چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ -
- 19 Feb 2020
23 جمادى الثانية 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
برگزاری مراسم چهارشنبه سوری در شهرهای مختلف کشور، علیرغم جو پلیسی و پادگانی

جــرس: شهرهای مختلف کشور، علی رغم هشدارهای حکومت و آرایش نظامی و امنیتی، چهارشنبه سوری امسال را هر چه با شکوه تر و با شعارهای ضد حکومتی برگزار کردند.


به گزارش منابع خبری و شاهدان عینی، علیرغم فضای پادگانی حاکم بر تهران، شامگاه سومین سه شنبه انتهای سال و مراسم چهارشنبه سوری، اکثر محله های تهران به صحنه رویارویی مردم با نیروهای حکومتی مبدل شده و مردم در حالیکه شعارهای مرگ بر دیکتاتور و الله اکبر و ... سر می دادند، به مقابله با ماموران و لباس شخصی ها پرداخته، تعداد زیادی از آنها بازداشت و در جریان ضرب و شتم ماموران زخمی شدند.


همزمان منابع خبری جرس گزارش داده بودند که طی اطلاعیه‌ای از سوی نیروی انتظامی استان قم به مغازه‌داران مناطق مرکزی و پر تردد آن شهر دستور داده شده بود تا محل کسب خود را تعطیل کنند، در غیر اینصورت، محل کسب آنها پلمب خواهد شد. شاهدان عینی از قم گزارش داده بودند که آن شهر نیز در جریان مراسم سه شنبه آخر سال، صحنه شعارهای متعدد جوانان و برپایی مراسم چهارشنبه سوری، علی رغم جو پادگانی شهر بود.


گزارش رسانه ها و منابع همچنین حاکی از آن بود که با وجود هشدارها و حضور انبوه نیروهای امنیتی، شهروندان کرد مناطق کردنشین ایران، با حضوری گسترده مراسم چهارشنبه سوری را برگزار کردند که در بسیاری موارد مورد حملات ماموران و واکنش مردم روبرو شد.


بنا به گزارش ها، علی رغم حضور گسترده یگان ویژه نیروی انتظامی و نیروهای لباس شخصی به صورت کاروان‌های نظامی در میادین و خیابان‌های اصلی این شهر‌ها، شهروندان کرد در شهرهای سنندج، کرمانشاه، مریوان، مهاباد، قروه، سردشت و کامیاران، اقدام به برگزاری مراسم چهارشنبه سوری نمودند.


همچنین چندین هزار نفر از شهروندان کرد سنندجی همچون سال‌های گذشته در "گردنه صلوات آباد" سنندج تجمع کرده و اقدام به بر افروختن آتش چهارشنبه سوری کرده و به صورت گروه‌های بزرگ به پایکوبی پرداختند و شعارهایی علیه وضع موجود سر دادند.
در مناطق مختلف نیروهای یگان ویژه در جهت ایجاد فضای رعب و وحشت، در خیابان‌های این شهر اقدام به قدرت نمایی کرده‌اند و با توسل به زور تعدادی از کسبه را مجبور به تعطیل کردن مغازه‌هایشان کرده‌ بودند، اما با مخالفت مردم مواجه شدند.


در شهر کرمانشاه نیز حضور نیروهای انتظامی و امنیتی گسترده توصیف شد، اما جوانان این شهر در مناطق "نوبهار، چهار راه سی متری، مسکن، مصدق، دولت آباد، بلوار، میدان آزادگان، مصدق و کسر" اقدام به برافرختن آتش کرده‌اند. گزارشهای متعددی نیز از سر دادن شعار "مرگ بر دیکتاتور" در برخی از این مناطق حکایت داشت.


هم چنین در شهرهای مهاباد، مریوان، سردشت و کامیاران نیز نیروهای امنیتی و یگان ویژه در مناطق حساس این شهر‌ها مستقر گردیده بودند، اما شهروندان کرد این شهر‌ها در خیابان‌ها و کوچه‌ها اقدام به آتش زدن لاستیک و شعارخای ضد حکومتی کردند.


هم زمان، در شهر قروه (کردستان) نیز تجمعات اعتراضی شکل گرفت، که بنا به گزارش جرس، جمعی از شهروندان در میدان جانبازان این شهر جمع شده و در حالیکه آتش بسیار بزرگی برافروخته بودند، با سر دادن شعارهای "یا حسین میرحسین" و "مرگ بر دیکتاتور" اعتراضات خود را نشان دادند. این تجمعات در حالی صورت گرفت که حضور نیروهای انتظامی و امنیتی و لباس شخصی در میان مردم چشمگیر بود.

در پی برگزاری این تجمعات اعتراضی جمعی از شهروندان این شهر توسط نیروهای امنیتی و انتظامی بازداشت شدند که تا لحظه ی تنظیم خبر اطلاعی از آنها و مرجع بازداشت کننده و محل نگهداری آنها در دست نیست.
گفتنی است این اولین تجمع اعتراضی جدی پس از انتخابات در این شهر بود.


