شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸ -
- 20 Jul 2019
16 ذو القعدة 1440 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
سالگرد ترور و پخش اعترافات تلویزیونی در گفتگوی جرس با همسر استاد علیمحمدی
  جرس: صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران فیلمی را تحت عنوان اعترافات عامل اصلی ترور مسعود علیمحمدی استاد فیزیک دانشگاه تهران که سال گذشته  در تاریخ ۲۲ دی ماه  هنگام خروج از خانه خود در منطقه قیطریه در شمال تهران، ترور شده بود را  پخش کرده و در آن  مقامات دولتی ایران  از ارتباط این ترور با اسرائیل سخن گفته اند.

. 

پس از ترور این فیزیکدان ایرانی، منابع خبری نزدیک به دولت جمهوری اسلامی ایران از جمله خبرگزاری فارس در همان دقایق نخست ترور گفتند که آقای علیمحمدی در برنامه های هسته ای جمهوری اسلامی شرکت داشت، اما پس از آن منابع رسمی  و همچنین خانواده وی  اعلام کردند که مسعود علیمحمدی در زمینه فیزیک ذرات بنیادی تحقیق می کرد وحتی دوستان نزدیک آقای علی محمدی نیز تصریح کردند که  شناخت بین المللی از این استاد دانشگاه  نیز به عضویت او در هیات نمایندگی ایران در طرح سزامی مربوط بوده است.

 

در همان ساعات اولیه ترور نیز مقامات رسمی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی اعلام کردند ترور این استاد دانشگاه کار اسراییل و آمریکا است. به تازگی نیز وزارت اطلاعات با انتشار اطلاعیه ای از انهدام یک شبکه جاسوسی و تروریستی وابسته به اسرائیل و بازداشت عوامل اصلی ترور مسعود علیمحمدی، استاد فیزیک دانشگاه تهران سخن گفت و به دنبال آن  شامگاه روز دوشنبه از صدا و سیمای جمهوری اسلامی  فیلمی پخش شد و این فیلم اعترافات یک جوان به نام مجید جمالی فش را  نشان می دهد که می گوید سازمان های اطلاعاتی و امنیتی اسرائیل او را برای کشتن مسعود علیمحمدی آموزش دادند و به ایران فرستادند.

 

به گفته همسر مسعود علی محمدی شب  گذشته از  خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، خبرگزاری فارس و پیش از این از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران به منزل آنها رفتند تا همزمان با پخش اعترافات مصاحبه هایی از وی منتشر کنند. جرس نیز با همسر دکتر مسعود علیمحمدی مصاحبه ای انجام داده است که وی ضمن ابراز خوشحالی از شناسایی عاملان ترور  به سوالاتی در مورد حاشیه های این پرونده و نحوه و روند اعتراف گیری ها نیز پاسخ می دهد.

  

پس از ترور این استاد دانشگاه، برخی از مقامات دولتی او را به عنوان فردی متعهد و طرفدار نظام معرفی می کردند و از طرف دیگر برخی از دانشجویان وی نوشته بودند که این استاد دانشگاه از طرفداران میرحسین موسوی، نامزد معترض انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری بوده است.

 

احمد شیرزاد نماینده اصلاح طلب مجلس ششم که از دوستان نزدیک آقای علیمحمدی بود نیز همان زمان درباره مراسم   تشییع جنازه این استاد دانشگاه گزارشی تحت عنوان« تابوت مسروقه» نوشته بود که طی آن از محاصره خانواده این استاد دانشگاه توسط طیف حکومتی  در روز تشییع جنازه انتقاد کرده بود.

 

وی  در یادداشت خود از اصطلاح  « حضور دائمی برادران دولتی در منزل مسعود» استفاده کرده و نوشته بود « ظاهرا فامیل و خانواده او چاره ای جز تسلیم نداشتند». 

 

 

احمد شیرزاد  در خصوص حضور دوباره مسوولان دولتی در منزل این استاد دانشگاه همزمان با پخش فیلمی تحت عنوان اعترافات عامل اصلی ترور مسعود علیمحمدی  در آستانه سالگرد این ترور،  از مصاحبه خود داری کرد

 .

