سه‌شنبه ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ -
- 24 Apr 2018
08 شعبان 1439 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۸:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
وقایع مصر و تونس از نگاه رهبر جمهوری اسلامی
وقایع مصر و تونس از نگاه رهبر جمهوری اسلامی
 جرس: از صبح پنجشنبه بر روی تلفن های همراه مردم پیامکی از سوی مخابرات ارسال میشد با این جمله که نماز جمعه فردا به امامت "امام خامنه ای ".برگزاری این نماز جمعه در حالی است که اعتراضات مردم مصر وپیروزی مردم تونس در بین مردم ایران بازتاب های وسیعی یافته است وپیش بینی کارشناسان بر این محور بود که این استقبال به نوعی تجربه اندوزی مردم از این حوادث وتطبیق ومقایسه آن با حوادث سال گذشته در کشور است .

 

 
این در حالی بود که گویندگان و وابستگان حکومتی  حرکت اخیر مردم مصر وتونس را  که ریشه اش ناکارآمدی دولت ها در برقرای رفاه اقتصادی وآزدی های سیاسی است را به دلخواه تفسیر کرده، ریشه آن را در انقلاب اسلامی ایران دانستند . حتی مشکل مردم مصردر پیروزی بر مبارک این عنوان شد که آنها به رهبری آقای خامنه ای اقتدا نمی کنند که اگر اقتدا کنند به حتم پیروز هستند .درچنین فضایی رهبر ایران خطبه های 15بهمن خود را بیان کرد که مهم ترین بخش آن سخنان وی در تحلیل حوادث اخیر بود با لحنی بعضا دور از عرف سیاسی .
 
برخی تحلیل گران سیاسی چنین تحلیل کردن وقایع مصر وتونس را از این رو میدانند که دولت وحکومت به شدت از خیزش مردم به خاطر فشار شدید اقتصادی وبیکاری که به مرز 40درصد نزدیک میشودو فضای بسته سیاسی در بیم هستند وبا این آدرس غلط دادن ها در پی فرافکنی موضوع هستند.
 
آقای خامنه ای در ابتدای سخنان خود ،  با اشاره به قيام مردم مصر عليه رئيس‌جمهورشان، حوادث مصر را يك زلزله واقعي خواند و رییس جمهور مصر را  "حسني نامبارك " نامید وعنوان داشت که وی  با نوكري آمريكا ملت مصر را ذليل كرد.
 
وی در تحلیل وقایع اخیر در کشورهای شمال آفریقا  اين حوادث را بسيار مهم و يك زلزله واقعي خواند و افزود: اگر ملت مصر به كمك و توفيق الهي بتواند اين كار را پيش ببرد، آنچه براي سياست‌هاي آمريكا در منطقه بوجود خواهد آمد يك شكست غيرقابل جبران است. امروز بيش از خود مسئولان فراري تونس و مسئولان مصري، اسرائيلي‌ها نگران اين حوادث هستند؛دشمنان صهيونيسم بيش از همه نگرانند و مي‌دانند كه اگر مصر از هم‌پيماني آنها دست بكشد و در جايگاه حقيقي خود قرار بگيرد چه اتفاق عظيمي در اين منطقه خواهد افتاد و پيش‌بيني‌هاي امام بزرگوار ما تحقق پيدا خواهد كرد لذا حوادث فوق‌العاده مهم است. 
 
