سه‌شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۹ -
- 31 Mar 2020
06 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
سیامک پورزند، روزنامه نگار با سابقه ایرانی، درگذشت
جــرس: سیامک پورزند، روزنامه نگار با سابقه ایرانی و همسر مهرانگیز کار، حقوقدان و فعال حقوق بشری، در بیمارستانی در تهران در گذشت.


دختر سیامک پورزند، بنفشه پورزند در پیام کوتاهی که در صفحه فیس بوک خود قرار داده، اعلام کرد که پدرش سیامک پورزند روزنامه نگار شهیر ایرانیِ نیم قرن اخیر، پس از یک دوره بیماری شدید، روز جمعه نهم اردیبهشت ماه ۱٣٩۰ درگذشته است.


گفتنی است مرحوم پورزند، در سال ۱٣٨۰ در تهران بازداشت و به ۱۱ سال زندان محکوم شده بود. به گزارش سازمان عفو بین الملل، او زیر فشار بازجویان، ناچار شد در تلویزیون جمهوری اسلامی اتهاماتی علیه خود را بپذیرد، که در نهایت پس از مدتی به دلیل کهولت سن و بیماری، در خانه ای زیر نظر ماموران امنیتی زندانی و ممنوع الخروج قرار داشت.


سیامک پورزند روزنامه نگاری بود با بیش از پنج دهه سابقه خدمت در رسانه‌های جمعی بویژه مطبوعات، که در سال ۱۳۳۱ کار خود را با روزنامه «باختر امروز» به مدیریت شهید دکتر حسین فاطمی شروع کرد و تا سالهای سال در رسانه ها و مطبوعات مختلف به کار روزنامه نگاری پرداخت.


سیامک پورزند تا قبل از بازداشت در سال ٨۰، در انجمن مهندسان راه و ساختمان ایران به عنوان سردبیر و در مجموعه فرهنگی و هنری تهران به عنوان مدیر اجرایی و مشاور امور فرهنگی و هنری فعالیت داشت. وی با صرف وقت زیاد و کوشش‌های مداوم سعی نمود که این مجموعه را فعال کند و شرایط حضور و رفت وآمد جوانان آگاه و فرهنگ دوست را به آن مجموعه فراهم سازد و برپایه همین هدف بود که از فعالان حقوق زن و حقوق بشر و تشکل‌های مستقل دعوت کرد تا از سالن‌ها و امکانات مجموعه در جهت تأمین نظرات خود استفاده کنند.


مرحوم سیامک پورزند، سالها پیشتر، از اعضای منتخب هیأت مدیره سندیکای نویسندگان بود.


لازم به ذکر است منابع خبری اعلام کرده بودند که مقامات قضایی جمهوری اسلامی به اتحادیه اروپا قول داده اند که سیامک پورزند را به زودی آزاد خواهند کرد، اما این آزادی تحقق نیاقت و پورزند در بیمارستان مدرس سعادت آباد درگذشت.


جـــرس ضایعه درگذشتِ سیامک پورزند را به مهرانگیز کار ، دختران آن مرحوم ، دیگر بازماندگان  و جامعه مطبوعاتی تسلیت می گوید.
 

ارسال به :