سه‌شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۹ -
- 31 Mar 2020
06 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
اعتراضات مردم بحرین دو کشته دیگر بر جای گذاشت
جرس: اعتراضات آزادیخواهانۀ مردم منطقه، طی دو روز اخیر به لیبی و بحرین کشیده شد و همزمان در یمن نیز ادامه پیدا کرد. گزارش منابع خبری همچنین حاکی از تداوم تجمعات در بحرین و کشته و زخمی شدن تعدادی از معترضان در منامه، پایتخت آن کشور توسط نیروهای امنیتی می باشد.


به گزارش خبرگزاری فرانسه، معترضان بحرینی در پی بدون پاسخ ماندن اعتراضات اخیر خود مبنی بر برکناریِ رئیس دولت، مجددا از ساعات اولیه بامداد پنجشنبه دست به تجمعات مختلف زده و همزمان مورد حملۀ نیروهای انتظامی و ماموران امنیتیِ لباس شخصی قرار گرفتند.

بر اساس این گزارش، نیروهای امنیتی بحرین برای متفرق کردن هزاران نفر از معترضانی که در میدان مروارید منامه تجمع کرده اند، وارد این میدان شده و با گلوله پلاستیکی، باتوم و گاز اشک آور به تجمع کنندگان حمله کردند، که در همان موج اول حمله، حداقل دو نفر جان خود را از دست دادند.


این گزارش می افزاید "معترضان خواهان اصلاحات گسترده سیاسی هستند و سه روز است که در میدان مروارید تحصن کرده و علی رغم حملات نیروهای حکومتی و ماموران، میدان را تخلیه نکرده و همچنان مقاومت می کنند، اما از بامداد پنج شنبه موج اعتراضات خود را جدی از سر گرفته اند."

در همین رابطه ابراهیم شریف، رهبر حزب وعد به سرویس بین المللی بی بی سی خاطرنشان کرد که پلیس بدون هشدار قبلی به تجمع کنندگان حمله کرده است.
او گفت: "صدها زن و کودک اینجا چادر زده اند. مردم در چادرها خوابیده اند. محل با مه غلیظی از گاز اشک آور پوشیده شده است. مردم ممکن است در این محل گیر بیفتند و گاز اشک آور استشمام کنند."


بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، حملات ماموران امنیتی به مخالفان، در روزهای گذشته نیز دو کشته بر جای گذاشت که با عذرخواهی شاه بحرین همراه بود.

یکی از کشته شدگان اعتراضات روز چهارشنبه تشییع شد و جمع زیادی از مردم منامه، در این مراسم شرکت کردند. گفتنی است شیخ حمد بن عیسی آل خلیفه، شاه بحرین درباره کشته شدن شهروندان این کشور در ناآرامی ها ابراز تاسف کرده است و وعده داده اصلاحاتی که در سال ٢٠٠٢ نظام این کشور را به یک سلطنتی مشروطه تبدیل کرد، ادامه دهد.


لازم به ذکر است معترضان بحرینی خواستار "آزادی زندانیان سیاسی"، "بهبود وضع اقتصادی"، "تشکیل یک مجلس حقیقی" و "تدوین قانون اساسی جدید به وسیله مردم" و همچنین برکناری شیخ خلیفه بن سلمان آل خلیفه از نخست وزیری بحرین هستند، که از چهل سال پیش در این پست قرار دارد.


لیبی
به گزارش سی ان ان، معترضان لیبیایی نیز، در ادامه اعتراضات خود علیه حکومت معمر قذافی، در شهر بنغازی، دومین شهر بزرگ لیبی در مقابل مقر پلیس دست به تظاهرات زده و شعارهایی علیه حکومت سر دادند.


این گزارش افزود معترضان اقدام به سنگ‌پراکنی به سوی ساختمان پلیس نیز کرده‌اند و اوج درگیری های بین مردم و نیروهای انتظامی، شامگاه چهارشنبه و بعد از حملات آنها به مردم رخ داده است.


گفتنی است مخالفان حکومت لیبی که از روزهای گذشته فعالیت‌های خود را در سایت های اجتماعی از جمله فیس بوک برای سازماندهی تظاهرات آغاز کرده بودند، گفتند که قصد دارند در تاریخ ۲۸ بهمن دست به تظاهرات بزنند ولی به نوشته سایت صداهای جهانی که خبرهای مربوط به شبکه های اجتماعی و رسانه های شهروندی را گزارش می دهد، ظاهراً معترضان برای برپایی تظاهرات عجله داشته و نتوانسته‌اند تا پنجشنبه صبر کنند.


معمر قذافی حاکم لیبی، که بیش از ۴۰ سال است در راس حکومت این کشور قرار دارد، برای جلوگیری از افزایش تنش در لیبی، با یک فعال و روزنامه نگار لیبیایی که چند روز پیش تهدید کرده بود در اعتراض به اوضاع سیاسی و اقتصادی در این کشور دست به خودسوزی می زند، دیدار کرده‌است.


یمن
در ادامه اعتراضات مردم یمن علیه حکومت علی عبدالله صالح، رئیس جمهور یمن با صدور بیانیه‌ای پس از ٣٣ سال حاضر شد كه مطالبات و آراء مردم كشورش را در دفتر خود بشنود.
به گزارش روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، صالح كه این روزها شاهد تظاهرات پیاپی مردم در سراسر كشورش است كه همگی یك‌صدا خواستار كناره‌گیری او و پیوستنش به مبارك و بن‌علی هستند اعلام كرده است كه حاضر است به خواست شهروندان یمنی گوش دهد.


وی با اعلام آمادگی برای شنیدن خواست مردم یمن اظهار داشته است كه دفترش در صنعاء به روی تمام هموطنانش باز است تا با آنها درباره امنیت و ثبات یمن رایزنی كند.


در بیانیه ریاست‌جمهوری یمن آمده است: رئیس‌جمهور درهای دفتر خود را در مقر ریاست‌جمهوری در صنعاء باز گذاشته است تا از شهروندان یمنی و اعضای احزاب و سازمانهای مختلف استقبال كند و به آراء و نظراتشان گوش فرا دهد.


وی ابراز امیدواری كرده است كه این اقدام در راستای مصالح ملی عالی باشد و موجب تقویت و تحكیم صفوف ملی و مقابله با تمام چالش‌های فراروی یمن باشد.


این در حالی است كه یمن از مدتها پیش شاهد تظاهرات مردمی علیه رژیم علی عبدالله صالح است. وی كه بیش از سی سال است بر یمن حكومت كرده، چندی پیش برای آرام كردن مردم اعلام كرد كه حاكمیت خود را تمدید یا موروثی نخواهد كرد. اما به نظر می‌رسد با پیروزی انقلابهای مردمی مصر و تونس مردم یمن نیز تا سقوط دیكتاتور ساكت نخواهند ماند و تمام ترفندهای صالح برای ابقاء در پستش بی‌نتیجه بماند.


در الجزایر نیز مخالفان قصد دارند خود را مجددا از روز جمعه از سر گیرند، و علی رغم وضعیت فوق العاده در آن کشور، در میدان های اصلی دست به تجمع بزنند.

 

بعد از پیروزی اعتراضات مردمی در تونس و مصر، مردم کشورهای منطقۀ خاورمیانه به تغییرات بنادین در کشورهای خود - از طریق فشارهای اجتماعی- امیدوار شده اند.

 


 گزارش تنظیمی: حمیدرضا ظریفی نیا


 

ارسال به :