چهارشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۸ -
- 20 Nov 2019
21 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
همه پرسی در باره نتیجه انتخابات
تمامی احزاب اصلاح طلب، نویسندگان مطبوعات، فعالان سیاسی با هر گرایشی ضرورت دارد که از پیشنهاد مراجعه به همه پرسی حکایت کنند. همه پرسی حق ملت ایران است. این حق ازهر حق دیگری و بر هر حق دیگری مرجح است.

سید محمد خاتمی رییس جمهور سابق ایران و دبیرکل مجمع روحانیون مبارز‌؛ در جمع خانواده‌های بازداشت‌شدگان، با تشكر از بیانات منطقی و خیرخواهانه‌ی هاشمی رفسنجانی در نماز جمعه گفت: "توصیه‌های آقای هاشمی حداقل‌هایی است كه می‌تواند فضای عمومی را تلطیف كرده و اعتماد از دست رفته را برگرداند و من در اینجا نكته‌ای را اضافه می‌كنم و به صراحت می گویم راه برون‌رفت از بحران فعلی، اتكا به آرای مردم و برگزاری رفراندوم قانونی است."

وی با تاكید بر این نكته كه این رفراندوم بایستی از سوی نهادهای بی‌طرف نظیر مجمع تشخیص مصلحت انجام پذیرد، عنوان كرد: "بایستی از مردم پرسید آیا وضعیت پیش آمده، مطلوب است واز آن راضی هستند؟ اگر اكثریت مردم این وضع را قبول داشته باشند، ما هم تسلیم هستیم".

پیشنهاد آقای خاتمی که می توان آن را پیشنهاد مجمع روحانیون مبارز تلقی کرد، یک راه حل منطقی و موجه برای برون رفت از بحران عدم اعتمادی است که نظام جمهوری اسلامی با آن رویارو شده است.

برای اندیشیدن و یا پذیرش این پیشنهاد در درجه نخست نظام یعنی رهبری! بایستی بپذیرد که نظام یعنی جمهوری اسلامی ایران با بحران روبرو شده است. واقعیت این است که چنین تفسیری از آن چه در کشور می گذرد، که نمادی از آن در راهپیمایی سه میلیونی از میدان امام حسین تا میدان آزادی تهران شکل گرفت. فعالان سیاسی بازداشت شدند، به خوابگاه دانشجویان یورش برده شد. جوانان در خیابان ها و میدان ها شهید شدند، مردم، زنان و مردان کتک خوردند. عده ای این وضعیت را مطلقا بحرانی تلقی نمی کنند. به تعبیر رییس جمهور تقلبی " خس و خاشاکی" است که فرو می‌نشیند. به تعبیر روزنامه کیهان که ویترین نظام است، در نماز جمعه 26 تیرماه حدود 5 هزار نفر از مخالفان آمده بودند. روزنامه جوان- روزنامه سپاه- تیتر زد که نماز گزاران با سگ آمده بودند. فارس- خبرگزاری سپاه- گفت: مخالفان حدود 700 نفر بودند...

مقام رهبری هم در خطبه های نماز جمعه 29 خرداد فرمودند، از زور آزمایی خیابانی دست بردارید. اگر همین تفسیر و تحلیل ، موضع رسمی حکومت و نظام تلقی شود. بدیهی است که پیشنهاد رفراندوم راه به جایی نمی برد.
در اینجا پرسش بسیار مهمی مطرح می شود:

اگر مخالفان نتیجه انتخابات این قدر کم جمعیت و معدودند. چرا یک لشکر کشی بی سابقه در تاریخ انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ایران علیه ملت ایران صورت گرفت؟ شبکه اطلاعات قطع شد. ماموران سانسور نشریات در چاپخانه ها مستقر شدند. این صدای الله اکبر شبانگاهان از کیست و از کجاست؟

مراجع قم برغم فشار‌ها و اصرار‌ها چرا به رییس جمهور تقلبی تبریک نگفتند؟ خطبه‌های نماز جمعه تهران توسط آیه الله هاشمی رفسنجانی در روز 26 تیرماه چه بود؟ این ها همه نشانه های بحران و سردر گمی نظام در ایران است.

نظام گمان می کرد با تبریک پیشرس و بی سابقه رهبری در 23 خرداد ماه، تهدید مردم به قتل در خطبه‌های ایشان در روز 29 خرداد ماه، قتل جوانان به دستور ایشان در روز دوشنبه 25 خرداد ماه و پس از آن، مردم از پیگیری حقوق خود خسته و نومید می شوند و به خانه‌هایشان باز می گردند. نامزدهای انتخابات هم سکوت می کنند.

مهندس موسوی در ملاقات با خانواده شهید سهراب اعرابی سخن درست و درشتی را مطرح کرد:" سهراب، سهراب ملت ایران است و این راه بدون بازگشت خواهد بود".

راه حل همان است که آقای خاتمی با خیرخواهی مطرح کرده است. استقامت مردم بر استیفای حقوقشان، بدون شک نظام را وادار خواهد کرد که همه پرسی را به عنوان یک راه حل قانونی و موجه و منطقی بپذیرد.

اصل 59 قانون اساسی به این مطلب و حق ملت ایران اشاره کرده است، انتخابات یک مساله بسیار مهم سیاسی و اجتماعی ست، که مهندسی آن و تغییر نتیجه آن کشور و نظام را با بحران رویارو کرده است.

اگر نظام باور دارد که بیش از 40 میلیون نفر از مردم ایران به نظام رای داده اند و 24 میلیون هم به آقای احمدی نژاد، از همه پرسی چه واهمه ای دارد؟

البته همه پرسی که با نظارت نهاد‌هایی مثل نمایندگان مراجع و مجمع تشخیص مصلحت برگزار شود. وزارت کشور و شورای نگهبان نشان دادند که خود بخشی از ماموران معذورند که تقلب در انتخابات را سامان دادند. اگر شورای نگهبانی داشتیم عادل و به دور از سیاست بازی اساسا کشور و ملت با چنین پدیده شومی رویارو نمی شد. وظیفه نظارت بر انتخابات را به شورای نگهبان دادند. تا آنان از حقوق ملت در برابر اعمال سلیقه دولت‌ها حراست کنند. نمی دانستند که از قضا سرکنگبین صفرا فزود و روغن بادام خشکی می نمود.

به گمانم تمام نامزد‌های انتخابات، تمامی احزاب اصلاح طلب، نویسندگان مطبوعات، فعالان سیاسی با هر گرایشی ضرورت دارد که از پیشنهاد مراجعه به همه پرسی حکایت کنند. همه پرسی حق ملت ایران است. این حق ازهر حق دیگری و بر هر حق دیگری مرجح است.

* وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت خاتمی
 

ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.