یکشنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۶ -
- 21 Jan 2018
03 جمادى الأولى 1439 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۸:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
چالش استاندار سابق و وزیر  راه پیرامون خط آهن شیراز- اصفهان
چالش استاندار سابق و وزیر  راه پیرامون خط آهن شیراز- اصفهان

جرس: بیش از یک سال و نیم از افتتاح آغاز به کار قطار شیراز - اصفهان می گذرد اما این قطار نه تنها هنوز امکان جا به جایی مسافران را نیافته بلکه تازه جنجال مربوط به زیرساختهای آن بین مدیران دولتی شروع شده است.


سامانه خبری فردا نیوز، با انتشار مطلب تحت عنوان "راه آهن شیراز معطل‌تغییر‌دائمی‌معاونان است نه مکان یابی اشتباه"، که پاسخ استاندار سابق فارس به اظهارات وزیر راه دولت دهم می باشد، ابتدا آورده است "تا چند ماه پیش مسئولان و مدیران دولتی در واکنش به اخبار انتقادی مربوط به چگونگی افتتاح راه آهن شیراز اصفهان عنوان می کردند که بهره برداری این طرح به هیچ عنوان ابعاد سیاسی نداشته و ایستگاههای مربوط به این طرح نیز در حال ساخت است. اما در پی فشار افکار عمومی مردم استان فارس و رسانه ها کار را به جایی رسید که هفته گذشته نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز از روند اجرایی این طرح به شدت انتقاد کرد و جنجال راه آهن شیراز- اصفهان وارد فاز جدیدی شد. اینجا بود که حرف و حدیثهایی مبنی بر نحوه عملکرد مدیریت استان فارس در رابطه با این پروژه شکل گرفت و وزیر راه و ترابری نیز در این باره زبان به سخن گشود. "


بر اساس گزارش فردا نیوز، حمید بهبهانی این بار مکان یابی اشتباه خط قطار شیراز- اصفهان در دوره وزیر راه و استاندار قبلی را بهانه تاخیر و عدم فعالیت این خط راه آهن که همزمان با انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم رسما افتتاح شده بود، عنوان کرد و گفت: اولین موضوع اشتباه در مکانیابی ایستگاه بود چراکه مکان ایستگاه درست در جهت مخالف مسیر ترانزیتی به بنادر و فرودگاه شیراز است و فاصله ایستگاه قطار با فرودگاه زیاد است، مشکل بعدی طراحی ایستگاه قطار است چراکه قطار برای دور زدن احتیاج به مکانی با دویست متر عرض دارد که در حال حاضر چنین مکانی وجود ندارد و باید به فکر چاره باشیم.


بهبهانی که بعد از گذشت بیش از یک سال و نیم به این نکات جدید اشاره کرد، همچنین افزود: قرار گرفتن ایستگاه در دره یکی از دلایل پول خور بودن ایستگاه است و به جای اینکه ایستگاه قطار شیراز در مکانی مثل دشت فسا ساخته شود ایستگاه در مکانی بنا شده است که دره وجود دارد در صورتیکه اگر این ایستگاه در دشت پل فسا ساخته می شد با بیست میلیارد تومان کار ایستگاه تمام شده بود و هیچگونه مشکلی نیز در ارتباط با وضعیت حمل ونقل بار به وجود نمی آمد.

وزیر راه و ترابری همچنین گفت: زمانی توافق شد که بحث تملک زمین را استانداری انجام دهد و وزارتخانه نیز بحث راه آهن را پیگیری کند که متاسفانه چنین نشد و مدتها بحث هفت کیلومتر باقیمانده از مسیر یکی از دلایل توقف کار بود وحال ما دو راه بیشتر نداشتیم یا باید کار را متوقف می کردیم تا اینکه وضعیت زمینها مشخص شود ویا اینکه مثل تمامی دنیا از مسیر آماده شده استفاده کنیم تا مشکلات مسیر نیز برطرف شود که ما بحث دوم را انتخاب کردیم.


