شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ -
- 29 Feb 2020
05 رجب 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
برگزاری تجمعات اعتراضی ایرانیان در بریتانیا، آلمان، مالزی و ترکیه

جرس: همزمان با برگزاری مراسم بزرگداشت شهدای اخیر جنبش سبز در ایران، گروهی از ایرانیان خارج از کشور و حامیان جنبش سبز، با برگزاری تجمعات اعتراضی در شهرهای لندن، فرانکفورت، کوالالمپور، نوشهیر (ترکیه)، برلین، مراتب اعتراض خود به حکومت جمهوری اسلامی را ابراز داشتند.


به گزارش منابع خبری جرس، در لندن صدها تن از حامیان جنبش سبز در قالب گروههای محتلف مدنی، سیاسی و دانشجویی، با برگزاری تجمعی در مقابل دفتر نمایندگی جمهوری اسلامی در لندن، ساعتها به بیان اعتراض خود و اعلام همبستگی با مردم ایران پرداختند.

بر اساس این گزارش، تجمع کنندگان با شعارها و پلاکاردهایی در حمایت از راهبران جنبش سبز در ایران، نسبت به حصر خانگی و فشارهای وارده بر آنان اعتراض کرده و همچنین خواستار توقف خشونت و قتل و بازداشت مخالفین و حامیان جنبش در داخل شدند. 

  

در این مراسم گروههای مختلف حامی جنبش سبز و جمعی از دانشجویان ایرانی مقیم بریتانیا حضور فعال داشتند.

گفتنی است در جریان این گردهمایی، گروهی از هواداران جنبش سبز با استقرار در مقابل درب منزل سفیر ایران، از وی و دیپلماتهای ایرانی خواستند همچون دیپلماتهای سبز ایرانی در نروژ، ایتالیان، ژاپن و نقاط دیگر، به جنبش آزادیخواهانه مردم بپیوندند.


همزمان در برلین نیز، تجمعی به دعوت کانون پناهندگان سیاسی و کمیته دفاع از زندانیان سیاسی در برلین برگزار شد که صدها تن از ایرانیان در کنار محلی بنام «کلیسای شکسته» در مرکز برلین گرد هم آمدند. 

 

 

به گزارش جرس، در جریان این مراسم، شعارهای اعتراضات اخیر ایران همانند "مبارک، بن علی، نوبت سید علی"، "چه تهران چه قاهره دیکتاتور باید بره"، "مصر، تونس، ایران، آوردگاه دلیران"، "زندانی سیاسی آزاد باید گردد"، "ترور شکنجه اعدام ملغی باید گردد" سر داده شد.


در مالزی نیز، بنا به گزارش تحول سبز، بیش از سیصد تن از سبزهای مالزی روز اول اسفند برابر با ۲۰ فوریه گرد هم آمدند. این تجمع به دعوت رسام (تشکیلات راه سبز ایرانیان مالزی) همزمان با فراخوان یک اسفند، به منظور گرامیداشت یاد شهدای جنبش سبز و در حمایت از رهبران جنبش صورت گرفت و در جریان آن، پوسترهایی از شهدای جنبش سبز بخصوص شهیدان صانع ژاله و محمد مختاری تهیه شده بود. 


همچنین حاضرین این مراسم با در دست داشتن نمادهای سبز و سیاه به یاد آوری شهدای جنبش سبز و حمایت از رهبران جنبش پرداختند. در طی این مراسم سرودهایی همچون “یار دبستانی”، “ای ایران” و “سر اومد زمستون” توسط حاضرین همخوانی و اجرا گردید. همچنین، ایرانیان شرکت کننده با دادن شعارهایی نظیر “زندانی سیاسی آزاد باید گردد” یاد زندانیان سیاسی جنبش را نیز گرامی داشتند.
این مراسم را با روشن نمودن شمع، نثار گل و قرائت فاتحه برای شهدا پایان یافت.


همزمان و به گزارش خبرگزاری آلمان و شاهدان عینی، شماری از ناراضیان ایرانی و پناهندگان سیاسی مقیم فرانکفورت آلمان نیز، به ساختمان کنسولگری جمهوری اسلامی در فرانکفورت حمله کرده و خساراتی وارد کردند. بر اساس این گزارش، آنها پس از کندن حفاظ پنجره‌های کنسولگری، شیشه‌های ساختمان را شکستند.

 

این گزارش افزود: مهاجمان در تظاهراتی برای همبستگی با معترضان ایران شرکت کرده ‌بودند و به گزارش شاهدان عینی، پلیس فرانکفورت نام و مشخصات چند تن از تظاهرکنندگان را یادداشت کرده است، که احتمال می‌رود علیه آنها پرونده قضایی تشکیل شود.


شاهدان عینی گفته اند قبل از هجوم پلیس، تعدادی از حاضرین به طرف در ورودی ساختمان رفتند و عکسهای کشته شدگان روز دوشنبه گذشته را بر دیوار شیشه ای نصب کردند و تعدادی هم نرده های آهنی ساختمان را درهم شکستند.
در مدت کوتاهی نیروی عظیمی از پلیس ظاهر شد و سراسر خیابان را بست. تظاهر کنندگان حق خروج از محاصره را نداشتند و کسی هم نمی توانست به صف آنها بپیوندد.


همزمان با ایران و چندین شهر دیگر جهان، گروهی از حامیان جنبش سبز و فعالین حقوق بشری قصد برگزاری مراسم بزرگداشت محمد مختاری و صانع ژاله، شهدای ٢۵ بهمن تهران در نوشهیر ترکیه را داشتند، که این مراسم با اقدام تند پلیس و نیروهای امنیتی ترکیه مواجه و با بازداشت چندین ساعتۀ سه تن از فعالان این مراسم، ناتمام ماند. 

 


به گزارش منابع خبری، مدت زمانی از شروع این مراسم که به دعوت انجمن همبستگی فعالان تبعیدی برگزار شده و قرار بود از ساعت دو الی چهار در یک سالن سربسته برگزار شود، نگذشته بود که با حضور و دخالت نیروهای امینتی ترکیه و پایین کشیدن نماد های سبز ومشکی و پاره کردن عکس های شهدای بیست و پنج بهمن، مراسم با اختلال مواجه شد و از ورود سایر هم وطنان به محل مراسم نیز جلوگیری به عمل آمد.


بر اساس گزارش منابع خبری، در سوئد و آمریکا نیز مراسم مشابهی در جهت حمایت از جنبش سبز و اعتراض به سرکوب مردم ایران، برگزار گردید.
 

ارسال به :