جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ -
- 20 Apr 2018
04 شعبان 1439 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۸:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
کشته و مجروح شدن تعدادی از معترضان و ماموران انتظامی در جریان درگیری های اهواز
کشته و مجروح شدن تعدادی از معترضان و ماموران انتظامی در جریان درگیری های اهواز

جــرس: بنا به گزارش برخی منابع حقوق بشری، شاهدان عینی از وقوع درگیری های شدید و ایجاد فضای امنیتی در مناطق عرب نشین شهر اهواز خبر می دهند.


به گزارش ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، منابع و فعالان محلی گزارش می‌دهند همزمان با سالگرد تظاهرات ۱۵ آوریل که معترضین در اعتراض به آنچه "برنامه دولت برای تغییر بافت جمعیت استان به زیان اعراب" اعلام کرده بودند، نیروهای امنیتی و انتظامی، با تظاهرکنندگان درگیر شده و در جریان این درگیری ها، جمعی کشته و زخمی و بازداشت شدند و بلافاصله فضای امنیتی بر این مناطق حاکم شده است.


گزارش های مستقل، هنوز تعدادی کشته و زخمی های حوادث پنجشنبه و جمعه را مخابره و تایید نکرده اند.


محمد حسن فلاحیه‌زاده خبرنگار سابق العالم در این رابطه به هرانا گفته است "امنیتی شدن شهر در مناطق عرب نشین به خصوص محله‌های زرقان، شیبان، الدایره، ملاشیه و صیاحی محسوس بوده و شب گذشته در محله‌های کوی علوی، منطقه خشایار درگیریهایی بین معترضین و نیروهای امنیتی روی داده است. "


لازم به ذکر است بعضی از منابع خبری از کشته شدن دست کم سه تن و بازداشت ده‌ها تن در طی اعتراضات شب گذشته خبر می‌دهند که تاکنون مستندی در این رابطه منتشر نشده است.


خبرگزاری العربیه نیز در این مورد گزارش داده است که درگیری هنگامی روی داد که نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی به منطقه قبلیه عرب "السواری" یورش بردند، که این درگیری به کشته شدن دو شهروند و زخمی شدن شماری از نیروهای امنیتی انجامید.


از سویی گروه های حقوقی اهوازی اعلام کردند که شمار دستگیر شدگان به ۱۵۰ نفر رسید که ٣۰ تن از آن ها زن هستند.


در خبری دیگر پیرامون این منطقه، خبرگزاری برنا اعلام کرد که یکی از ماموران نیروی انتظامی اهواز، شامگاه پنجشنبه در نتیجه حمله افراد ناشناسی به ایست بازرسی کشته شد و ۵ نفر نیز مجروح شدند.


یک منبع آگاه در نیروی انتظامی با اعلام این خبر ‌گفته است: شب گذشته در ایست بازرسی ماموران نیروی انتظامی در اهواز، افراد ناشناسی که مسلح بودند، خنده‌کنان به سه مامور ناجا حمله کرده و در نتیجه این اقدام سه مامور و دو عابر پیاده زخمی شدند، که یکی از ماموران نیروی انتظامی به دلیل شدت جراحات وارده، در بیمارستان جان باخت.


ارسال به :