پنج‌شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸ -
- 14 Nov 2019
16 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
هشدار شدیداللحن نماینده رهبری به مراجع تقلید درباره ملاقات با خانواده زندانیان سیاسی

جرس: در پی دیدار جمعی از خانواده های زندانیان سیاسی با مراجع عظام تقلید و دلجویی مراجع از این خانواده ها، نماینده رهبری در موسسه کیهان، سرمقاله چهارشنبه اول دی کیهان را تماما به این مسئله اختصاص داده و آورده است "جمعی از اعضای خانواده فتنه گران زندانی، با مراجعه به بیوت برخی از مراجع عظام و دروغ بافی درباره شرایط زندان و ادعای بی گناهی بازداشت شدگان، علیه جمهوری اسلامی و مردم شریف و پاكباخته آن دست به سیاه نمایی می زنند."


شریعتمداری سرمقاله خود را همراه با توصیه های موکدی می کند و به علمای تراز اول شیعه هشدار می دهد "سؤال این است كه چرا برخی از مراجع عظام و محترم- فقط برخی از آنها كه محترمند و نه برخی دیگر كه نه مرجع هستند و نه قابل احترام- وارد این بازی شده و در این بازی دشمن ساخته، چه بخواهند و چه نخواهند، آب به آسیاب دشمنان اسلام ریخته اند؟!


ممكن است گفته شود رسیدگی به مشكلات مردم و شنیدن درد دل ها و شكوه های آنان یكی از وظایف غیرقابل تردید مراجع عظام و علمای بزرگوار اسلام است و در خانه مراجع باید به روی همه مردم باز باشد و از آنجا كه خانواده زندانیان فتنه گر نیز بخشی از مردم هستند پذیرش آنها و گوش كردن به خواسته آنان از جمله وظایف و رسالت دینی و علمی مراجع است كه باید گفت در صحت و درستی این نكته نه فقط كمترین تردیدی نیست، بلكه این نگاه، حكیمانه و خداجویانه نیز هست ولی سخن این است كه پذیرش و ملاقات با خانواده فتنه گران زندانی نباید به گونه ای باشد كه تصور حمایت از فتنه را به ذهن مخاطبان بكشاند. راه كار خداپسندانه و منطقی نیز، آن است كه ملاقات كنندگان یاد شده با تابلوی حمایت از فتنه گران در بیوت مراجع عظام حاضر نشوند و یا مراجع بزرگوار ضمن پذیرش آنان و نصیحت یا استماع سخنان آنها، با صراحت، موضع خود نسبت به فتنه و اقدامات ضد اسلامی و جنایتكارانه فتنه گران را نیز بیان كنناعتاد تا اینگونه ملاقات ها كه به یقین و بدون كمترین تردیدی از سوی برخی مراجع عظام با نیت و انگیزه خداپسندانه صورت می پذیرد، از سوی دشمنان به حساب حمایت مراجع بزرگوار از فتنه و فتنه گران نوشته نشود."


از این سرمقاله نکات زیر به دست می آید: خانواده مظلوم زندانیان سیاسی که از ظلم ماموران قضائی، امنیتی، انتظامی و نظامی حکومت به جان آمده اند، بیوت مراجع عظام و علمای اعلام را ملجأ و مأوای خود یافته برای تظلم به محضر علما شتافته اند. مراجعی که درِ بیت خود را به روی مظلومان باز گذاشته اند و با خانواده ها ملاقات کرده اند عبارتند از: حضرات آیات عظام شیخ حسین وحید خراسانی، سید موسی شبیری زنجانی، سید عبدالکریم موسوی اردبیلی، شیخ یوسف صانعی، شیخ اسدالله بیات زنجانی و شیخ عبدالله جوادی آملی. این مراجع از مهمترین علمای سنتی و غالبشان نزدیک به اصلاح طلبان هستند.


گفتنی است اطلاع رسانی خانواده زندانیان سیاسی بویژه همسران، والدین سالخورده و فرزندان خردسال یا نوجوان زندانیان با مراجع چنان صمیمانه بوده است که برخی از آنها در حضور جمع از فرط ناراحتی دقایقی گریسته اند و برخی اعضای دفاتر مراجع از همسران و مادران اسرا خواسته اند برای حفظ حال مراجع که نوعا در سنین بالا هستند به جزئیات شکنجه ها اشاره نکنند، در کلیه موارد حضرات مراجع با نهی اعضای دفتر خود از خانواده معزز زندانیان خواسته اند وقایع را همانگونه که اتفاق افتاده با ذکر جزئیات بیان کنند و کلیه اسناد ادعاهای خود را ارائه کنند.


گزارش منابع جرس از قم حکایت از آن دارد که اکنون مراجع سنتی علاوه بر مراجع نزدیک به اصلاح طلبان در جریان کامل شکنجه ها و اقدامات ظالمانه مقامات قضائی و امنیتی و انتظامی جمهوری اسلامی قرار گرفته اند و هر یک به تناسب توان خود به مقامات تذکر داده اند. نماینده رهبری که منعکس کننده منویات مولای خود است، خوف آن دارد که فشار مراجع مستقل افزایش یابد. از این رو با ارعاب آنها و اینکه استماع تظلم مقلدان نیز باید با اجازه ولی فقیه صورت گیرد یا مراجع عظام برای استماع تظلم مقلدان خود باید ابتدا از سران فتنه برائت جویند، تعیین تکلیف می کند.


مراجع عظام در امتحانی تاریخی قرار گرفته اند و با فشار افکار عمومی بتدریج بر همراهیشان با آرمانهای حق طلبانه مردم بیشتر می شود.
 

ارسال به :