پنج‌شنبه ۰۶ تیر ۱۳۹۸ -
- 27 Jun 2019
23 شوال 1440 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
رئیس زندان سنندج: حکم اعدام حبیب الله لطیفی اجرا نخواهد شد

جرس: همزمان با تجمع صدها تن از مردم کردستان در مقابل زندان سنندج، و درخواست های جهانی جهت توقفِ اجرای حکمِ اعدامِ دانشجویِ زندانی، حبیب الله لطیفی، ریاست زندان مرکزی سنندج ساعاتی پیش در بین تجمع کنندگان حضور یافته و خواهان پایان تجمع شد و تضمین داد که حکم اعدام حبیب الله لطیفی اجرا نخواهد شد.


بنا به اطلاع ارگان خبری فعالان حقوق بشر در ایران، خسروی رئیس زندان مرکزی سنندج با حضور در بین تجمع کنندگان خواهان پراکنده شدن تجمع کنندگان شد و با قسم یاد کردن اعلام کرد ساعت هشت صبح خانواده حبیب الله می توانند با وی ملاقات داشته باشند.


وی همچنین به تجمع کنندگان اعلام کرد که حکم اعدام این زندانی اجرا نخواهد شد.


تجمع کنندگان نیز با ضبط صدای ریاست زندان تجمع خود را برای دو ساعت به تعویق انداخته و اعلام کردند که تا دریافت خبر سلامتی این زندانی از ساعت چهار و نیم بامداد مجددا دست به تجمع خواهند زد.


گفتنی است، نیروهای امنیتی نیز برای پراکنده کردن تجمع کنندگان تهدید به بازداشت شهروندان معترض کردند که تاثیری در ادامه تجمع نداشت.


خانواده لطیفی اعلام کردند ساعت چهار و نیم بامداد مجددا به مقابل زندان مرکزی سنندج مراجعه خواهند کرد و هنوز از صحت کامل لغو این حکم اعدام خبری جدید منتشر نشده است.


ارگان خبری فعالان حقوق بشر در ایران همچنین اعلام کرد نیروهای امنیتی و انتظامی اقدام به بازرسی و بازجویی از هموطنان کرد در گذرگاه های ورودی به شهر سنندج می کنند.


بر اساس این گزارش، خانواده های برخی از زندانیان سیاسی محبوس در زندان مرکزی سنندج و خانواده های و برخی از جانباختگان سالهای اخیر که قصد ورود به شهر سنندج جهت شرکت در تجمع را داشته اند، گفته اند "از ساعاتی پیش برای ممانعت از شکل گیری تجمعات اعتراضی در شهر سنندج نیروهای امنیتی اقدام به بازرسی و بازجویی از مسافران می کنند."

گفتنی است، برخی از هموطنان از شهرهای اطراف سنندج برای مخالفت با اجرای حکم اعدام حبیب الله لطیفی راهی این شهر شده و قصد شرکت در تجمع مقابل زندان مرکزی سنندج را داشتند. 

 

در پی ابلاغ اجرای حکم اعدام حبیب الله لطیفی در زندان مرکزی سنندج و قریب الوقوع بودنِ اجرایِ این حکم، و همزمان با درخواست های داخلی و خارجی برای توقف آن، سه تن از فعالان فرهنگی و سیاسی کرد طی نامه ای خطاب به رئیس قوه قضائیه در خواست کردند لطیفی عفو یا پرونده وی مجددا مورد دادرسی واقع شود. 

 

امروز همچنین آیت الله بیات زنجانی، مرجع تقلیدِ مردمی، علاوه بر مخالفت با این اعدام، با توجه به ماه محرم، اعدام و کشتار در این ماه را "حرام" اعلام کرده بود.

 

ارسال به :