سه‌شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۹ -
- 31 Mar 2020
06 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
فراخوان معترضان برای قیام در سودان، سوریه و یمن
 جرس: در حالیکه کشورهای عربی که تا کنون شامل حال اعتراضات و قیام های مردمی نشده اند، از آرام بودن اوضاع و رضایت مردم خبر داده اند، اما گزارش ها حاکی از آن است که دامنه اعتراضات اخیر به سوریه، سودان، یمن و برخی کشورهای منطقه هم کشیده شده و یا خواهد شد و مردم معترض و مخالفان، رویارویی خود با حکومت ها را اعلام کرده اند.  

 

این درحالیست که در اولین واکنش ها، بشار اسد، رهبر موروثی سوریه، گسترش نا‌آرامی‌ها در کشورهای عربی را "شیوع بیماری در منطقه" دانسته و همزمان مدعی شده است که اعتراضات و آشفتگی های سیاسی به سوریه "نخواهد رسید"، زیرا هیچ نارضایتی عمومی در سوریه وجود ندارد. رهبر سوریه در حالی این را عنوان کرد که هم‌اکنون سوریه بیش از ۲۰۰۰ زندانی سیاسی دارد.


به گزارش تارنمای وبسايت «گلوبال ويسز» يا صداهای جهانی، در شبکه اينترنتی و آنلاين، تظاهرات ديگر کشورهای عربی تنظيم و اعلام شده و شايد بر اساس آن، کشورهايی چون الجزاير، ليبی، سوريه و مراکش هم شاهد اعتراض مردمی باشند.


بعنوان مثال طی روزهای اخیر – طی حرکتی بیسابقه- دانشجويان سودانی در مقابل دفتر رياست جمهوری اين کشور جمع شده و خواهان کنار رفتن عمرالبشير شدند و در مورد ديگر کشورها، تاريخ هايی چون پنجم فوريه، ۱۲ فوريه و سوم ماه مارس اعلام شده است.


سایت گلوبال ويسز در مطلبی روز گذشته نوشته بود که فضای اينترنتی شاهد حرکت دامنه دار و گسترده ای است که کشورهای عربی را به حرکت مواج و گسترده تشويق می کند.


به گزارش خبرگزاری فرانسه، فضای اينترنتی حاکی از آن است که بحرين، روز چهاردهم فوريه و حدود دو هفته ديگر، شاهد تظاهرات مردمی خواهد بود. همچنین مقالات و تويت های زيادی هم درباره اعتراضات و تغييراتی که در عربستان سعودی در راه است، منتشر شده است.


سودان: ما دیگر اجازه نمی دهیم تا ...
بر اساس گزارش گلوبال ويسز، در جريان مکاتبات و گفت وگوهای آنلاين، پيشتر اعلام شده بود که سی ام ژانويه، تظاهرات دانشجويان سودانی برگزار می شود که البته انجام هم شد.


به گزارش شبکه خبری سی ان ان  روز يکشنبه سودان شاهد چشمه ديگری از اين ناآرامی ها و اعتراضات در جهان عرب بود. تعدادی از دانشجويان و افراد ديگر که تعداد آنها را نمی توان مشخص کرد در يک تظاهرات مجازی که در صفحات فيس بوک برگزار شد خواهان برکناری دولت اين کشور شدند . رهبران اين حرکت می گويند که اقدام آنها تحت تاثير حوادث اخير در تونس صورت گرفته است.


در جريان تظاهرات دانشجويان در دانشگاه خارطوم نيز آنها عليه گرانی و فساد حکومتی شعار داده و همبستگی خود را با تونس و مصر اعلام کردند.


به گزارش خبرگزاری فرانسه، در بخشی از اطلاعاتی که به زبان انگليسی در صفحه فيس بوک اين گروه از دانشجويان منتشر شده است چنين آمده "مردم سودان ديگر ساکت نخواهند نشست . زمان آن فرا رسيده که ما از طريق تظاهرات مسالمت آميز و بدون دست زدن به هيچ اقدام خرابکارانه ای حقوق خود را طلب کنيم."

