شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸ -
- 18 Jan 2020
21 جمادى الأولى 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
فرماندهان ارشد سپاه: به مردم خود قول می دهیم که بسوی آنان تیراندازی نمی کنیم
جرس: بدنبال اعتراضات مردم در کشورهای منطقه و در آستانه تجمعات روز اول اسفند، دیلی تلگرام در مطلبی با عنوان "قول عدم تیراندازی از سوی اعضای سپاه پاسداران" نوشت که افسران ارشد در سپاه از فرماندهان خود خواسته اند ضمانت دهند که مجبور به تیراندازی به سوی تظاهرکنندگان ضددولتی نخواهند شد.

 

دیلی تلگرام  می نویسد که  پرسنل سپاه در این نامه از محمد علی جعفری فرمانده سپاه خواسته اند تا دستورالعملی برای برخورد سپاه و بسیج در مقابل معترضان صادر کند.

 دیلی تلگرام به نقل از این نامه که توسط جمعی فرماندهان سپاه تهران، اصفهان، تبریز و قم نوشته شده،  آورده است: به مردم خود قول می دهیم که به سوی برادرانمان که خواستار بیان اعتراضات مشروع خود علیه سیاست ها و رفتار رهبرشان هستند تیراندازی نخواهیم کرد.

فرماندهان سپاه بر این باورند که تیراندازی بسوی مردم خلاف اصول اسلامی است.

این نامه بطور گسترده ای در میان رده های مختلف بسیج و سپاه توزیع شده است.  

کان کولین نویسنده این مقاله تصریح کرده که نسخه ای از این نامه را دیده است. 

پیش از این میرحسین موسوی در پیام خود یاد آور شده بود که برادران سپاهی و ارتشی مردم خود را تنها نمی گذارند. 

این در حالی است که در تظاهرات روز دوشنبه دو تن از معترضان با شلیلک گلوله به شهادت رسیده اند. مقامات دولت ایران ادعا کرده اند که سازمان مجاهدین مسئول است. این در حالی است که این سازمان هر گونه مداخله ای را انکار کرده است. 

شاهدان عینی در تظاهرات 25 بهمن از عدم تمکین بسیجیان و نیروهای انتظامی از فرماندهان خود در سرکوب معترضان خبر داده اند. 

در همین حال گزارشهایی از برخورد نسبتا مناسب ماموران انتظامی با مردم مخابره شده است. 

بنظر می رسد با توجه به فضای ملتهب منطقه از یک سو و گستردگی جنبش سبز در میان اقشار مختلف مردم، ماموران انتظامی و پلیس اراده سرکوب را از دست داده اند.

حوادث اخیر گویای این واقعیت است که لباس شخصی ها و حامیان افراطی حکومت نقش برجسته ای در به آشوب کشیدن راهپیمایی های آرام مردم دارند. 

پیش از تظاهرات روز دوشنبه، سپاه اعلام کرده بود که برقراری نظم به عهده نیروهای انتظامی است و نیروهای سپاه نقشی در آن ندارند.

ارتش مصر در جریان تظاهرات اعتراضی مردم با حمایت از معترضان در نقش سپر دفاعی آنان در برابر پلیس بود.

گفته می شود ازسال گذشته بین رده های فرماندهی سپاه در برخورد با معترضان اختلاف نظر وجود دارد. 

سال گذشته دریادار شمخانی با انتقاد از برخوردهای صورت گرفته در جریان اعتراضات مردم گفته بود:  من به عنوان يك عنصري كه نگاه امنيتي دارم و نه سياسي معتقدم كه ما در پيش‌بيني، پيشگيري، كنترل حادثه و روش مقابله با آن در سال 88 دچار اشتباه شديم.

 

ارسال به :