دوشنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۶ -
- 22 Jan 2018
05 جمادى الأولى 1439 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۸:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
اعدام جعفر کاظمی و محمد علی حاج آقایی در زندان اوین
اعدام جعفر کاظمی و محمد علی حاج آقایی در زندان اوین

جرس: بنا به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، سحرگاه امروز دوشنبه چهارم بهمن ماه ٨٩، جعفر کاظمی و محمد علی حاج آقایی، از بازداشت شدگان حوادث بعد از انتخابات، به اتهام همکاری با سازمان مجاهدین خلق اعدام شدند.


جعفر کاظمی و محمدعلی حاج آقایی پس از بازداشت در ٢٧ شهریور ماه ٨٨، از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه، به اتهام "محاربه" از طریق همکاری و ارتباط با مجاهدین و "فعالیت تبلیغی علیه نظام" به اعدام محکوم شده بودند.


گفتنی است طی چند روز گذشته برخی از کنشگران حقوق بشری، از انتقال ناگهانی این دو زندانی سیاسی به سلول انفرادی برای اجرای حکم اعدام و توقف این حکم در روز سه شنبه ٢٨ دی ماه خبر داده بودند.


ما برای ملاقات رفته بودیم... کارت هم پر کردیم
به گزارش کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران، رودابه اکبری، همسر جعفر کاظمی در این زمینه خاطرنشان کرد "همسرم را بدون اینکه به ما و وکیلش اعلام کنند اعدام کردند. سه شنبه هفته گذشته همسرم را بر می دارند می برند و از او می خواهند که مصاحبه بدهد. بازجو به او می گوید که مصاحبه بکنی یا نکنی کمتر از یک هفته اعدامت می کنیم. همسرم با مصاحبه موافقت نمی کند و از آنجا می برند او را به اجرای احکام و طناب دار را گردنش می اندازند اما بعد منصرف می شوند و برمی گردانند او را. ظاهرا یک معجزه محسوب می شده است."


همسر این زندانی سیاسی اعدامی افزود: "امروز صبح برای ملاقات رفتیم کارت هم پر کردیم برگشتنداما به ما گفتند که اعدامش کردند. گفتند به شما زنگ می زنیم اگر بخواهیم جنازه را تحویل بدهیم. بروید راحت باشید دیگر کار تمام شده است. البته اگر بخواهند جنازه را تحویل بدهند. چون در مورد آقای صارمی هم جنازه را برده بودند دفن کرده بودند. احتمال خیلی زیاد دارد که در مورد همسرم هم بخواهند همین رفتار را بکنند."

 

رسانه های رسمی ایران در زمینه اتهامات وارده به این دو زندانی سیاسی اعدام شده نیز گزارش داده اند "محمدعلی حاج آقایی در سال ۱۳۶۲ نیز سابقه دستگیری داشته است. طی چندین نوبت مسافرت به عراق قصد اقامت در اردوگاه اشرف را داشته که به علت داشتن سن بالا مورد پذیرش قرار نمی گیرد."


بر اساس گزارش رسانه های حکومتی، جعفر کاظمی نیز به اتهام "برقراری ارتباط با سرشبکه مجاهدین در داخل کشور"، "اقداماتی از جمله جذب و جمع‌آوری کمک مالی و فعالیت تبلیغی به نفع آن گروه" اعدام شده و فرزندش در کشور عراق است.
کاظمی در ۲۷ شهریور در یکی از تجمع‌های اعتراضی پس از انتخابات ریاست جمهوری بازداشت شد و در تاریخ ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۳۸۹ به اتهام "محاربه" و "فعالیت تبلیغی علیه نظام" به اعدام محکوم شد و چندی بعد نیز حکم وی در دادگاه تجدید نظر تایید شد.


خبرگزاری مهر نوشت "جلسات رسیدگی به اتهامات این شهروندان با حضور نمایندگان دادستان و وکلای آنان در شعب مختلف دادگاههای انقلاب اسلامی تهران برگزار و آرای صادره از سوی دادگاه تجدیدنظر استان تهران تایید شده بود."


اعدام چهار تن دیگر به اتهامات مختلف
همزمان واحد مرکزی خبر نیز، در لابه لای خبرهای خود، از اعدام سه متهم به "تجاوز به عنف" در سحرگاه دوشنبه ‌در زندان اوین خبر داد.


این گزارش به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دادسرای تهران ،‌ قوام عطاکش زاده فرزند شکور ، مصطفی کریمی خانقاه فرزند محمد و رضا دهقان فرزند حسینعلی را، اعدام شدگان اعلام کرد.


همچنین مردی به نام امید برک ٢۵ ساله به جرم قتل سریالی ده زن در کرج، در میدان قدس (شاه‌عباسی) کرج و در ملاء عام اعدام شد.


به گزارش کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان، اين متهم روز گذشته ـ يكشنبه ـ در گفت‌وگويی ضمن انكار ارتكاب قتل، مدعی شده قتل‌ها كار همسرش بوده است و او فقط اجساد را به بيرون از خانه انتقال می‌داده است. وی همچنين ادعا كرده كه اعترافات قبلی‌اش بی‌پايه بوده و تنها برای جلوگيری از گرفتاری همسر خود اعتراف كرده است.


گفتنی است از بیست و نهم آذرماه ٨٩ تاکنون، دست کم و طبق آمارهای رسمی، ۱۰۳ نفر در ایران اعدام شده‌اند.


ایران پس از چین بیشترین آمار مربوط به اعدام ها را در جهان از آنِ خود کرده است.
 

ارسال به :