جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ -
- 20 Apr 2018
04 شعبان 1439 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۸:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
برنامه عملیاتی سه مرحله ای برخورد با معترضان انتخابات
برنامه عملیاتی سه مرحله ای برخورد با معترضان انتخابات
جرس: فرمانده ارشد سپاه در نامه ای به دبیر شورای عالی امنیت با انتقاد از بی تدبیری های مسئولان برگزاری انتخابات سال گذشته، مراحل قابل پیش بینی در توسعه اغتشاشات را برشمرده پیشنهاد کرده ضمن کنترل امنیتی اوضاع مسئولین سیاسی تفاهم ملی را در دستور کار خود قرار دهند.

 

نامه  سردار پاسدار سید محمد ابوترابی به رهبری و هشدار نسبت به نفوذ فرقه مطلقیه در دستگاههای حکومتی همراه با ضمیمه ده صفحه ایش دیروز در جرس منتشر شد. امروز دومین نامه این فرمانده ارشد نیروی هوائی سپاه به دبیر شورای عالی امنیت ملی منتشر می شود. 
 
 
این نامه چهار صفحه ای در کاغذهای آرم دار سپاه تایپ شده است. صفحه اول آرم ستاد فرماندهی کل سپاه را دارد. دارای شماره و تاریخ نگارش آن 23 خرداد 1388 فردای انتخابات دهم ریاست جمهوری است. در انتهای نامه بصورت دستنویس تذکر داده شده است که نامه از کانال رسمی ارسال نشده و در روز 24 خرداد به سردار حجازی و سردار نجات دو فرمانده دیگر ارشد سپاه مرتبط با شورای عالی امنیت ملی و بیت رهبری تحویل داده شده، آنها هم مطالعه کرده اند، نویسنده امیدوار است که انجام وظیفه کرده باشد.
 
 
از همین جمله دست نویس مشخص می شود که این نسخه اسکن شده، نسخه دوم نامه است ، و نسخه اول نامه را به دو سردار ارشد داده تا بدست دبیر شورای عالی امنیت ملی برسانند. این نسخه از نامه همراه با یک نامه دیگر همراه با ضمائمی چندی پیش در اختیار جرس قرار گرفت. در تحقیقات بعدی مشخص شد که پاره های مختلف این بسته اوائل آذر 89 در تهران منتشر شده است و مفاد و اعتبار آن مورد تایید فعالان جنبش سبز قرار گرفته است.
 
 
دبیر شورای عالی امنیت ملی از مهر 86 سعید جلیلی می باشد. ریاست شورا با رئیس جمهور و اعضای آن دوازده نفر از سران قوا و روسای ارتش و سپاه و دو نماینده رهبری و وزرای کشور و اطلاعات و خارجه از  هستند. سردار ابوترابی تحلیل خود را از شرائط حاد روز قلمی کرده ، بطور محرمانه و سربسته برای عالی ترین تصمیم گیرندگان امنیتی کشور ارسال کرده است. این نامه رسمی نیست، تلقی رسمی سپاه را نیز نمایندگی نمی کند، این نظر مشورتی یک فرمانده ارشد نیروی هوائی سپاه است. 
 
 
مفاد نامه نشان می دهد که سردار ابوترابی از نحوه اجرای انتخابات راضی نیست، بحران عمیقی را پیش بینی می کند، کوشش می کند با پیشنهادهای عملیاتی بحران را به نفع منافع ملی مهار کند. نامه غیر رسمی فرماده ارشد نیروی هوائی از چهار قسمت تشکیل شده است: مقدمه، گزارش عملیات روانی معترضان انتخابات، مراحل قابل پیش بینی در توسعه اغتشاشات و دو پیشنهاد مشخص برای کنترل بحران پیش رو.
 
 
مقدمه در توصیف انتخابات است. ابوترابی با انتقاد از چگونگی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته نوشته است: سیر برگزاری شمارش و اعلام نتایج انتخابات متاسفانه با بی تدبیری هایی در محور اجرایی همراه بود كه شواهد و قرائنی از تقلب را برای سوء استفاده دشمنان و تحریك شكست خوردگان فراهم کرده است.
 