در استان مازندران نیز، گزارش های خبری از درگیری شدید ماموران با مردم در شهرهای بابل و آمل حکایت داشت و گزارش رسید "فضای شهر بابل به خصوص در محله های خورشید کلا- امیرکبیر- میدان اوقاف - خیابان شریعتی به شدت امنیتی بود طوری که در بعد از انتخابات، تا به حال در پی اعتراضات، شهرستان بابل به این اندازه امنیتی نشده بود... نیروهای یگان ویژه نیز از ساری به بابل اعزام شده بودند، و کاملاً شهر را تحت کنترل شدید امنیتی قرار دادند.
 گزارش رسیده به جرس افزود "از غروب درگیری میان نیروهای یگان ویژه و مردم به شدت شکل گرفت تا حدی که این درگیری ها تا کمربندی غربی ادامه داشت. درگیری ها همراه با شعار های: یا حسین میر حسین - مرگ بر دیکتاتور به طور ممتد ادامه داشته و گروه زیادی دستگیر و توسط بسیج به اتوبوس های وابسته به نیروی انتظامی منتقل شدند."


در آمل "تجمع چندهزار نفری"، "خواندن سرود یاردبستانی" و "درگیری نیروهای بسیج" گزارش شد و خاطرنشان گردید "چندهزار نفر از مردم آمل یکی از تجمعات اصلی را در طول خیابان هراز این شهر برگزار کردند که با حضور گسترده نیروهای انتظامی، پلیس ضد شورش و نیروهای بسیج همراه بود.
در این تجمع بارها سرود "یار دبستانی من" توسط جوانان این شهر خوانده شد. نیروهای بسیجی لباس شخصی نیز چندین بار به صفوف مردم هجوم آوردند که با واکنش متقابل مردم مورد ضرب و شتم قرار گرفته و درگیریهای مختلفی روی داد. نیروهای بسیج در این درگیریها از اسپری فلفل و باتوم فنری برای حمله به مردم استفاده می کردند. پس از چند ساعت این تجمع با بازداشت چند نفر و هجوم پلیس ضد شورش و نیروهای انتظامی به پایان رسید..."


در سبزوار نیز، گزارش ها حاکی از آن بود که نیروی انتظامی در اطلاعیه سراسری تمامی اصناف را از ساعت دو بعد از ظهر تعطیل کرد وهمچنین تردد هرگونه موتور سیکلت (مانند تهران) در این شهرستان ممنوع شد و عده ای هم که در حال تردد بودند توسط ماموران توقیف گردیدند.


بر اساس گزارش شاهدان عینی، مردم برای گرامی داشت این مراسم و اعتراض به بازداشت رهبران سبز در بند، اقدام به تجمع در مسیر شهر تا شهرک توحید سبزوار کرده و پس از برپایی آتش های بزرگ در این مسیر، با دادن شعارهای "مرگ بر دیکتاتور"، "درود بر موسوی" و یا حسین،میر حسین"، به اعتراض پرداختند.

همچنین گزارش رسید که با حضور بسیجیان و نیروهای انتظامی این تجمعات به خشونت کشیده شد و شیشه های تعدادی از خودروهای مردم که با بوق زدنهای ممتد در حال همراهی بامردم بودند، توسط نیروهای انتظامی شکسته شد.در پاسخ به این حرکت مردم نیز یکی از خودروهای انتظامی که در حال فیلم برداری از این وضعیت بود را شیشه هایش را شکستند و توانستند دوربین را از دست مامور گرفته و از بین بردند،همچنین یکی از خودروهای اورژانس در جمع معترضان حاضر شد و مردم به گمان این که قصد کمک به مجروحین را دارد ولی ناگهان دیدند عده ای از نیروهای بسیجی با لباس خاکی و مجهز به کلاه و باتوم و همچنین گاز از آن خارج شده که به طرز عجیبی اقدام به زدن مردم کردند، که مقاومت مردم منجر به فرار این افراد از محل گردید.

پس از این نیروهای انتظامی اقدام به بستن تمامی خروجی های شهر به سمت این جاده نمودند و برای اولین بار بعد از انقلاب ، تعداد دو دستگاه نفربر نظامی حامل مامورین را در محل حاضر نمودند و همچنین با حضور گسترده مامورین لباس شخصی و امنیتی و همچنین بسیجیان موتور سوار توانستند بعد از درگیری های گسترده در این مسیر و بازداشت بیست و سه نفر از مردم، نهایتا نیمه شب این مراسم را با زور اسلحه به پایان برسانند.


گزارش ها از رشت، شیراز، اراک، اصفهان و چندین شهر دیگر کشور نیز، حاکی از برپایی باشکوه مراسم چهارشنبه سوری، همراه با شعارهای اعتراضی مردم و سرکوب و ضرب و شتم آنان توسط ماموران بود.
 

ارسال به :