سه‌شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۹ -
- 31 Mar 2020
06 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
حسنی مبارک: رئیس جمهور می مانم، اما در انتخابات آینده کاندیدا نمی شوم
جرس: شامگاه پنجشنبه دهم فوریه ٢۰۱۱ و در حالیکه هفدهمین شبِ اعتراضات مردم مصر علیه حکومت حسنی مبارک، گزارش هایی مبنی بر اعلام کناره گیری مبارک از قدرت منتشر و صدها هزار نفر در میدان تحریر قاهره تجمع کرده بودند تا این موضوع را بشنوند و جشن بگیرند، وی برای سومین بار طی دو هفته اخیر در تلویزیون رسمی حاضر شد و تنها وعده داد که تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در اواخر تابستان (ماه سپتامبر) به وظایف خود پایبند است.


طی روزهای اخیر، در پی بی نتیجه بودن مذاکرات حکومت با نمایندگان بخشی از معترضان، و اعلام وعده های ناچیز و ناکافی دولت برای انجام اصلاحات و انتقال قدرت برای آینده، اقشار مختلف مردم در سراسر کشور به قیامی پیوستند که بطور یکپارچه خواستار کناره گیری حسنی مبارک از قدرت بود و عصر روز پنجشنبه نیز، نخست وزیر و دبیرکل حزب حاکم مصر در مصاحبه های جداگانه، از احتمال کناره گیری حسنی مبارک خبر داده بودند.


به گزارش خبرگزاری فرانسه، حسنی مبارک در ابتدای سخنان خود مدعی شد که به جوانان کشور افتخار می کند ولی به دخالت های خارجی توجهی نخواهد کرد.


حسنی مبارک بدون اشاره به بی نتیجه ماندن مذاکراتی که با مخالفین صورت گرفته، همچنان از شروع روند اصلاح قانون اساسی خبر داد، اما از جزئیات این اصلاح مطلبی نگفت.


به گزارش رسانه های خبری و شاهدان عینی، همزمان با پخش سخنان حسنی مبارک، صدها هزار معترضانی که در میدان اصلی قاهره (تحریر) جمع شده بودند تا خبر کناره گیری وی را بشوند، شعارهای اعتراض آمیز علیه وی سر داده و خواستار برکناری وی از قدرت شدند.


گزارش های متناقض درباره کناره گیری حسنی مبارک و واگذاری قدرت به ارتش، صدها هزار نفر از مردم را در میدان تحریر قاهره و شهرهای دیگر مصر جمع کرده بود.


گفتنی است امروز باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده در سخنان کوتاهی با اشاره به تغییر دائمی اوضاع در مصر گفت "ما می خواهیم همه مصری ها بدانند که آمریکا آن چه را که در توان دارد، انجام خواهد داد تا از گذار آرام و حقیقی مصر به سوی دموکراسی حمایت کند و این جوانان مصر هستند که در خط مقدم اعتراض ها هستند، زیرا می خواهند صدایشان شنیده شود."


به گزارش سرویس خبری بی بی سی، تلویزیون مصر پنجشنبه تصاویر جلسه ویژه شورای عالی نظامی مصر را نشان داد، که مبارک در این جلسه حضور نداشت.


در حال حاضر معترضین و مخالفین حکومت مصر، خود را برای تظاهرات میلیونی فردا جمعه یازدهم فوریه – که آنرا تظاهرات "پایداری" خوانده اند- آماده می‌كنند.

 

ارسال به :