پنج‌شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸ -
- 14 Nov 2019
16 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
داریوش همایون درگذشت

جرس: داریوش همایون، روزنامه نگار و وزیر اطلاعات و جهانگردی دولت های امیرعباس هویدا و جمشید آموزگار و از بنیانگذاران حزب مشروطه ایران، شامگاه جمعه هشتم بهمن ماه ٨٩، در ژنو سوئیس درگذشت.


سایت حزب مشروطه ایران (لیبرال دموکرات) با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد آقای همایون شامگاه جمعه هشتم بهمن (٢٨ ژانویه) در ژنو سوئیس درگذشته است.

داریوش همایون در ١٣٠٧ در تهران زاده شد و تحصیلات خود را تا دکترای علوم سیاسی ‏در ایران به پایان رساند.
از چهارده سالگی به نویسندگی و فعالیت سیاسی پرداخت که در همه زندگی او ادامه یافت. ‏مشاغل او از نمونه‌خوانی در چاپخانه روزنامه اطلاعات تا سردبیری خارجی آن روزنامه و ‏مدیریت شرکت سهامی کتاب‌های جیبی، ناشر نخستین سلسله انتشارات مرغوب به قطع جیبی در ‏ایران، نمایندگی بنیاد غیرانتفاعی فرانکلین آمریکا در آسیا برای توسعه صنعت نشر، پایه‌‏گذاری و مدیریت و سردبیری روزنامه آیندگان، معلمی دانشکده حقوق دانشگاه تهران، قائم مقامی ‏دبیر کل حزب رستاخیز ملت ایران، و وزارت اطلاعات و جهانگردی را دربر می‌گیرد.


داریوش همایون ‏همچنین از پایه‌گذاران سندیکای نویسندگان و روزنامه‌نگاران ایران و از دبیران پیشین آن ‏سندیکا بود.

 یکی از اقدامات داریوش همایون در زمان تصدی وزارت اطلاعات و جهانگردی، چاپ مقاله‌ای در روزنامه اطلاعات با عنوان «ایران و استعمار سرخ و سیاه» در ۱٧ دی ماه ۵۶ بود که در آن به آیت الله روح الله خمینی بی حرمتی شده بود.این مقاله با نام مستعار موسوم به احمد رشیدی مطلق منتشر گردید و نگارش آن منتسب  به همایون بود. این در حالی بود که به گفته  همایون، وی هیچ نقشی در تهیه و نگارش مقاله فوق نداشته و مقاله مذکور به دستور شاه در دفتر مطبوعاتی هویدا تهیه و تنظیم شده و وی صرفاً واسطه انتقال آن به روزنامه اطلاعات بوده است.


ارسال به :