 

متن گفتگوی تلفنی  جرس با همسر دکتر مسعود علی محمدی   در پی می آید:

 

 

فردا  ۲۲ دی ماه، سالگرد ترور همسر شماست،  در آستانه این سالگرد  فیلمی از اعترافات فردی که به عنوان عامل اصلی ترور معرفی شده است از تلویزیون جمهوری اسلامی پخش شده است، نظر شما در این مورد چیست؟

 

 

من بسیار خوشحالم که بالاخره عامل ترور همسرم معرفی شده است. همه خانواده ام خوشحال هستند. خون همسرم مظلومانه ریخته شده بود.  با بی انصافی و وحشیانه خون همسرم را ریختند. من خوشحالم از اینکه این مزدورانی که وابسته به خارج از کشور بوده اند را توانستد دستگیر کنند و با اعترافاتی که کردند نشان می دهد که از کجا سرچشمه می گیرد.

 

 

شما اعترافات را از تلویزیون دیده اید؟

 

 

بله من بخش هایی از این اعترافات را دیده ام و از آقایانی که به منزل ما  آمده بودند خواستم که خودم هم این کسانی که اعتراف کرده اند را ببینم و قرار هم بر همین  است.  حتی به این کسانی که به منزل ما آمدند گفتم من حاضرم خودم طناب دار را به گردن قاتل بیاندازم.

 

 

چه کسانی به منزل شما آمده اند؟ نظرتان در مورد اعترافات چیست؟

 

 

من خودم به این اعترافات مطمئن هستم. چون قبل از اینکه تلویزیون اعترافات  را پخش کند، کسانی  چندین بار به منزل ما آمده بودند  خیلی سوالات از من  پرسیدند. بعد هم  با سوال هایی که از من پرسیدند و سوال هایی که از عامل ترور همسرم پرسیدند دیگه مطمئن شده بودند که این اعترافات درست است.

 

 

مثلا  سه شنبه این اتفاق (ترور) برای همسرم  افتاد، من روز یکشنبه  به همراه همسرم رفته بودم تا  بچه خواهرم را از مدرسه بیاوریم.  ایشون ( عامل ترور)   گفته بود که می خواستند یکشنبه بمب را منفجر کنند ولی به این علت که ما همیشه مسیر مون بالای کوچه بود (ولی اون روز چون به تجریش می خواستیم برویم مسیر ما پایین کوچه بود)، گفتند چون زن و بچه همراهشون بود، ما ترور نکردیم و حتی یک بمب را از ضامن خارج کردند ولی منفجر نکردند،  که من هم گفتم اینها دروغ می گویند به خاطر اینکه ما  پایین کوچه رفتیم، ایشون وقتی اون بمب را منفجر کرده بودند چون به سمت بالا رفته بودند درست موج انفجار به سمت سرشون قرار داشت  و اگه می رفتند به سمت پایین کوچه ، هیچ وقت کشته شدن همسرم حتمی نبود.

 

 

این حرف ها به قبل از اینکه اعترافات تهیه و پخش شود بر می گردد؟     

 

 

بله، بله، همه را قبلش از من سوال می کردند، و با صحبت هایی که یک مقدار از من می پرسیدند و یک مقدار از آنها( اعتراف کنندگان) می پرسیدند و بعد و این صحبت ها را با  هم چیز می کردند، یعنی من مطمين هستم کار خودشون بوده و من قرار هست برم این چند نفر را ببینم. یعنی واقعا دلم می خواهد بپرسم چرا اینکار را کردند. همسرم همه زندگی اش صرف علم و دانشجویانش شده است و این کار خیلی ظالمانه و جنایتکارانه بوده و حتما دلم می خواهد بپرسم چطور دلت آمد این کار را بکنید، چون اسراییل به شما گفت،  باید یک همچین کاری را بکنید؟  چون آنها  دشمن هستند و می خواهند به اهداف خودشان برسند .

