سه‌شنبه ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ -
- 24 Apr 2018
08 شعبان 1439 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۸:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
احضار بشار اسد به مجلس برای توضیح در مورد اصلاحات وعده داده شده
احضار بشار اسد به مجلس برای توضیح در مورد اصلاحات وعده داده شده
جــرس: در پیِ اعلام عقب نشینی بشار اسد، رئیس جمهور سوریه در مقابل اولین موج اعتراضات مردمی و دادن وعدۀ اصلاحات به مخالفان، مجلس آن کشور روز دوشنبه هشتم فروردین ماه (٢٨ مارس)، از اسد خواست تا به منظور ادای توضیحات در خصوص اصلاحات وعده داده شده در مجلس حاضر شود.این درحالیست که موج اعتراضات مردمی در سوریه کماکان ادامه داشته و مردم شهر درعا، که طی هفته گذشته شاهد سرکوب خونین مردم توسط نیروهای حکومتی بود، روز دوشنبه بار دیگر دست به تظاهرات زدند، که با واکنش شدید نیروهای ضد شورش و ماموران امنیتی روبرو شدند، که به طرف مردم گاز اشک آور شلیک کردند .


به گزارش خبرگزاری فرانسه، مجلس سوریه، روز دوشنبه، از بشار اسد، رئیس جمهوری این کشور خواسته است تا به منظور ادای توضیحات در خصوص اصلاحات وعده داده شده، در مجلس این کشور حاضر شود.


نمایندگان مجلس سوریه همچنین در یک اقدام بی سابقه، با اعلام یک دقیقه سکوت، نسبت به خاطره کشته شدگان تظاهراتهای چند روز گذشته در این کشور، ادای احترام کردند.


براساس آمار رسمی اعلام شده از سوی مراکز پزشکی سوریه، طی سه روز گذشته، ١٣ تن از مخالفان دولت در جریان درگیریهای شهر لاذقیه کشته و آمار مجروحان به بیش از ١٨۵ تن رسیده است. در عین حال به گزارش فعالان حقوق بشر در سوریه، آمار کشته شدگان در شهرهای دیگر این کشور در مجموع از مرز ١٣۰ تن فراتر رفته است.


همچنین بر اساس فهرست اسامی منتشر شده از سوی دیده بان حقوق بشر در سوریه، که مقر آن در لندن است، تنها در جریان تظاهراتهای روز جمعه در سوریه، دهها تن از مخالفان حکومت توسط نیروهای امنیتی دستگیر شده اند.


بنا به گزارش ها، از روز جمعه اخیر، بسیاری از شهرهای سوریه از جمله شهرهای دمشق، درعا، تل، حماه، حمص، لاذقیه و صنمین صحنه برگزاری تظاهرات ضد دولتی بود و گزارش‌ها از شلیک های مستقیم نیروهای امنیتی به سوی تظاهرکنندگان و کشته و زخمی و بازداشت شماری از مردم معترض خبر داده بودند.


بر اساس این گزارش، در پی درگیریهای دو روز گذشته در بندر مهم لاذقیه، این شهر روز دوشنبه حالت عادی نداشته و بسیاری از مدارس و مغازه های این شهر تعطیل بودند.


به گزارش شاهدان عینی و روزنامه نگاران حاضر در این شهر، در جریان درگیریهای روزهای اخیر، تعدادی از لباس شخصی های مسلح به باتوم و چاقو، تظاهرات کنندگان را مورد حمله قرار داده اند، اما دولت سوریه هرگونه ارتباط این افراد با حکومت را رد می کند و از آنان با عنوان "افراطیون بنیادگرا" نام می برد.


طی روزهای اخیر نیز، دولت سوریه کشته شدن معترضان توسط نیروهای امنیتی و ضد شورش را تکذیب کرده و مسئولیت آنرا متوجه "گروهای تبه کار" و خارج از حکومت ساخته بود.


در خبری دیگر پیرامون سوریه اینکه هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا، طی یک برنامه تلویزیونی، با "منحصر به فرد" خواندن شرایط و اعتراض‌ها در کشورهای مختلف عربی، دخالت نظامی کشورش در سوریه را نامحتمل خواند اما در عین حال از سرکوب مخالفان در این کشور انتقاد کرد.


کلینتون با شرکت در یک برنامه تلویزیونی در شبکه سی.بی.اس، ضمن ابراز تأسف از خشونت‌ها در سوریه، یادآور شد که شرایط در سوریه با لیبی؛ کشوری که ادوات زمینی و هوایی خود را علیه شهروندانش به کار می‌گیرد متفاوت است، اما "از دولت این کشور - همان طور که از دیگر دولت‌ها خواسته‌ایم- می‌خواهیم پاسخگوی مطالبات مردمش باشد و با پرهیز از خشونت‌ورزی و اجازه به برگزاری اعتراض‌های صلح‌آمیز، اصلاحات سیاسی و اقتصادی را در این کشور آغاز کند."


 

ارسال به :