در بخش ديگری گفته می شود:"ما عليه افزايش قيمتها ، فساد مالی حکومتی ، بيکاری و سياست های غلط دولت از جمله سرکوب و خشونت عليه زنان، شلاق زدن آنها که با تمام شئون و اعتقادات اسلامی و انسانی مغايرت دارد و خشونت و سرکوب اقليت های قومی اعترا ض و تظاهرات می کنيم."


روزنامه «تريبون» چاپ خارطوم به نقل از يک بيانيه پليس گزارش داد که ۷۰ نفر پس از تظاهرات روز يکشنبه دستگير شده اند که از آن عده ۴۰ نفر دانشجو هستند.


بر اساس این گزارش، دانشجویان و مخالفین سودانی از برنامه ریزی برای اعتراضاتی مردمی طی روزهای آتی خبر داده اند.


سوریه: به اینجا کشیده نخواهد شد ... اما
به گزارش خبرگزاری فرانسه، گروه های مخالف حکومت سوريه از مردم دعوت کرده اند که روز شنبه آتی در تظاهرات عمومی عليه حکومت بشار اسد شرکت کنند. اين گروهها از چند روز پیش يک صفحه ويژه در شبکه فيس بوک تهيه کرده و برای شرکت در اين تظاهرات در دمشق و شهرهای ديگر سوريه تبليغ می کنند.


این درحالیست که بشار اسد گسترش نا‌آرامی‌ها در کشورهای عربی را "شیوع بیماری در منطقه" دانست و مدعی شد که این آشفتگی سیاسی به سوریه نمی‌رسد زیرا هیچ نارضایتی عمومی در کشورش وجود ندارد.

 

بشار اسد، احتمال رسیدن موج اعتراضات تونس و مصر به سوریه را نفی کرده و گفته است: "هیچ نارضایتی عمومی در سوریه وجود ندارد." اسد که روز دوشنبه (۳۱ ژانویه / ۱۱ بهمن) با "وال‌استریت ‌ژورنال" سخن می‌گفت، رکود سیاسی و اقتصادی، ایدئولوژی ضعیف و دخالت بیگانگان را "عوامل شیوع بیماری در منطقه" و آشفتگی سیاسی در مصر و تونس خواند.


وی گفت: "به علت رکود و ایستایی مبتلا به میکروب شده‌ایم، اما این آشفتگی سیاسی به سوریه نمی‌رسد زیرا در پنج دهه حکومت حزب بعث، رابطه محکمی میان مردم و حکومت وجود داشته و هیچ نارضایتی عمومی وجود ندارد."


رئیس جمهور سوریه در این مصاحبه که همزمان با خبرگزاری رویترز در رسانه‌های عربی منطقه منتشر شد، تأکید کرد: "وقتی سیاست‌های دولت با باورها و خواسته‌های مردم مخالف باشد، شکافی میان دولت و مردم پدید می‌آید که در این آشفتگی‌های سیاسی خود را نشان می‌دهد."


وی مدعی شد که "چنین شکافی در سوریه وجود ندارد و اگرچه وضع اقتصادی ما به علت تحریم‌های بین‌المللی از مصر دشوارتر است اما با خیزش و اعتراض عمومی مواجه نیستیم."


اسد در عین حال با اشاره به امکان تغییر قانون مطبوعات در جهت آسان‌گیری بیشتر بر رسانه‌ها بر ضرورت اصلاحات و هماهنگی با تحولات تأکید کرد و گفت "اولویت ما حفظ ثبات کشور، حمایت از جامعه در برابر تندروی‌ها و البته بهبود وضعیت اقتصادی است."


بشار اسد ایران را نیز هم‌پیمان کلیدی سوریه خوانده و گفته است: "هیچکس، خوشش بیاید یا نیاید، نمی‌تواند از ایران چشم‌پوشی کند."


اجازه نمی دهیم سوریه را در تاریکی نگاه دارید
اما امروز شبکه خبری سی ان ان گزارش داده است که دعوت کنندگان تظاهرات آتی سوریه، خواستار بهبود سطح زندگی و معيشت مردم، بهبود وضعيت حقوق بشر و آزادی ها و فضای بيشتر برای حضور جوانان شده اند.