وی همچنین در کم رنگ کردن علت های اقتصادی خیزش مردم تونس ومصر گفت:غربی ها  در تحليل‌ها سعي مي‌كنند عامل اصلي اين قيام‌ها نديده گرفته شود، و اشاره به مسائل اقتصادي و غيراقتصادي مي‌كنند كه البته اين مسائل در حوادث اخير مؤثر است اما عامل اصلي اين حركت عظيم مردم در تونس و در اوج آن در مصر احساس تحقيري است كه در مردم به خاطر وضعيت سرانشان و نوكري آنها نسبت به آمريكا به وجود آمد. 
اوهمچنین در مورد بن علی رییس جمهور مخلوع تونس ابراز داشت: در تونس نيز اين رئيس‌جمهور فراري، بن‌علي، به طور كامل وابسته به آمريكا بود و حتي گزارش‌هايي داريم كه وي وابسته به سازمان جاسوسي آمريكا(سيا) بود.وابستگي، نوكري و اطاعت محض رژيم كنوني مصر از آمريكا و اسرائيل عامل اصلي قيام مردم اين كشور است.بن‌علي سال‌ها با شدت و حدت عليه مسائل مردم از جمله مسائل دين، حكومت كرد. 
وی تحلیل خود از وقایع اخیر را اینگونه  ادامه داد: در تونس كه يك كشور مسلمان و داراي سابقه طولاني اسلامي است و مفاخري از اين كشور در فرهنگ اسلامي برخاسته‌اند، مردم در زمان بن‌علي براي رفتن به مسجد مي‌بايست كارت ويژه ورود به مسجد كه دولت صادر مي‌كرد و به همه نمي‌داد، داشته باشند و اجازه رفتن به مسجد داده نمي‌شد و حتي اجازه نماز فرادا در مساجد داده نمي‌شد و حجاب نيز رسماً ممنوع بودو به مجرد اينكه اين خائن از كشورش فرار كرد و اوضاع به هم ريخت، دختران دانشجو با حجاب به دانشگاه‌ها رفتند كه اين نشان‌دهنده انگيزه عميق اسلامي است، ولي اين موضوع را تحليل‌گران غربي مي‌خواهند كتمان كرده و مخفي نگهدارند. 
 
رهبر ایران  مصر را يك كشور بسيار مهم خواند و تأكيد كرد: مصر اولين كشور اسلامي است كه با فرهنگ غربي آشنا شد. اواخر قرن هجدهم شروع آشنايي مصر با فرهنگ غربي و اروپايي بود و اولين كشور اسلامي بود كه در مقابل آن فرهنگ اروپايي و غربي ايستاد و عيوب آن را فهميد و در مقابل آن مقاومت كرد. 
 
از نظر رهبر  ایران اسلام‌خواهي و آزادي‌خواهي در مصر موج مي‌زد و البته از نظر ایشان  فرصت‌هاي خوبي در اختيار مردم آن قرار نگرفته است  جز فرصت‌هايي كوتاه. وی همچنین گفت:مصر اولين و بزرگترين كشوري بود كه به اتفاق سوريه براي قضيه فلسطين وارد جنگ شد؛ در حالي كه هيچ‌يك از كشورهاي ديگر اسلامي در اين چند جنگ با اسرائيل ورود پيدا نكردند اما كشور مصر سربازان، ارتش، مردم و پشتيباني‌هاي خود را گسيل داشت. " 
 
وی با بيان اينكه مصر ملجأ و پناه فلسطيني‌ها محسوب مي‌شد و حتي ملجأ و پناه بسياري از انقلابيون ديگر كشورها بود، ادامه داد: چنين كشوري 30 سال دست كسي افتاده كه نه فقط آزادي‌خواه نيست، بلكه دشمن آزادي‌خواهي است و نه فقط ضدصهيونيست‌ نيست بلكه همراه، همكار، امين و به يك معنا نوكر صهيونيست‌هاست. كشوري كه آن روز پرچم مبارزات ضدصهيونيستي در آن به همه دنياي عرب الهام بخش بود، كارش به جايي رسيد كه اسرائيلي‌ها و دشمنان صهيونيستي در همه فعاليت‌هايي كه عليه فلسطيني‌ها انجام مي‌دادند متكي به كمك اين نامبارك شدند. 
 
وی به جنگ غزه اشاره كرده و با بيان اينكه "مردمي كه در غزه محاصره بودند الان چهار سال است كه در محاصره قرار دارند ابراز داشت: اگر در جنگ غزه حسني مبارك به اسرائيلي‌ها كمك نمي‌كرد آنها نمي‌توانستند غزه را محاصره كنند. در جنگ 22 روزه غزه مرد و زن و كودك فلسطيني‌ها به وسيله آتش اسرائيلي سوختند و نابود شدند و خانه‌هاي آنها تخريب شد و نگذاشتند كاروان‌هاي كمك‌رساني نه فقط از خود مصر بلكه حتي از ديگر كشورها از جمله مردم ايران نيز از مصر عبور كنند كه در واقع حسني مبارك اجازه اين كار را نداد. 
 
