سه‌شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۹ -
- 31 Mar 2020
06 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
مخالفان حکومت یمن، وعده جدید رئیس حکومت را رد کردند

جــرس: در واکنش به وعدۀ رئیس جمهور یمن مبنی بر اینکه ژانویه سال بعد (٢۰١٢) و پس از برگزاری انتخابات پارلمانی، از سمت خود کناره گیری خواهد کرد، مخالفان با رد این پیشنهاد وی گفته اند که وی می بایست فورا از قدرت کناره گیری کند.


به گزارش خبرگزاری فرانسه، علی عبدالله صالح روز سه‌شنبه گفت که پس از انتخابات پارلمانی ژانویه ۲۰۱۲ از قدرت کناره خواهد کرد و پیش از این تاریخ و بدون مشخص بودن جانشین، از منصب خود استعفا نخواهد کرد. این بدین معنی است که علی عبدالله صالح هم‌اینک پیشنهاد کرده‌است تا ۲۰ ماه زودتر از موعد مقرر استعفای خود، از قدرت کنار برود.


بر اساس این گزارش، محمد صبری، سخنگوی مخالفان یمن این پیشنهاد علی عبدالله صالح را رد کرد و اظهار داشت: "مردم خواستار عزل بلادرنگ او هستند، ما حق نداریم در درخواست مردم تغییراتی بدهیم."


روز سه‌شنبه، رابرت گیتس، وزیر دفاع ایالات متحده نسبت به وضعیت ثبات در یمن و تأثیرات آن بر جنگ علیه تروریسم ابراز نگرانی کرد اما از ابراز نظر در مورد موضوع کناره‌گیری علی عبدالله صالح از قدرت خودداری کرد.


کاخ سفید روز دوشنبه در تماس با حکومت یمن، خشونت روزهای اخیر در این کشور را محکوم کرده و گفت که نگرانی آمریکا در حال حاضر شدت خشونتی است که در جریان است.


علی عبدالله صالح، که چند سال از هم‌پیمانان ایالات متحده در مبارزه با گروه القاعده به شمار می رفت، مدتی است با اعتراضات گسترده خیابانی علیه دولت خود مواجه شده و افزایش پیوستن مقام‌های یمنی به جرگه مخالفان، وی را با دشواری‌های بیشتری روبه‌رو کرده‌است. گزارش ها حاکی از آن است که تعداد زیادی از سربازان و افسران ارتش یمن، حمایت خود از معترضان را اعلام کرده اند.


به گزارش خبرگزاری رویترز، وزیر دفاع آمریکا که در سفری به روسیه سخن می‌گفت در پاسخ به این پرسش که آیا ایالات متحده هنوز از صالح حمایت می‌کند یا اینکه وقت رفتن او فرارسیده است؟ گفت: "من در موضعی قرار ندارم که در مورد امور داخلی یمن صحبت کنم." وی افزود: "همان‌گونه که پیداست ما در مورد ثبات اوضاع در یمن نگران هستیم."


علی عبدالله صالح در سخنرانی تازه خود نسبت به پیامدهای برکناری بلادرنگ خود از قدرت و یا کودتا علیه خود هشدار داد و گفت که چنین روندی باعث بی‌ثباتی یمن و جنگ داخلی خواهد شد.


وی که در حضور مقام‌های ارتش یمن و سران عشایر این کشور سخن می‌گفت خطاب به مخالفانش گفت: "برنامه شما این است که کشور را تکه‌تکه کنید. کشور با این کار نه به دو قسمت بلکه به سه قسمت تقسیم خواهد شد. جنوب، شمال و مرکز."


فشارها برای عزل علی عبدالله صالح به ویژه پس از کشته شدن ده‌ها تن از معترضان در جریان سرکوب تظاهرات پس از نماز جمعه هفته گذشته در یمن افزایش یافته‌است.


در مواجهه با اعتراضات عمومی که از ماه ژانویه علیه دولت صالح آغاز شده، وی پیش از این قول داده‌ بود تا پس از پایان دوره ریاست‌جمهوری‌اش در سال ۲۰۱۳ در دور بعدی انتخابات ریاست‌جمهوری نامزد نخواهد شد.


صالح روز دوشنبه به دنبال بالا گرفتن اعتراض‌ها و پیوستن قبایل اصلی و افراد با نفوذ این کشور به موج مخالفت‌ها علیه حکومت، دستور انحلال کابینه این کشور را صادر کرد.


گفتنی است، حسنی مبارک، رئیس جمهور مخلوع مصر نیز، شش هفته پیش و قبل از کناره گیری از قدرت بر اثر فشار اعتراضات مردمی، کناره گیری خود از قدرت را مساوی با جنگ داخلی و از میان رفتن امنیت کشور ذکر کرده بود.
 

ارسال به :