 
عملیات روانی معترضان انتخابات در چهار بخش گزارش شده است. وی در این نامه به چهار محور اعلام تقلب با مهندسی كردن آرا در راستای كسب نتیجه مطلوب، حركت حساب شده مجریان برای كاهش مشاركت ملی و عدم پذیرش نظارت بر اقدامات وزارت كشور، هماهنگی نتایج این بار با نظر نمایندگی رهبری در سپاه بر عكس دو دوره قالیباف و ناطق نوری بعنوان محورهای عملیات روانی دشمنان در جهت مخدوش کردن نتیجه انتخابات پرداخته است. 
 
 
اما مهمترین قسمت نامه مراحل قابل پیش بینی در توسعه اغتشاشات است. وی این مراحل را به سطح اعتراضات قانونی، سطح امنیتی و سطح براندازی تقسیم می کند. سطح اول بدست وزارت کشور و شورای نگهبان است. سطح دوم که اعتراضات از حد شعار و بر هم زدن نظم به اقدامات ضد امنیتی بر علیه اموال و اماکن عمومی و عناصر نظام وارد می گردد، نیازمند ورود نیروهای بسیج است. و سطح سوم که گسترده تر شدن ناامنی ها و خارج شدن کنترل از دست کاندیداها ست زمان ورود سپاه به عرصه است. در این مرحله دستگیری گسترده سران و محاکمه در دستور کار قرار می گیرد
  
 
سناریوهای احتمالی
در سطح اول سردار پاسدار ابوترابی، سه سناریو احتمالی برای تلاش نظام در مجاب كردن كاندیداها به پیگیری اعتراضات از مسیر قانونی را بررسی کرده و نوشته است: الف) پذیرفتن نتایج توسط همه كاندیداها در زمان اعلام قانونی كه متاسفانه تاكنون این انجام نشده و دامنه اعتراضات در حال توسعه و ضد امنیتی شدن می باشد.
ب) ابطال انتخابات كه به صلاح نظام نبوده و دایره تخلفات تاكنون در حد ابطال اعلام نگردیده است و هیچیك از طرفین به این وضعیت راضی نبوده و خود را برنده و منتخب مردم می دانند.
ج) بازشماری آرا در تحت نظارت قانونی و شفاف كه مباحث را در حد قابل كنترل در ابعاد سیاسی و اجتماعی كاهش خواهد داد.


ورود نیروهای بسیج با آمادگی کامل
وی در سطح دوم به احتمال شرایط امنیتی پرداخته و برای چنین شرایطی دستگیری تندروها، دستگیری اراذل و اوباش شناخته شده، جداسازی رهبران سیاسی و سران شناخته شده اغتشاشات، ورود نیروهای بسیج با آمادگی كامل در كنترل و محدودسازی اغتشاشات، برخورد قاطع با متجاوزان به اموال و اماكن نظام، قطع ارتباطات مخابراتی و رسانه های صوتی و تصویری تحریك زا و تلاش در بازگرداندن نظم عمومی را پیش بینی کرده است.
 

حضور سپاه در صحنه
وی در تشریح سطح سوم به گسترش اعتراضات پرداخته و بر این باور است در صورتی كه متولیان نظم و امنیت نتوانند در مرحله دوم موفق به بازگرداندن نظم و امنیت گردند وضعیت ناامنی ها گسترده و شدت خواهد یافت و در این مرحله اغتشاشات و اعتراضات از كنترل كاندیداها خارج شده و رهبری تحركات ضد امنیتی بدست عناصر فرصت طلب و زخم خورده امنیتی خواهد افتاد مسیر ناامنی ها به سمت براندازی سمت خواهد گرفت. 


در چنین شرایطی ورود سپاه به صحنه ضرورت دارد و در این مرحله باید با امنیتی كردن وضعیت شهرها و كنترل های كامل روی عناصر و فعالیت های ضد امنیتی، دستگیری گسترده عناصر و سران اغتشاش، محاكمه و برخورد سریع و شدید با سران اغتشاش و بستن مرزها از ادامه بحران جلوگیری کرد.