وی در پایان تحلیل منطقه ای خود بیان داشت: اين وضعيت حاكم در مصر مردم اين كشور را به ستوه آورد و مردم مصر به خاطر طرفداري رژيم كنوني اين كشور از اسرائيل و به خاطر دنباله‌روي و اطاعت محض آن از آمريكا احساس ذلت و حقارت مي‌كنند كه اين عامل اصلي حركت مردم مصر است. اين حركت مردم مسلمان مصر از نماز جمعه و مساجد شروع شد و شعارها،‌ شعارهاي الله اكبر است و مردم شعارهاي ديني مي‌دهند و قوي‌ترين جريان مبارز در آنجا جريان اسلامي است و مي‌خواهند اين ذلت را از روي خود پاك كنند، امّا غربي‌ها نمي‌گذارند اين تحليل‌ در بين ملت‌ها و افكار عمومي عالم رواج پيدا كند و دائم به مسائل اقتصادي اشاره مي‌كنند. 
 
این گفته های رهبر ایران در حالی است که تا زمانی که حسنی مبارک مقتدرانه بر سر کار بود از سوی محمود احمدی نژاد در چندین مورد ابراز تمایل شدید شده بود که با مصر رابطه سیاسی برقرار شود .رابطه سیاسی ایران ومصر از ابتدای انقلاب ودر اعتراض ایران به توافق نامه کمپ دیوید قطع شده است .شاه بیت میل دولت احمدی نژاد برای برقراری رابطه با مصر این جمله بود که :« در صورت همکاري طرف مصري حاضر است در عرض 24ساعت سفارت ايران در مصر را بازگشايي کند و حتي در صورت دعوت رسمي به اين کشور سفر نمايد.»
 
این تنها مورد این تمایل نبود. نزدیکان آقای خامنه ای نیز مانند حداد وعادل وعلی لاریجانی سفرهای رسمی وسیاسی به مصر داشتند وبا حسنی مبارک که امروز نامبارک شده است دیدار داشتند.
 
آقای خامنه ای در بخش دیگری از سخنان خود در این نماز جمعه  با بیان اینکه برخی اشتباهات دشمن به ملت ایران کمک کرده است در خصوص تلاش  غربی ها برای تحریم بنزین ایران تصریح کردند: بر اساس گزارشات واصله تا 22 بهمن در موضوع بنزین کشور به طور کامل از واردات بی نیاز می شود.»
 
این سخنان در حالی است که نفتی ها از شهریور ماه اعلام کرده اند که در تولید بنزین خودکفا شده اند ولی گویا گزارشاتی که به رهبر منتقل میشود با گفته هایی که به مردم عرضه میشود متفاوت است. از منظری دیگر خودکفا شدن در تولید بنزین در حالی است که بسیاری از نمایندگان مجلس ، وزارت بهداشت ،دیوان محاسبات وسازمان بازرسی کل کشور بنزین موسوم به خودکفایی که در مجتع های پتروشیمی تولید میشود را دارای آروماتیک بالا دانستند وآلودگی های اخیر هوای تهران را نیز از همین ناحیه بر شمردند. ولی گویا این ابراز نگرانی ها واین گزارشات از نظر رهبر ایران مشروع نیست .
 
وی همچنین دراین خطبه ها بنا به رسم مالوف خود درسخنرانی هایش در یک سال ونیم گذشته که همیشه از فتنه سخن گفته است ،گریزی نیز به اعتراضات  سال گذشته  سبزها داشت ومانند همیشه اعتراضات اصیل مردم را فتنه خواند .وی در این بخش سخنان  خود ابراز داشت: آخرین نمایشنامه دشمن برای ملت ایران همین فتنه 88 بود که به صحنه آمد. همانطور که بارها تاکید کرده ام طراح و نقشه کش و مدیر صحنه در بیرون این مرزها بوده و هست و بعضی دانسته و ندانسته با آنها همکاری کردند.
 
 
 
 
 
 
ارسال به :