 

 

شما خودتان ارزیابی تان از نقش اسراییل چیست؟  

 

   

خب آنها نمی خواهند کشور ما پیشرفت کنند. شوهر من از قبل هم تهدید شده بود. شهریور ماه سال گذشته یک نفر به من زنگ زده بود و گفت از طرف دکتر رهبر رییس دانشگاه تهران هستم و من اشتباه کردم و  شماره تلفن همسرم را هم به ایشان دادم. بعد همسرم گفتند که منافقین بودند و او را تهدید کردند . همسرم همان موقع این موضوع  ( تهدید تلفنی) را به مسوولان هم اطلاع داده بود ولی متاسفانه آن زمان کم کاری شد، باید رسیدگی و محافظت می کردند از ایشون یا حداقل به ایشون می گفتند موبایل خودتان را عوض کنید، ولی اینکار انجام نشد. من مطمئن هستم جز خارجی کار کس دیگری نمی تواند باشد. به نظرم داخلی نمی تواند انقدر احمق باشد که بخواهد کسی که می توانست مایه پیشرفت کشور باشد را از بین ببرد.

 

 

پس درواقع  پیش ازین هماهنگیهایی صورت گرفت و شما در جریان قرار گرفتید؟

 

   

بله بله ما را در جریان قرار می دادند ولی به ما گفته بودند به هیچ کسی نگویید تا این کار تمام شود. می گفتند اطلاعات سوخته می شود اگر پخش شود. قبلش به من یک سری اطلاعات را دادند ولی چون گفتند به کسی نگویید من حتی به خانواده ام و مادر  و خواهر همسرم هم نگفته بودم. چند باری می آمدند منزل ما سوالاتی را می پرسیدند ولی  خب قرار نبود جایی گفته شود.

 

 

من پیش از این هم مصاحبه ای با شما انجام دادم ، که شما انتقاد کرده بودید و  گفته بودید که هیچ کسی پیگیر پرونده شما نیست.

 

 

آن زمان هیچی به ما گفته نشد. بعد  از ترور دکتر شهریاری استاد دانشگاهی که ترور شد مسولان آمدند سراغ ما  و گزارش دادند.  من گفتم چرا انقدر دیر آمدید سراغ ما و گزارش دادید؟  گفتند، دوستان خودتان نگذاشتند. من گفتم اگر می دانستم شما آنقدر تا حالا فعالیت کردید، دعای خیر من بدرقه شما بود،  متاسفانه دیر فهمیدم و واقعا هم از مسوولان خیلی تشکر می کنم چون خودشان می گفتند در این یک سال به صورت شبانه روزی کار کردند و به من گفتند شاید بعضی ها حتی بیست روز نتوانستند بروند منزل و خانواده هایشان را ببینند و چند روز چند روز نمی خوابیدند در این یک سال .

 

 

برای چه کاری؟ برای دستگیری و گرفتن همین  اعترافات؟   

 

   

بله بله برای گرفتن همین مزدوران.

 

 

 صحبت آخر شما؟

 

 

من کاملا اطمینان دارم  و مسوولان دارند با ما همراهی می کنند. چون دکتر قبل از شهادت دوستانی داشتند که به من هم  می گفتند هرچه این دوستان  بگویند قبول داشته باش و من هم مطمین هستم. به مسوولانی هم که به منزل ما آمده بودند هم گفتم من واقعا از زحمات شان برای شناسایی قاتل همسرم ممنونم و الان هم خیلی خوشحالم، در پوست خودم نمی گنجم. می دانم جامعه هم  چه می گویند،  امروز بیرون رفتم دیدم که روزنامه های اصلاح طلب هم فقط یک خبر کوچولو در مورد اعترافات منتشر کردند. از شما هم  می خواهم طوری نوشته نشود که این خوشحالی از ما گرفته شود بالاخره این قاتلان رفتند اسراییل دوره دیده اند و از ما قوی تر هستند.

 

 

 با تشکر از فرصتی که در اختیار جرس گذاشتید.

ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.