 
کنترل و تفاهم ملی!
سردار ابوترابی در خاتمه این نامه به دبیر شورای عالی امنیت ملی پیشنهاد کرده است که از یک سو، مسئولان امنیتی تلاش نمایند عوامل موثر شورش را جمع آوری نموده و به نیروهای انتظامی كمك نمایند كنترل بر قانون شكنی ها اعمال گردد و از سوی دیگر، مسئولان سیاسی تفاهم ملی را در دستور قرار داده تلاش نمایند تا زمان اعلام شورای نگهبان در خصوص سلامت انتخابات با كاندیداهای معترض به توافق برسند حتی اگر این توافق بر بازشماری نظارت شده آرا باشد.


وی معتقد است که چنین مساله ای باعث می شود که روند حركت اغتشاشات از سمت براندازی به سمت تعارضات سیاسی و رقابت های انتخاباتی باز گردد این روند اگر بی موقع اقدام گردد نتیجه معكوس خواهد داد.
 
اگر با الگوی سه مرحله ای سردار ابوترابی وضعیت هجده ماه گذشته را بررسی کنیم در می یابیم که که اولا مسئولان در سطح اول دقیقا بر عکس توصیه های وی عمل کردند، تفاهم ملی را هم مطلقا وقعی ننهادند، بلافاصله از روز بیست و پنج خرداد سطح دو را آغاز کردند و از روز عاشورا کشور را وارد سطح سه کردند. سخنان اخیر رهبری دقیقا اجرای موارد باقیمانده سطح سه است:" براندازی از خارج هدایت می شود."
بی جهت نیست که نویسنده نامه محترمانه به مأموریت خارج از کشور فرستاده شده است.
 


متن کامل این نامه به شرح ذیل است:

***
ستاد فرماندهی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
شماره: 1300/20/س م
تاریخ: 23/3/88
"سال 88 سال اصلاح الگوی مصرف"
 
دبیر محترم شورای عالی امنیت ملی
 
موضوع: وضعیت های قابل پیش بینی
 
"صلوات بر محمد و آل محمد (ص)"
با سلام و احترام؛
همچنانكه مستحضرید سیر برگزاری شمارش و اعلام نتایج انتخابات متاسفانه با بی تدبیری هایی در محور اجرایی همراه بود كه شواهد و قرائنی از تقلب را برای سو استفاده دشمنان و تحریك شكست خوردگان فراهم نموده است. آنچه كه با تدبیر امنیتی در خصوص شفافیت و پذیرش نظارت قانونی و مصلحتی برای مسئولین اجرایی اعلام شده بود متاسفانه نادیده گرفته یا ناقص اعمال گردید.
 
ابتدا محورهای عملیات روانی دشمنان را كه جهت مخدوش كردن نتیجه انتخابات در رسانه ها و شایعات شنیده می شود به شرح زیر اعلام می گردد:

 
۱) اعلام تقلب با مهندسی كردن آرا در راستای كسب نتیجه مطلوب
شواهد اعلام شده:
الف) سرعت در شمارش و اعلام نتیجه آرا
ب) نوسان نداشتن نتایج و سیر یكسان آرا از ابتدا تا انتها
ج) عدم اعلام آرا باطله در هر مرحله
د) تفاوت با مكانیزم قبل كه شهر به شهر و استان به استان اعلام می گردید.

 
۲) حركت حساب شده مجریان برای كاهش مشاركت ملی
شواهد اعلام شده:
الف) عدم پیش بینی و تامین تعرفه و برگه رای
ب) عدم تمدید ساعت رای گیری

 
۳) عدم پذیرش نظارت بر اقدامات وزارت كشور
شواهد اعلام شده:
الف) عدم اجازه نظارت به كاندیداها
ب) نپذیرفتن نظارت بازرسی كل كشور
ج) مباحث مربوط به عدم نظارت توسط مسوول بازرسی دفتر (مقام معظم) رهبری

 
۴)هماهنگی نتایج این بار با نظر نمایندگی ( مقام معظم) رهبری در سپاه بر عكس دو دوره قالیباف و ناطق نوری
 
در پیگیری حوادث رخ داده پس از اعلام نتایج، مراحل قابل پیش بینی در توسعه اغتشاشات بدین شرح اعلام می گردد:

