پنج‌شنبه ۰۶ تیر ۱۳۹۸ -
- 27 Jun 2019
23 شوال 1440 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
برگزاری مراسم چهارشنبه سوری در شهرهای کردنشین با حضور گسترده مردم و جوانان

جــرس: منابع خبری اعلام کرده اند با وجود حضور انبوه نیروهای امنیتی، همزمان با تهران و شهرهای مختلف کشور، شهروندان کرد نیز با حضوری گسترده مراسم چهارشنبه سوری را برگزار کردند.


بنا به گزارش ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، عصر سه شنبه به مناسبت مراسم چهارشنبه سوری، علی رغم حضور گسترده یگان ویژه نیروی انتظامی و نیروهای لباس شخصی به صورت کاروان‌های نظامی در میادین و خیابان‌های اصلی این شهر‌ها، شهروندان کرد در شهرهای سنندج، کرمانشاه، مریوان، مهاباد، سردشت و کامیاران، اقدام به برگزاری مراسم چهارشنبه سوری نمودند.


گفته می شود چندین هزار نفر از شهروندان کرد سنندجی همچون سال‌های گذشته در "گردنه صلوات آباد" سنندج تجمع کرده و اقدام به بر افروختن آتش چهارشنبه سوری کرده و به صورت گروه‌های بزرگ به رقص و پایکوبی پرداخته‌اند.
در مناطق مختلف داخل شهر سنندج نیز صدای انفجار مواد محترقه به گوش می‌رسد و آتش‌های گسترده برافرخته شده است. نیروهای یگان ویژه اما در جهت ایجاد فضای رعب و وحشت عصر امروز در خیابان‌های این شهر اقدام به قدرت نمایی کرده‌اند و با توسل به زور تعدادی از کسبه را مجبور به تعطیل کردن مغازه‌هایشان کرده‌اند.


در شهر کرمانشاه نیز حضور نیروهای انتظامی و امنیتی گسترده توصیف شده است اما جوانان این شهر در مناطق "نوبهار، چهار راه سی متری، مسکن، مصدق، دولت آباد، بلوار، میدان آزادگان، مصدق و کسر" اقدام به برافرختن آتش کرده‌اند. گزارشاتی نیز از سر دادن شعار "مرگ بر دیکتاتور" در برخی از این مناطق حکایت دارد.


هم چنین در شهرهای مهاباد، مریوان، سردشت و کامیاران نیز نیروهای امنیتی و یگان ویژه در مناطق حساس این شهر‌ها مستقر گردیده اما شهروندان کرد این شهر‌ها در خیابان‌ها و کوچه‌ها اقدام به آتش زدن لاستیک و منفجر کردن ترقه کرده‌اند.


شاهدان عینی برگزاری مراسم امسال چهارشنبه سوری را، در تهران، بابل، شیراز، رشت و کرج، گسترده‌تر از سال‌های دیگر اعلام کرده‌اند.

 

 

ارسال به :