یکشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۸ -
- 23 Feb 2020
28 جمادى الثانية 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
خواب و خیالهای بلندپروازانه مقام معظم رهبری برای آینده نظام

  

جرس: به گزارش منابع خبری جرس در محافل قم و تهران مدت مدیدی است زمزمه هائی از برنامه دراز مدت رهبر جمهوری اسلامی آقای سید علی حسینی خامنه ای به گوش می رسد. این برنامه که قرائن متعددی آنرا تأیید می کند بدون شرح منتشر می شود.

گام اول: کنار زدن رفیق قدیمی بی بصیرت از ریاست خبرگان

اکبر هاشمی رفسنجانی علیرغم این همه تاکید مقام معظم رهبری هنوز دست از خواسته هایش در دفاع از جنبشی که خامنه ای آنرا فتنه می خواند برنداشته است. معلوم است چنین فردی شایستگی تکیه زدن به ریاست مجلس خبرگان رهبری را ندارد. انتخابات 17 اسفند جاری زمان خداحافظی هاشمی با ریاست مجلس خبرگان تعیین و ابلاغ شده است. رقیبی که برای هاشمی در نظر گرفته شده است شیخ محمد رضا مهدوی کنی است. 

شیخ محمدرضا مهدوی کنی (متولد 1310 کن حومه تهران) از روحانیون باسابقه تهران است. وی این سمتها را در کارنامه خود دارد: عضو شورای انقلاب، سرپرست کمیته انقلاب اسلامی، وزیر کشور (در دولت‌های شورای انقلاب، رجائی و باهنر)، نخست وزیر موقت قبل از موسوی، عضو فقهای شورای نگهبان، عضو ستاد و شورای عالی انقلاب فرهنگی و عضو شورای بازنگری قانون اساسی.

مهدوی کنی در حال حاضر دبیر کل جامعه روحانیت مبارز تهران، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، رئیس دانشگاه امام صادق (ع)، تولیت حوزه علمیه مروی و عضو مجلس خبرگان رهبری می باشد. مهدوی کنی روابط حسنه ای با هاشمی رفسنجانی داشته و دارد. وی نهایتا نقش محلل را در انتقال قدرت به فرد مورد نظر نظام بازی خواهد کرد. رئیس مطلوب خبرگان افرادی از قبیل شیخ محمدتقی مصباح یزدی، شیخ محمد یزدی، شیخ احمد جنتی و سید محمود هاشمی شاهرودی هستند که در حال حاضر قابلیت رأی آوری ندارند، لذا بناگزیر باید به مهدوی کنی اکتفا کرد.

مطابق آخرین اطلاعات واصله هاشمی رفسنجانی در انتخابات هیأت رئیسه خبرگان شرکت خواهد کرد، هر چند بخوبی می داند چه هزینه هنگفتی برای تطمیع و تهدید نمایندگان خبرگان صرف شده است تا وی رأی نیاورد.

 

 

 

گام دوم: نظارت بیشتر بر حوزه علمیه قم

خاطر مبارک مقام معظم رهبری از حوزه علمیه قم نگران است. سفر ده روزه و پنج سفر کوتاه بعدی جلوه ای از این نگرانی عمیق است. بیانات احمد علم الهدی امام جمعه مشهد افشای دغدغه جدی نظام درباره حوزه علمیه قم است:برخی مراجع بی بصیرت، بیوت بسیاری از مراجع، مدرسین جوان و فضلا و طلابی که در قالبهای متعارف نظام نمی اندیشند. قم آتش زیر خاکستر است. اطلاعات و دادگاه ویژه هم از پس مسئله بر نمی آیند. شنیده های منابع خبری جرس حکایت از آن دارد که خامنه ای به فکر اقامت در قم افتاده است و مدتی است آنرا سبک سنگین می کند.

اقامت در قم چند هدف را به موازات هم دنبال می کند. اول کنترل از نزدیک تحرکات حوزوی که به نظر وی بیش از همه آینده نظام را تهدید می کند. تمام مراجع عملا مجبور خواهند بود در بارعامهای وی شرکت کنند و او از نزدیک با مدرسان و فضلا ارتباط برقرار خواهد کرد و نبض حوزه را در دست خواهد گرفت.

دوم تحکیم مرجعیت و تقویت حوزه درس خارج. وی به این نتیجه رسیده که با سه روز تدریس و طلاب شاغل بارش بسته نمی شود. تدریس در قم از آرزوهای قدیمی وی است و بسیاری از طلاب موظف خواهند بود به درس وی بروند و مرجعیت عامه را که سالها حسرت آنرا کشیده اکنون با قدرت سیاسیش تحصیل می کند. ولی امر مسلمین جهان می باید پرستیژ علمی بیشتری داشته باشد و تدریس در قم به زعم وی این را تامین خواهد کرد.

گام سوم: تضمین آینده سیاسی نظام

با تأسی به سنت پیامبر (ص) او نیز جانشین بلافصل خود را شخصا و در زمان حیات معرفی خواهد کرد و جوان گرائی را نیز با آنچه در حق اسامة بن زید شد پیگیری می کند. به نظر آقای خامنه ای بهترین گزینه ادامه سیاستهای داهیانه و مدبرانه وی کسی نیست جز نور چشمش آقا سید مجتبی خامنه ای که نزدیک دو دهه است در محضر پدر تمرین کشورداری کرده و به تمامی رموز و فوت و فن امنیتی، نظامی، سیاسی و اجتماعی بیت رهبری آگاه است.

با عزیمت مقام معظم رهبری به قم فرزندشان زیر نظر ولایت مطلقه امر در تهران رتق و فتق امور را به عهده می گیرند تا تمرین عملی زمامداری نیز کرده باشند. گفته می شود شورائی متشکل از سید محمد هاشمی شاهرودی، شیخ محیی الدین حائری شیرازی و شیخ صادق لاریجانی مشاورین عالی ولی عهد خواهند بود.

 

 

 

اینکه آقای خامنه ای تا چه میزان موفق می شود به این برنامه جامه عمل بپوشاند، مشخص نیست. بیشک عوامل متعدد داخلی و خارجی بر این تصمیم کلان تاثیر خواهد گذاشت و برخی اجزاء آنرا تغییر یا اصلاح خواهد کرد. برای تعبیر خواب و خیالهای بلندپروازانه مقام معظم رهبری باید منتظر آینده بود.          

 

ارسال به :