بر اساس این گزارش، هنوز مشخص نيست که چند نفر در اين تظاهرات شرکت خواهند کرد، اما تاکنون چند هزار نفر حمايت خود را از اين اقدام در صفحه فيس بوک اعلام کرده اند.


گزارش وبسايت «گلوبال ويسز» نیز حاکی است بلاگرها و فعالان اينترنتی در سوريه در فضای مجازی به کمک معترضان مصری رفته اند.


همچنین گروهی از بلاگرهای سوری، وبسايت «بلادنا» را در اختيار گرفته و پيامی در صفحه اول گذاشته اند که در آن گفته شده: "ما اجازه نمی دهيم شما مردم را در تاريکی نگه داريد و اين اخباری است که در مصر منتشر شده است."


شبکه خبری بی بی سی هم گزارش داد اتصال دايال آپ از مهم ترين ابزار ارتباطی معترضان به اينترنت بوده و هرچند شبکه های اجتماعی فيلتر و توقيف شده اند، اما شماری از مردم توانسته اند با کمک اتصال اينترنت کم سرعت و دايال آپ که با خط تلفن متصل می شود، ارتباط خود با جهان مجازی را حفظ کنند.


گلوبال ويسز می نويسد توييتر يکی از سايت هايی است که فعاليت جدی بلاگرها و فعالان اينترنتی سوريه در کمک به مردم مصر را بازتاب می دهد.


یمن، فراخوانی مجدد
به گزارش خبرگزاری فرانسه، همزمان يک صفحه ديگر روی فيس بوک پديدار شده که مردم يمن را به شرکت در تظاهراتی در روز پنجشنبه آتی دعوت می کند .


يمن و به خصوص شهر صنعا در هفته های اخير شاهد چند مورد تظاهرات اعتراضی و برخورد خشونت بار ماموران دولتی با مردم بوده است.


اردن، عقب نشینی حکومت
برخی گزارش ها حاکی است شاید این انتظار که دیگر کشورهای عربی راه تونس (سقوط کامل حکومت) را ادامه دهند، خوش بینانه باشد. این در حالی است که به موازات تحولات و اعتراض های مردمی در مصر، روز سه شنبه اردن شاهد تغییر ساختار دولتی بود و پادشاه این کشور در پی اعتراضات چند روز پیش، بلافاصله دولت را منحل کرد.


روز سه‌شنبه، ۱۲ بهمن، کاخ ملک عبدالله دوم در بيانيه‌ای اعلام کرد که سمير الرفاعی، نخست وزير اردن، از کار برکنار و معروف البخيت عهده‌دار اين سمت شده است.


در اين بيانيه از بخيت خواسته شده است تا اصلاحات سياسی فوری در کشور صورت دهد و "اشتباهات گذشته را تصحيح کند."


پادشاه اردن به بخيت که از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۷ نيز عهده‌دار سمت نخست وزيری بوده فرمان داده است تا با برداشتن "گام‌های سريع و محسوس در جهت اصلاحات سياسی، انعکاس‌دهنده نگاه پادشاه اردن به مدرنيزاسيون جامع و توسعه در اردن باشد."

ملک عبدالله دوم همچنين بر اصلاحات اقتصادی به عنوان "لازمه‌ای برای فراهم کردن زندگی بهتر برای مردم" تأکيد کرده و افزوده است که دستيابی به اين هدف نيازمند "مشارکت مردم در امر تصميم‌گيری است."

اين بيانيه همچنين می‌افزايد که بخيت موظف است قوانين سياسی و قوانين مربوط به آزادی‌های عمومی در اردن را مورد تجديد نظر قرار دهد.


گفتنی است پس از اعتراض گسترده و موفقیت آمیز مردمی تونس، اين پرسش مطرح شده بود که آيا ممکن است در ديگر کشورها هم اين مسئله تکرار شود که به فاصله ده روز پس از آن، مصر شاهد اعتراض مردمی شد و سپس اردن و یمن و الجزایر به موج اعتراضات پیوستند.

 

 

ارسال به :