سه‌شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۹ -
- 31 Mar 2020
06 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
کشته شدن بیش از هفتاد تن در جریان اعتراضات “جمعه بزرگ”
جــرس: بنا به گزارش منابع خبری عربی و بین المللی، امروز جمعه ۲۲ آوریل (دوم اردیبهشت)، طی نخستین روزهای لغو وضعیت فوق‌العاده در سوریه، مجددا معترضان سوری بعد از نماز جمعه به خیابان ها آمده و به تظاهرات پرداختند، که بر اساس آخرین گزارش ها، نيروهای امنيتی با شليک و ضرب و شتم به آنها حمله کردند، که بیش از هفتاد تن به دست مأموران دولتی کشته و دهها تن زخمی شدند.

 در همین رابطه سازمان عفو بین‌الملل از کشته شدن دست کم ۷۵ نفر در اعتراض‌های روز جمعه سوریه خبر داده است.


از سوی دیگر، جی کارنی، سخنگوی دفتر رئیس جمهوری آمریکا گفت که حکومت سوریه باید از خشونت بپرهیزد و به اعمال اصلاحاتی که وعده آنها را داده پایبند باشد.

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا هم گفت که به شدت از شنیدن خبرهای مربوط به کشته شدن معترضان در سوریه نگران شده و از مقامات سوری خواست که خویشتنداری نشان دهند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، معترضان امروز در ششمین هفته از اعتراضات ضد حکومتیِ خود، به تاسی از قیامهای تونس و مصر، "جمعۀ بزرگ" (الجمعه العظیمه) نامگذاری کرده بودند.


براساس گزارش های رسیده، مردم در شهرهای دمشق, لاذقیه, بانیاس, حمص درعا, قامشلی و حلب و برخی شهرهای دیگر به صورت گسترده ای به خیابان ها آمده و نشان دادند که لغو قانون اضطراری از سوی بشار اسد، آنها را راضی نکرده و همچنان بر دیگر خواسته های عمدۀ خود همانند "فعالیت آزاد احزاب" و "آزادی زندانیان سیاسی" پافشاری می کنند و به گزارش رویترز، در بسیاری از شهرها خواسته ها از اصلاحات فراتر رفته و تغییر اساس نظام و برکناری بشارالاسد را نشانه گرفته است .


بر اساس گزارش خبرگزاریهای فرانسه و آلمان، امروز در بسیاری از شهرهای سوریه نیروهای امنیتی وابسته به بشار اسد، ابتدا با آرایش سنگین نظامی و پادگانی چهره شهرها را عوض کردند و سپس با حمله به معترضانی که بعد از نماز جمعه دست به تظاهرات زده بودند، به شلیک گلوله و پرتاب گاز اشک آور به مقابله با آنان پرداخته و گروه زیادی را مورد اصابت گلوله قرار دادند. 

 خبرگزاری بی بی سی گزارش داده است که بیشتر تلفات از روستای ازرع در نزدیکی درعا گزارش شده است.


بر اساس گزارش‌ها تظاهرکنندگان شعارهایی با مضمون "نظام وی بايد سرنگون شود" و "مردم خواهان تغيير نظام موروثی هستند" سر داده‌اند.


خبرگزاری رویترز گزارش داد که منطقه «ميدان»، محل مبارزات ضداستعماری مردم سوريه عليه حاکميت فرانسه در سال های ۱۹۲۵ و ۱۹۲۶، این روزها و بویژه امروز، صحنه حضور معترضان بوده و بسیار معنادار جلوه می کند.


در گزارشی دیگر الجزیره مخابره کرد:"در شهر درعا در جنوب کشور نیز، دهها هزار تن روز جمعه به خيابان‌ها ريختند و شعار می دادند "بشار اسد بايد سرنگون شود."

 گزارش دیگری از رويترز به نقل از شاهدان عينی حاکی است که شمار گسترده‌ای از معترضان همچنين در شهر «حما» به خيابان‌ها آمده و راهی دفتر حزب بعث شده‌اند و نيروهای نظامی نیز برای متفرق کردن مردم، به سوی آنها آتش گشوده‌اند و همزمان گزارش هایی دیگر در تایید آن آورده است " تک‌تيراندازان روی ديوار مستقر شده و در حالی که تمام مردم غيرنظامی و غيرمسلح هستند، آنها را هدف قرار می‌دهند."


سازمان ديده‌بان حقوق بشر به تازگی با انتشار بيانيه‌ای سازمان‌های امنيتی و اطلاعاتی سوريه را به شکنجه صدها تظاهرکننده بازداشت شده در روزهای اخير متهم کرده است.


جو استورک، معاون اداره خاورمیانه این سازمان گفته است: "اصلاحات فقط زمانی معنی دارد که سرویس های امنیتی سوریه به تیراندازی، بازداشت و شکنجه معترضان خاتمه دهند."


مقامات جمهوری اسلامی و همچنین حکام سوریه، کماکان اعتراضات مردم سوریه را "فتنۀ خارجی"، و "مطالبۀ گروهی اندک خرابکار" ذکر کرده و رسانه های رسمی و دولتی آنها نیز، از انعکاس کامل و واقعیِ رخدادهای شش هفته اخیرِ آن کشور که بالغ بر ٢٢۰ کشته و صدها زخمی و هزاران بازداشتی داشته، خودداری می کنند.
 

ارسال به :