سانسور کتاب را بر عهده دارد، منصوب کرد.

اللهیاری که تحصیل کرده دانشگاه امام صادق است در چند سال اخیر مشاور محسن پرویز معاون فرهنگی وزارت ارشاد،و دبیر شورای سیاستگذاری نمایشگاه کتاب را بر عهده داشته است.
رئیس قبلی اداره سانسور کتاب محمد علی رمضانی فرانی بود که روز یکشنبه از این سمت کناره گیری کرد و به شغل قبلی خود در مديریت گروه مباني نظري علوم انساني دانشگاه امام حسين وابسته به سپاه پاسداران است،بازگشت.
سانسور شدید کتاب با آغاز وزارت محمد حسین صفار هرندی از 4 سال پیش صنعت نشر در ایران را با مشکلات گسترده ای مواجه کرده که موجب ورشکستگی ده ها ناشر و وارد آمدن آسیب های اساسی به مولفان،نویسندگان و محققان کشور شده است.
اتحادیه ناشران  طی دو سال گذشته در نامه هایی به سانسور اعمال سانسور شدید در حوزه کتاب اعتراض کرده است.

محمد علی رمضانی فرانی که نزدیک یه یک سال ریاست اداره کتاب را بر عهده داشت روز یک شنبه ضمن اعلام رسمی کنارگیری از این سمت به خبرگزاری ایبنا گفت که در چند سال اخیر بسیاری از کسانی که به عنوان کارشناس کتاب که نام اداری بررس ها و مجریان سانسور وزارت ارشاد اسلامی است، بر اساس تخصص و نیاز جذب نشده اند و تاکید کرد که« بسياري از آنان كارشناس كتاب نيستند و حضورشان نتيجه مناسبي را به بار نخواهد آورد.»

رئیس جدید اداره سانسور کتاب نیز پیشاپیش بر فصل خطاب بودن نظر علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی«در حوزه فرهنگ و كتاب» تاکید کرده و گفته « فرمايش‌هاي ايشان فصل‌الخطابي براي دست‌اندركاران حوزه فرهنگ و كتاب است.»

 


ارسال به :