دوشنبه ۰۴ شهریور ۱۳۹۸ -
- 26 Aug 2019
23 ذو الحجة 1440 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
۲۵ بهمن همچنان در کانون توجه مسئولان نظام
  جرس: با گذشت نزدیک ده روز از راهپیمائی 25 بهمن پس لرزه های این خیزش مردمی کماکان در کانون توجه مسئولان نظام قرار دارد. با این حال رهبر جمهوری اسلامی همچنان سکوت کرده و احمدی نژاد نیز واکنش خاصی به این موضوع نشان نداده است. در این میان محسنی اژه ای،دادستان کل کشور در اظهاراتی گفته حامیان سران فتنه ضد انقلاب هستند و باید با آنها برخورد شود.  

 

وی پیش تر گفته بود که با سران جنبش سبز برخورد خواهد شد اما پس از نخستین واکنش کروبی به محاکمه و استقبال وی از حضور در یک دادگاه علنی گفت: کسی تا کنون نگفته به زودی سران فتنه محاکمه خواهند شد ! اژه ای در ادامه گفته بود هنوز اقتضائات دستگیری این افراد مهیا نشده است.

وی درجایی اظهارات دادستان تهران را نیز زیر سوال برد و خطاب به وی گفت: پسندیده است همکاران بتوانند جایگاه و شان خود را در زمان‌هایی که در مجامع مختلف سخنرانی می‌کنند رعایت کنند!!

دادستان کل کشور روز سه شنبه نیز مدعی شد نظام از فتنه عبور کرده و فضا شفاف شده و اکنون دیگر بحث ميان انقلاب و ضدانقلاب مطرح است.

سپاه به تنهایی نمی تواند !

در این میان اظهارات یک مقام روحانی در سپاه پاسداران به طور تلویحی روشن ساخت که سپاه از ورود به درگیری های خیابانی و جمع کردن معترضان خسته شده است.

حجت الاسلام علي سعيدي گفت: در برخورد با عوامل فتنه، دستگاه‌هاي متعددي مسوول هستند و فقط سپاه در اين زمينه مسوول نيست و تنها سپاه نمي‌تواند اين كار را انجام دهد، بلكه يك اقدام ملي بايد انجام شود.

اظهارات سعیدی به روشنی گویای این است که دیگر توان سپاه به تنهایی پاسخگوی برخورد با معترضان نیست و گویا در درون خود سپاه زمزمه های نارضایتی و استهلاک توان نیروها بلند شده که این مقام مسئول می گوید فقط وظیفه ما نیست.

سعیدی می گوید: سران جنبش فعلا جرات نمي‌كنند از خانه خود بيرون بيايند و در نزد افكار عمومي نيز مطرود هستند و همين براي برخورد با عناصر فتنه‌گر كافي است؛ چرا كه برخورد بيشتر از اين ممكن است به مساله‌اي تبديل شود كه براي نظام هزينه زيادي داشته باشد.

مساله هزینه زائی که وی از آن صحبت می کند بی شک ترس از عتراض و خشم عمومی فراگیر در صورت محاکمه و برخورد شدید با سران جنبش سبز است.

این مقام سپاه پاسداران ترس خود را از خواصی که پایگاه مردمی دارند و حامی جنبش سبز هستند پنهان نمی کند و می گوید: مهم‌ترين مانعي كه امروز براي برخورد با فتنه‌گران وجود دارد، اين است كه ممكن است بعداز برخورد فيزيكي با فتنه‌گران ، برخي خواص پشت صحنه و عناصري كه پايگاه مردمي دارند در جهت مقابله با اين برخورد و براي حمايت از فتنه‌گران اقدام‌هايي انجام دهند و آن وقت رسانه‌ها به دنبال چنين غائله‌اي مي‌گردند تا افكار عمومي جهان را متوجه اين مساله كنند و ما نمي‌خواهيم افكار عمومي جهان متوجه اين مساله شوند.

اگر منافقین و معتادان نبودند چه می شد؟

اذعان به بزرگی ابعاد تظاهرات 25 بهمن امری است که وزیر اطلاعات نیز به آن معترف است و تلاشی برای پنهان کردن آن انجام نمی دهد.

حیدر مصلحی با تقسیم بندی اقشار معترض در 25 بهمن می گوید : روز 25 بهمن نقطه عطفي در بحث فتنه بود، از آن نظر كه دقيقا ضد انقلاب و همه گروه‌هاي ضد انقلابي كه تكليف‌شان روشن است به ميدان آمدند.

وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی  پس از اینکه متوجه شد خرج کردن از واژه منافقین می تواند به ضرر  خود و وزارتخانه اش باشد از کیسه معتادان برای حفظ آبروی نظام هزینه کرد و گفت: شرايط كشور حالت عادي دارد و البته اتفاقاتي مي‌افتد ممكن است كسي تصادفي كند يا معتادي در جايي جان دهد اين اتفاقات عادي است، اما به دليل حساسيتي كه وجود دارد ممكن است با توجه به حساسيتي كه در كشور وجود دارد اين اتفاقات بيشتر مورد توجه قرار گيرد !

وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی نگفت که وزارت خانه تحت امر مشغول چه کاری هستند که به ادعای مسئولان نظام، منافقین و جاسوسان موساد در روز روشن چنین راحت در تهران آدم می کشند.

بازی با واژه ها در مجلس

گروهی از نمایندگان در مجلس شورای اسلامی نیز با ابداع واژه هایی تلاش می کنند کسانی را که در باره غائله 25 بهمن به زعم خودشان سکوت کرده اند به حرف بیاورند.

واژه "ساکتین" را حمید رسائی و روح الله حسینیان به تقلید از واژه های مارقین و ناکثین ساختند.با این حال رسائی می گوید : در حال حاضر آن‌ها يكي‌يكي در حال موضع‌گيري نسبت به حوادث اخير هستند كه ما از اين مساله استقبال مي‌كنيم، اما آن‌ها بايد بدانند كه نظام اسلامي بعد از گذراندن فتنه‌هاي به اين بزرگي، محتاج اين موضع‌گيري‌ها نيست.

اشاره وی به اظهارات ناطق نوری و هاشمی رفسنجانی بود .

ظاهرا فعالیت این عده که از مشاهده حضور گسترده مردم در 25 بهمن به شدت متحیر هستند به لابی های چند نفره و خصوصی حتی در حین جلسه علنی مجلس نیز کشیده است.

در این بین خبر گزاری مهر از اختلاف نظر علی مطهری و روح الله حسینیان در باره سران جنبش سبز خبر داد و نوشت علی مطهری و روح الله حسینیان در راهروی صحن مشغول گپ و گفت طولانی شدند. بحث میان آنها که درخصوص موضوع فتنه و ریشه های آن بود به قدری طول کشید که حدود 20 نماینده به گرد آنان جمع شدند. طولانی شدن زمان گفتگوی این دو نماینده باعث شد ابوترابی خطاب به این دو تذکر داده و از آنان درخواست کند برای رسیدگی به سئوال ثروتی نماینده بجنورد از وزیر ارتباطات در سر جای خود قرار گیرند. اما بحث بین این دو نماینده به اتمام نرسید. مطهری و حسینیان مجددا در زمانی دیگری در راهروی صحن با هم برخورد کردند و بحثشان را ادامه دادند اما این بار گفتگوی آنان طولی نکشید و از کنار هم گذشتند. یکی از نمایندگان گفت: گفتگوی این دو نماینده به شخص آقای هاشمی رفسنجانی هم کشیده شده است.

سنگ تمام مجلس بر ضد جنبش سبز

ظهر چهارشنبه چهارم اسفند یک سایت خبری به نقل از جام جم خبر داد که روح الله حسينيان عضو هيأت رسيدگي به اتفاقات 25 بهمن مجلس شوراي اسلامي گفته براساس گزارش نهايي اين هيأت، موسوي و كروبي مفسد في الارض شناخته شده و قوه قضاييه بايد هر چه سريعتر به محاكمه اين افراد بپردازد !

حسینیان گفت: "هيأت مذكور مركب از حدادعادل رئيس كميسيون فرهنگي مجلس، علاءالدين برجرودي رئيس كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس، علي شاهرخي رئيس كميسيون قضايي، ابراهيم نكونام رئيس كميسيون اصل 90 مجلس و اينجانب به عنوان رئيس كميسيون شوراها و امور داخلي مجلس بود كه هيأت مذكور كميته ويژه اي را مامور رسيدگي به اين غائله كرد."

با وجود این تحرکات  در مجلس ، یک مقام اطلاعاتی اسبق در جمهوری اسلامی معتقد است این گونه موضع گیری ها به ضرر نظام است.

مصطفی پور محمدی ضمن آنکه سران جنبش سبز را ضد انقلاب می نامد ، می گوید نبايد وقت خود را در راه تشديد اختلافات هدر داد.

 

ارسال به :