چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ -
- 19 Feb 2020
23 جمادى الثانية 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
سندی از ویکی لیکس، از سیلی زدن فرمانده سپاه به احمدی نژاد گزارش می دهد

جرس: در ادامه افشاگری های موسسه ویکی لیکس از اسناد محرمانه وزارت خارجه آمریکا آمده است "فرمانده سپاه پاسداران در جریان حوادث بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته، محمود احمدی نژاد را از مسببین ایجاد بحران در کشور دانسته و به گوش وی سیلی نواخته است."


در سند دیگری از ٢۵١ هزار سند طبقه بندی شده ای که طی هفته های اخیر موسسه ویکی لیکس از مراودات و مکالمات دستگاه دیپلماسی آمریکا منتشر ساخته، گزارشی تحت عنوان "سیلی خوردن محمود احمدی نژاد، در جلسه شورای عالی امنیت ملی" منتشر گردیده، که سفارت آمریکا در جمهوری آذربایجان این مطلب را از قول "یک منبع آگاه و قابل وثوق"، به مرکز انتقال داده است.


در این سند، که در تارنمای موسسه ویکی لیکس منتشر شده و چند رسانه بین المللی از جمله رویترز و آسوشیتدپرس و نیویورک تایمز آن را منعکس کرده اند، ماجرای "سیلی خوردن محمود احمدی نژاد، در جلسه شورای عالی امنیت ملی" چنین آورده شده است "در یکی از جلسات شورای عالی امنیت ملی که ظاهرا پس از حوادث عاشورای سال گذشته تشکیل شد، احمدی نژاد پیشنهاد کرد که برای مقابله با اعتراضات مردم، بهتر است فضا تلطیف شود و ممکن است دادن آزادی های فردی و اجتماعی و از جمله، آزادی بیشتر به مطبوعات لازم باشد... چرا که در شرایط موجود، مردم احساس خفقان می کنند."

در سند منتشر شده توسط ویکی لیکس آمده است سردار جعفری، فرمانده سپاه که در جلسه حضور داشت، از این پیشنهاد به خشم آمد و خطاب به احمدی نژاد گفت: "اشتباه می کنی! خود تو مسئول این وضعیت هستی و حالا می گویی باید به مطبوعات آزادی بیشتری داد؟..."


به گزارش منبع ویکی لیکس، در جریان این مشاجره و در پی بالا گرفتن آن، فرمانده سپاه به صورت رئیس دولت سیلی زد که باعث برهم خوردن جلسه شد."


گزارش مذکور آورده است "پس از مشاجره و درگیری بین این دو، جلسه شورای امنیت ملی، که به ریاست رئیس دولت و شرکت مقامات ارشد سیاسی و امنیتی تشکیل شده بود، برای مدتی برگزار نشد، تا اینکه با وساطت احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، این دو نفر با هم آشتی کردند. 

 

 با اینکه این رخداد همان زمان نیز از برخی منابع خبری نقل شده بود، اما هیچ یک از رسانه ها و مقامات ایران نه آن زمان و نه اکنون، نسبت به این مسئله از خود واکنشی نشان نداده اند. 


گفتنی است بخش هایی از این سند و نقل اظهارات از منابع آگاه، که توسط ویکی لیکس منتشر شده، به تایید منابع رسمی دولت آمریکا نرسیده است.


پایگاه اینترنتی ویکی‌لیکس ٢٨ نوامبر (٧آذر)، بیش از ۲۵۱ هزار سند محرمانه و طبقه بندی شده ایالات متحده را منتشر کرد که در خلال آن گزارش ها در مورد ایران و منطقه آمده بود چند کشور عربی و از جمله عربستان سعودی، طی سالهای اخیر از آمریکا خواسته‌ بودند به ایران حمله نظامی نماید. در آن بخش از اسناد ویکی‌لیکس که متعلق به سفارتخانه‌های آمریکا در خاورمیانه است، آمده بود که پادشاه عربستان در مورد جمهوری اسلامی به مقامات آمریکایی گفته "سر مار را قطع کنید." همچنین آمده بود وی از اینکه جورج بوش (رئیس جمهور سابق آمریکا)، به جمهوری اسلامی حمله نظامی نکرد، از وی ناخرسند گردید. در ادامه گزارش های منتشره پیرامون اسناد محرمانۀ دستگاه دیپلماسی آمریکا، همچنین به "درخواست پادشاه بحرین از آمریکایی‌ها برای متوقف کردن برنامه اتمی ایران، درخواست رئیس وقت سنای اردن برای بمباران ایران و درخواست امارات برای اقدام عاجل علیه ایران" اشاره شده بود.


در ادامه انتشار اسناد محرمانۀ دستگاه دیپلماسی آمریکا توسط موسسه ویکی لیکس، بخش دیگری از این اسناد افشا کرده بود که دولت لبنان پس از کشف یک شبکه مخابراتی مخفی و سامانه گسترده‌ای از فیبرهای نوری و خطوط پرسرعت اینترنت در آن کشور، به مقامات آمریکایی گفته بود: این شبکه ارتباطاتی نه تنها اردوگاه‌های آموزشی حزب‌الله و اردوگاه‌های فلسطینیان را پوشش می‌دهد بلکه تا اعماق مناطق مسیحی‌نشین نیز نفوذ کرده‌ و مخبرات جمهوری اسلامی "در حال در دست گرفتن امور کشور لبنان می باشد."


رهبران کشورهای عربی، با گذشت شش هفته از افشای مواردِ فوق، هیچ کدام از اسناد ادعایی در مورد نقل قول های خود را تکذیب نکرده اند.


رهبران جمهوری اسلامی انتشار این اسناد را "مشکوک" و "در راستای اختلاف افکنی" ارزیابی کرده اند.


مقامات آمریکا و اروپا نیز، ضمن حمله به این موسسه، از دزدیده شدن و افشای این اسناد محرمانه شدیدا انتقاد کرده و وزیر خارجه آمریکا، اقدام ویکی لیکس در انتشار سند محرمانه را حمله به جامعه بین المللی توصیف کرد.


گفتنی است جولیان آسانگ، بانی و موسس وب‌سایت ویكی‌لیكس، روز سه شنبه هفتم دسامبر، توسط پلیس انگلستان در لندن بازداشت و روز پنج‌شنبه ۲۵ آذر (۱۶ دسامبر)، با تودیع وثیقه موقتا آزاد شد.

 

ارسال به :