۱) تلاش نظام در مجاب كردن كاندیداها به پیگیری اعتراضات از مسیر قانونی
سه وضعیت متصور است:
الف) پذیرفتن نتایج توسط همه كاندیداها در زمان اعلام قانونی كه متاسفانه تاكنون این انجام نشده و دامنه اعتراضات در حال توسعه و ضد امنیتی شدن می باشد.
ب) ابطال انتخابات كه به صلاح نظام نبوده و دایره تخلفات تاكنون در حد ابطال اعلام نگردیده است و هیچیك از طرفین به این وضعیت راضی نبوده و خود را برنده و منتخب مردم می دانند.
ج) بازشماری آرا در تحت نظارت قانونی و شفاف كه مباحث را در حد قابل كنترل در ابعاد سیاسی و اجتماعی كاهش خواهد داد.

۲) در صورتیكه مرحله اول اعتراضات كنترل نگردد وارد سطح دوم كه امنیتی شدن است خواهیم شد اعتراضات و اغتشاشات از حد شعار و بر هم زدن نظم به اقدامات ضد امنیتی بر علیه اموال و اماكن عمومی و عناصر نظام وارد می گردد. در این مرحله تلاش های امنیتی زیر می بایست اقدام گردد:

الف) دستگیری تندروها
ب) دستگیری اراذل و اوباش شناخته شده
ج) جداسازی رهبران سیاسی و سران شناخته شده اغتشاشات
د) ورود نیروهای بسیج با آمادگی كامل در كنترل و محدودسازی اغتشاشات
ه) برخورد قاطع با متجاوزان به اموال و اماكن نظام
و) قطع ارتباطات مخابراتی و رسانه های صوتی و تصویری تحریك زا
ز) تلاش در بازگرداندن نظم عمومی

 
۳) در صورتیكه متولیان نظم و امنیت نتوانند در مرحله دوم موفق به بازگرداندن نظم و امنیت گردند وضعیت ناامنی ها گسترده و شدت خواهد یافت و وارد مرحله سوم خواهد شد این سیر ممكن است در حداقل زمان به وقوع بپیوندد؛ لذا سرعت عمل تصمیم گیران ضروری است در این مرحله اغتشاشات و اعتراضات از كنترل كاندیداها خارج شده و رهبری تحركات ضد امنیتی بدست عناصر فرصت طلب و زخم خورده امنیتی خواهد افتاد مسیر ناامنی ها به سمت براندازی سمت خواهد گرفت.

در این مرحله تلاش های امنیتی و انتظامی كار ساز نبوده و ورود سپاه ضروری است كه همراه با اقدامات زیر می بایست انجام شود:
الف) امنیتی كردن وضعیت شهرها و كنترل های كامل روی عناصر و فعالیت های ضد امنیتی
ب) دستگیری گسترده عناصر و سران اغتشاش
ج) محاكمه و برخورد سریع و شدید با سران اغتشاش
د) بستن مرزها و آمادگی مقابله با تجاوز خارج از مرزهای غربی و شرقی و دفاع از مراكز حیاتی و حساس كشور در مقابل تهاجم هوایی و موشكی.

پیشنهاد:
۱) مسئولین امنیتی تلاش نمایند عوامل موثر شورش را جمع آوری نموده و به نیروهای انتظامی كمك نمایند كنترل بر قانون شكنی ها اعمال گردد.
۲) مسئولین سیاسی تفاهم ملی را در دستور قرار داده تلاش نمایند تا زمان اعلام شورای نگهبان در خصوص سلامت انتخابات با كاندیداهای معترض به توافق برسند حتی اگر این توافق بر بازشماری نظارت شده آرا باشد.
این باعث می گردد روند حركت اغتشاشات از سمت براندازی به سمت تعارضات سیاسی و رقابت های انتخاباتی باز گردد این روند اگر بی موقع اقدام گردد نتیجه معكوس خواهد بود.
 
پاسدار انقلاب سید محمد ابوترابی
[امضا]
 [زیر امضا چند کلمه دست نویس پاک شده و خط خطی شده است. در کنار آن دست نویس نوشته شده است: بدلیل اینکه از کانال رسمی ارسال نشد، روز 24 (خرداد) تحویل سردار حجازی و سردار نجابت؛ مطالعه فرمودند. انشاء ا... انجام وظیفه شده باشد. (امضائی همانند امضای قبل)]
[رونوشت] 
 
ارسال به :