سه‌شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۸ -
- 19 Nov 2019
21 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
پیام های جداگانه اولین رئیس جمهور ایران و تشکل جبهه ملی به مناسبت روز جهانی کارگر

جــرس: در آستانه اول ماه مه (روز جهانی کارگر) و در ادامه پیامهای فعالان و کنشگران سیاسی و مدنی پیرامون این روز، ابوالحسن بنی صدر، اولین رئیس جمهور ایران، طی پیامی خطاب به کارگران داخل کشور، خواستار تلاش آنها برای تحقق خواسته ها و حقوق پایمال شده و نادیده گرفته شان شد. همزمان، جبهه ملی ایران نیز، این روز را به کارگران کشور تبریک گفته و خواهان رسیدگی به وضعیت معیشتی آنان و تامین نیازهای اولیه کارگران و امکان تشکیل اتحادیه های صنفی برای آنان شد.


به گزارش تارنمای انقلاب اسلامی، دکتر ابوالحسن بنی صدر طی پیامی خطاب به کارگران و زحمتکشان کشور خاطرنشان کرد "... شما کارگران از حقوق اساسی خویش غافلید. سطح دستمزد، مزایا، مرخصی جزء حقوق کارگر است اما حقوق شما بعنوان انسان، حقوق ذاتی شماست که اساسی هستند. حقوق شما به عنوان یک ایرانی و بخش مهمی از جامعه ایرانی یعنی حقوق ملی، حقوق اساسی شماست، اگر شما این حقوق اساسی را نداشته باشید بقیه حقوق را هم به شما نمی دهند و همین وضعیتی را پیدا می کنید که پیدا کرده اید پس برای آن حقوق اساسی است که می باید بربخیزید... به شما نمی گویم که به جنبش بپیوندید بلکه به شما می گویم که پیشاپیش جنبش قرار بگیرید و این جنبش را هرچه ممکن است همگانی کنید تا ایران استقلال و آزادی و شما بعنوان انسان کارگر حقوق خویش و منزلتهای خود را باز بیابید."


در همین زمینه جبهه ملی ایران (داخل کشور) نیز، طی پیامی پیرامون اول ماه مه (یازدهم اردیبهشت) و روز جهانی کارگر، خاطرنشان می کند "...در میهن ما متاسفانه به نیازهای اولیه کارگران توجه نشده ونمی شود. طبق گزارش های منتشر شده در بسیاری از کارخانجات ماههاست که پرداخت حقوق کارگران به تعویق افتاده است. در برخی موارد از استخدام رسمی آنان سر باز می زنند. در مواردی اخراج عده ای از کارگران بعلت کاهش فعالیت کارخانه ها و یا تعطیلی آنها صورت می گیرد و بسیاری از کارگران در شرایطی سخت و زیر خط فقر زندگی می کنند و لذا اعتراضات و اعتصابات کارگری در بسیاری از کارخانجات و کارگاه ها به چشم می خورد. در همین یکی دوماهه اخیر اعتصاب در مجتمع پتروشیمی بندر امام، کارخانه کاغذ سازی پارس در هفت تپه، کارخانه پتروشیمی تبریز، لاستیک البرز تهران، نساجی مازندران، لوله سازی خوزستان در اهواز، پالایشگاه وشهرداری آبادان، کیان تایر و بسیاری از جاهای دیگر روی داده است. کارگران میزان افزایش حقوق خودرا در سال جدید ناچیز دانسته و متناسب با میزان تورم و فزایش قیمت ها نمی دانند. نمایندگان کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی تهران که جز احقاق حقوق صنفی خود گناهی ندارند مدتهاست که در زندان بسر میبرند و به محکومیت های سنگین وغیر قابل توجیه محکوم شده اند. "


این تشکل سیاسی در انتها آورده است "روز جهانی کارگر را به کارگران شریف و زحمتکش کشور تبریک گفته و خواهان رسیدگی به وضعیت معیشتی آنان و تامین نیازهای اولیه کارگران و امکان تشکیل اتحادیه های صنفی برای آنان می باشد."
 

ارسال به :