سه‌شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۹ -
- 31 Mar 2020
06 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
رئیس جمهور یمن ظرف سی روز از قدرت  کناره گیری می کند
جــرس: در پی فشارهای داخلی و بین المللی، دولت یمن در نهایت طرح پیشنهادی شورای همکاری خلیج فارس برای کناره‌گیری علی عبدالله صالح از قدرت پذیرفت و اعلام کرد که بر پایه این پیشنهاد رئیس جمهور یمن در عرض ۳۰ روز قدرت را به معاونش واگذار می‌کند و در عوض از مصونیت سیاسی در قبال محاکم دادگستری و رسیدگی به شکایات برخوردار خواهد بود.


بنا به گزارش خبرگزاری ها، در پی افزایش بحران و کشتار مخالفین توسط قوای حکومتیِ یمن، هفته گذشته شش عضو شورای همکاری خلیج فارس، طی نشستی پیشنهاد کردند که دولت وحدت ملی با حضور اپوزیسیون تشکیل شود، علی عبدالله صالح از قدرت کناره گیری کرده و قدرت به معاونش واگذار شود و همچنین سرکوب اعتراضات مردمی متوقف شود.


این پیشنهاد که روز دوشنبه گذشته توسط کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس اعلام شده بود، توسط مخالفان در همان روز مورد مخالفت قرار گرفته بود، اما اکنون آنرا پذیرفته اند.


خبرگزاری فرانسه شامگاه شنبه به نقل از تلویزیون دولتی یمن اعلام کرد که وزیر خارجه جمهوری عربی یمن، پاسخ مثبت دولت این کشور را به اطلاع شورای همکاری خلیج فارس رسانده است.


در همین حال طارق شامی، سخنگوی حزب حاکم یمن، نیز اعلام کرد این حزب موافقت کامل خود را با پیشنهاد شورای همکاری خلیج فارس درباره دوران انتقالی به اطلاع این شورا رسانده است.
وی به خبرگزاری ها اعلام کرده است که حزب حاکم به وزیران خارجه شورای همکاری خلیج فارس اطلاع داده است که ابتکار عمل این کشورها به طور کامل مورد پذیرش قرار گرفته است.


برپایه این پیشنهاد دو ماه پس از واگذاری قدرت به معاون علی عبدالله صالح، برای انتخاب رئیس‌ جمهوری جدید رای‌گیری می‌شود.


مصونیت سیاسی برای علی عبدالله صالح یکی از ارکان اصلی پیشنهاد شورای همکاری خلیج فارس است که در آغاز اپوزیسیون یمن آن را نپذیرفتند، اما با این حال روز شنبه اعلام کرد که که ارکان اصلی پیشنهاد شورای همکاری خلیج فارس را می‌پذیرد.


پیشنهاد کشورهای عرب خلیج فارس برای اعطای مصونیت قضایی به علی عبدالله صالح و خانواده‌اش در ارتباط با اتهامات چند دهه اخیر، در حالی است که شمار زیادی از تظاهرکنندگان یمنی هم‌چنان با حضور در خیابان‌های شهرهای این کشور خواستار محاکمه صالح هستند.


به گزارش رویترز، روز دوشنبه گذشته ده‌ها هزار نفر در صنعا، تعز، حُدَیده، اِب و استان حضرموت در جنوب شرقی یمن علیه طرح شورای همکاری خلیج فارس تظاهرات کردند.


یاسین نعمان از رهبران اپوزیسیون یمن در این باره گفته است "اپوزیسیون از این ابتکار عمل به جز تشکیل دولت وحدت ملی استقبال می‌کند."


در همین رابطه محمد قحطان، سخنگوی اپوزیسیون نیز به تلویزیون الجزیره گفته است که گروه‌های مخالف معتقدند شرایط لازم برای پیوستن به دولت وحدت ملی مهیا نیست اما این مسئله مانع عمده‌ای برای اجرای پیشنهاد شورای همکاری خلیج فارس نیست.


سخنگوی اپوزیسیون یمن تصریح کرد: "معاون رئیس جمهور قدرت را برای دوره‌ معینی به دست می‌گیرد و سپس ما می‌بینیم که چه در آینده روی خواهد داد."


گفتنی است طی ماههای اخیر و بعد از آغاز اعتراضات در کشورهای منطقه و به پیروزی رسیدنِ قیام تونس و مصر، مردم یمن خواستار اصلاحات در آن کشور شدند، که در پی سرکوب مداوم توسط قوای دولتی، مطالبات مخالفین به سمت رهبریِ آن کشور نشانه رفت و طی دو ماه اخیر نیز، معترضان خواستار کناره گیری علی عبدالله صالح که از سال ٣٣ سال پیش قدرت را در یمن در دست دارد، شدند.


تا کنون بالغ بر ۱٣۰ نفر در جریان سرکوب قیام مردمی یمن، توسط قوای دولتی و همچنین حامیان حکومت کشته شده اند.


صالح همانند حسنی مبارک همواره هشدار داده است که اگر به او اجازه ماندن بر سر کار تا انتخابات پارلمانی و ریاست‌جمهوری سال آینده داده نشود، یمن با جنگ داخلی مواجه خواهد شد.
 

ارسال به :