سه‌شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۹ -
- 31 Mar 2020
06 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
بی خبری از وضعیت بازداشت شدگان اخیر و سرگردانی خانواده های آنان درمقابل زندان اوین و دادگاه انقلاب
جــرس: با گذشت نزدیک به سه هفته از آغاز موج جدید دستگیری ها و نامشخص بودن تعداد آنها، منابع خبری گزارش می دهند که صدها نفر از خانواده های بازداشت شدگان خیزش های ۲۵ بهمن، اول و دهم اسفند، که هیچ اطلاعی از وضعیت بازداشت شدگان خود ندارند، هر روز ساعت ها مقابل زندان اوین و دادگاه انقلاب تجمع کرده و با پاسخ های مبهم و نامشخص مسوولان درباره وضعیت عزیزان شان روبرو می شوند.


به گزارش کلمه، در جریان تجمع های اعتراضی هواداران جنبش سبز طی روزهای اخیر، صدها نفر در خیابانهای تهران و دیگر شهرهای کشور بازداشت شدند، اما مسوولان همچنان منکر بازداشت عده زیادی از شهروندان در تجمع های اعتراضی این روزها می شوند .

این در حالی است که اگر این روزها کسی در تهران مقابل زندان اوین و دیگر مراجع قضایی حاضر شود با تعداد زیادی از خانواده های بازداشت شدگان مواجه می شود که برای جویا شدن از احوال عزیزان شان به این مراکز مراجعه کرده اند .


تعدادی از این خانواده ها هنوز نمی دانند که فرزندان یا پدر و مادرشان برای چه بازداشت شده و در کجا نگهداری می شوند؟ تعدادی از بازداشت شده ها هنوز هیچ تماس تلفنی با منزل خود نداشته و دیگران نیز تنها در تماسی کوتاه با خانواده اعلام کرده اند که بازداشت شده اند اما از محل نگهداری خود چیزی نگفته اند . خانواده ها هر روز به امید یافتن خبری در این باره به مراکز قضایی مراجعه می کنند تا دست کم از محل نگهداری عزیزان شان اطلاع حاصل کنند .


برخی خانواده هایی که مقابل مراکز قضایی حاضر می شوند می گویند که از سرنوشت نامعلوم فرزندانشان نگران هستند و می ترسند همان بلایی سر آنها بیاید که روزی بر سر بازداشت شدگان کهریزک آمد.


گفتنی است در حالیکه عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران منکر وجود بازداشتی طی این روزها شده، کماکان تعداد زیادی از خانواده ها هر روز در مقابل اوین، یا مقابل دادستانی تهران (محل کار دادستان) تجمع می کنند و خواستار ملاقات با وی می شوند .


دادستان تهران در گفتگوهای پیشین خود در حالی که منکر بازداشتهای گسترده در این روزها می شد، گفته بود "دستگاه انتظامی و قضائی تکلیفی برای ارایه آمار دستگیرشدگان ندارند ،ولی پلیس موظف است خبر دستگیری این افراد را به خانواده آنها اطلاع دهد که البته این کار انجام شده و میزان اعتراض خانواده‌ها کاهش یافته است."


او در مورد علت عدم اعلام آمار بازداشت شدگان گفت که مخالفان می توانند تعداد بازداشت شدگان را به عنوان نشانه گستردگی تجمع های اعتراضی و موفقیت خود معرفی کنند به همین دلیل هم آمار بازداشت شدگان اعلام نمی شود .


گفتنی است منابع حقوق بشری از قول مقامات اوین، از لیست ۱۵٠٠ نفرۀ بازداشت شدگان در ٢۵ بهمن، گزارش داده و از حدود ٣٠٠ نفر بازداشتی در اول اسفند خبر داده بودند.
 

ارسال به :