یکشنبه ۰۶ بهمن ۱۳۹۸ -
- 26 Jan 2020
30 جمادى الأولى 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
خودسوزی و مرگ یک پناهجوی ایرانی در هلند

جــرس: بنا به گزارش منابع خبری، یک پناهجوی ایرانی که پرونده پناهندگی اش توسط دولت هلند بسته شده و امکان اقامت قانونی در آن کشور را نداشت، روز چهارشنبه ششم آوریل در میدان مرکزی آمستردام خودسوزی کرد و با اینکه به بیمارستان برده می شود، در بیمارستان به علت سوختگی شدید جان خود را از دست می دهد.


همزمان در شهرهای لندن و همچنین باکو (پایتخت جمهوری آذربایجان) نیز، تعدادی از ایرانیان بخاطر مشکلات پناهندگی، با دوختن، پلک و لبها دست به اعتصاب غذا زده اند، که در وضعیت بدی بسر می برند، این پناهجویان در اعتراض به وضعیت پناهندگی خود و عدم پاسخگویی مسئولین در اعتصاب غذا بسر می برند.


به گزارش منابع خبری و پناهجویان ایرانی مقیم هلند، کامبیز روستایی، فردی سی و شش ساله بود، که بعد از اینکه اداره مهاجرت هلند، پرونده پناهندگی وی را مردود اعلام کرده و بسته بود، در میدان «دام» در مرکز آمستردام خود را به آتش کشید و ساعاتی بعد در بیمارستان بیفرویک درگذشت.


همچنین و به گزارش جرس، جمعی از پناهجویان ایرانی و حامیان جنبش سبز از دو شهر کاردیف و لندن، با دوختن لبهایشان، در مقابل درب سازمان عفو بین الملل در لندن دست به اعتصاب غذا زده اند و ضمن اعتراض به عدم رسیدگی به وضعیت پرونده پناهندگی شان، توجه افکار عمومی را نسبت به نقض حقوق بشر در ایران جلب کرده و همزمان پشتیبانی خود را از زندانیان سیاسی و عقیدتی، و همچنین محکومیت شکنجه و اعدام در ایران اعلام کرده اند.  


بر اساس گزارش ها، این اعتصابیون در حالیکه امکان غذا خوردن ندارند، از وضعیت مناسب جسمانی برخوردار نیستند.

  

 منابع خبری در شبکه های اجتماعی همچنین اعلام کرده اند که گروهی از ایرانیان پناهجو در باکو (پایتخت آذربایجان) نیز، در وضعیت بدی بسر می برند، این پناهجویان در اعتراض به وضعیت پناهندگی خود و عدم پاسخگویی مسولین سازمان ملل، دست به اعتصاب غذا زده اند.


همزمان هفت تن از پناهجویان ایرانی که در شهر وان ترکیه در وضعیت بلاتکلیفی به سر می بردند، بعد از روزها تحصن و اعتصاب غذا، در پی قول مساعد مسئولین سازمان ملل، اعتصاب غذای خود را شکسته و در بیانیه ای اعلام کردند "ما هفت نفر اعتصاب غذا‌کنندگان در مقابل دفتر کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان- ترکیه‌ شهرستان مرزی وان اعلام می‌داریم که‌ در اعتراض به‌ بلاتکیفی طاقت‌فرسا و لاقیدی «یو‌.ان» و عدم اعزام به‌ کشورهای ثالث، از روز 29 مارس اقدام به‌ اعتصاب غذا نمودیم و تمام سازمان‌ها و نهادهای مختلف را از این اقدام خود مطلع نمودیم... در همین‌جا به‌ اعتصاب غذای خود پایان می‌دهیم و مبارزه‌ خود را تا تحقق کامل تعهدات یو.ان در اشکال مختلف ادامه‌ خواهیم داد. بدون تردید شما حامیان جدی و دل‌سوز را در جریان اتفاقات قرار خواهیم داد." 

  

گفتنی است چندی پیش نیز، گروهی از پناهجویان ایرانی مقیم یونان که مورد بی اعتنایی دولت آن کشور و مقامات سازمان ملل قرار گرفته بوده و بدون امکان اقامت قانونی بودند، با مبادرت به اعتصاب غذا و دوختن لبها و چشمهایشان، توجه افکار عمومی و همچنین نهادهای جهانی را جلب کرده و موجبات عقب نشینی دولت یونان را فراهم ساخته بودند. 

 
 

ارسال به :