واکنش استاندار پیشین فارس به اظهارات وزیر
البته این اظهارات وزیر راه مبنی بر عملکرد غیرکارشناسانی مدیریت قبلی فارس، با واکنش استاندار سابق این استان مواجه شده است.


محمدرضا رضازاده در گفتگو با این سامانه خبری، درباره این بخش از سخنان بهبهانی که "به جای اینکه ایستگاه قطار شیراز در مکانی مثل دشت پلیس راه پل فسا ساخته شود ایستگاه در مکانی بنا شده است که دره وجود دارد در صورتیکه اگر این ایستگاه در دشت پل فسا ساخته می شد با بیست میلیارد تومان کار ایستگاه تمام شده بود و به طور یقین هیچگونه مشکلی نیز در ارتباط با وضعیت حمل ونقل بار به وجود نمی آمد" می گوید: از دو مسیری که متصور بود یکی مسیر فعلی بود که در شمال غرب شیراز قرار داشت و مسیر دوم نیز از طریق مرودشت به سمت دریاچه مهارلو و پل فسا واقع می شد.

وی ادامه داد: مسیر دوم به دلیل اینکه در راه آهن شیب طول مسیر محدودیت دارد، مسیر طولانی می شد و حدود ٦۰ کیلومتر به طول مسیر اضافه می شد که در طول یک مسیر ۵۰۰ کیلومتری اضافه شدن این مقدار توجیه مسیر دوم را زیر سئوال می برد.


استاندار سابق فارس عنوان کرد: تا قبل از دولت نهم نیز از هفت قطعه راه آهن شیراز به اصفهان در دو قطعه مقادیری کار انجام شده بود که شامل اصفهان به شهرضا و شیراز به مرودشت بود و بخشی از تونلهای مسیر شیراز تا مرودشت حفاری شده و عملا انتخاب مسیر از قبل انجام گرفته بود.


و بهبهانی عنوان کرده بود که زمانی توافق شد که بحث تملک زمین را استانداری انجام دهد و وزارتخانه نیز بحث راه آهن را پیگیری کند که متاسفانه چنین نشد و مدتها بحث هفت کیلومتر باقیمانده از مسیر یکی از دلایل توقف کار بود و حال ما دو راه بیشتر نداشتیم یا باید کار را متوقف می کردیم تا اینکه وضعیت زمینها مشخص شود ویا اینکه مثل تمامی دنیا از مسیر آماده شده استفاده کنیم تا مشکلات مسیر نیز برطرف شود که ما بحث دوم را انتخاب کردیم.

رضازاده اظهار داشت: شاید دلیل مورد غفلت قرار گرفتن پروژه راه آهن شیراز - اصفهان از یک طرف در تغییرات متعدد معاونت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل وزارت راه باید جستجو کرد که آقای دکتر بهبهانی در طول وزارت خود تنها پنج مرتبه این معاونت را تغییر داده و طبیعی است هر معاونی تا بخواهد در کار خود اولویت بندی کند تغییر کرده است و از طرف دیگر دعواهای سیاسی که در استان شکل گرفته تمام ذهنها را به خود مشغول کرده و عملا فرصتی برای پیگیری کارهای زیربنایی استان باقی نمی گذارد.


استاندار سابق فارس در رابطه با راه اندازی قطار در زمان تصدی گری اش در زمان استانداری فارس بیان کرد: تاکید دولت این بود که برای این پروژه های مهم خط پایانی تعریف شود تا وزارت راه مکلف باشد تمام همت خود را مصروف به پایان رساندن پروژه کند حال اگر نواقص جزئی باقی می ماند نباید بعدا رها می شد.


گفتنی است پروژه پر تبلیغاتِ راه آهن شیراز- اصفهان، که در آستانه انتخابات دور دهم ریاست جمهوری، توسط محمود احمدی نژاد مانور و خبر داده می شد، بلافاصله بعد از انتخابات متوقف شد و در همان حدِ وعدۀ انتخابتی باقی ماند.
 

ارسال به :