چهارشنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۸ -
- 22 Jan 2020
25 جمادى الأولى 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
فشار بر خانواده زندانی سیاسی جانباخته، محسن دگمه چی
جــرس: به گزارش منابع حقوق بشری، خانواده محسن دگمه چی زندانی سیاسی كه اوایل هفته جاری، به دلیل ابتلا به بیماری سرطان و محروم بودن از رسیدگی های پزشكی در زندان جان باخت، از برگزاری هر نوع مراسم یادبود منع گردیده اند و بنا به دستور ماموران، تا یك هفته حق ماندن در خانه خود را ندارند و همزمان گزارش رسیده است که همسر این زندانی سیاسیِ درگذشته نیز، بازداشت شده است.


به گزارش كانون حمایت ازخانواده جان باختگان و بازداشتی ها این خانواده كه روز چهارشنبه مراسم خاكسپاری محسن دگمه چی را در قطعه ٣۰١ بهشت زهرا انجام دادند، در حال حاضر مجاز به برگزاری هیچگونه مراسمی نمی باشند.


همچنین همسر آن زندانیِ جانباخته، بعد از بازگشت از مراسم روز گذشته بازداشت گردیده و بعد از طی ساعتها بازجویی در محل پلیس امنیت گیشا به وی گفته شده كه نبایستی هیچ مراسمی برای همسرش برگزار كند.


ماموران امنیتی همچنین به این خانواده گفته اند كه تا یك هفته نیز مجاز به ماندن در خانه شان نیستند و بایستی خانه را ترك كنند. این اقدام در وحشت از برگزاری هرگونه مراسم و تجمع در خانه این خانواده داغدار صورت گرفته است.


شایان ذكر است كه قرار بوده مراسم یادبودی بمناسبت روز سوم شهادت آقای دگمه چی در مسجد حجت ابن الحسن واقع در خیابان سهروردی برگزار گردد كه از سوی ماموران امنیتی دولت تاكید شده كه چنین مراسمی مجاز نیست و از خانواده دگمه چی هم تعهد گرفته شده كه برنامه ای درنظر نگیرند.


بنابر این خبر همچنین ,مأموران خطاب به این خانواده اعتراض كرده اند كه چرا در مراسم خاكسپاری محسن دگمه چی مردم شعار الله اكبر و هیهات من الذله سر داده اند؟ و چرا دعا خوانده اند؟


به گزارش منابع حقوق بشری، زندانی سیاسی محسن دگمه چی، شامگاه دوشنبه (هشتم فروردین) به دلیل عدم رسیدگی پزشكی و وخامت اوضاع جسمانی، در حالیکه از زندان به بیمارستان منتقل شده بود، جان باخت.


به گزارش كانون حمایت از خانواده جان باختگان و بازداشتی ها، این زندانی سیاسی قبل از جان باختن، به دلیل وضعیت وخیم جسمانی، علاوه بر عدم دسترسی به امكانات پزشكی توسط عوامل زندان مورد شكنجه روحی قرار گرفته بود و بنا بر این گزارش، وی با اینکه از شرایط ناگوار جسمانی برخوردار بود، به واسطه "برخوردهای ناشایست" ماموران زندان هنگام ملاقات کوتاه وی با خانواده اش، دچار فشار روحی شدیدتری شده بود.
 

ارسال به :