شنبه ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ -
- 21 Apr 2018
05 شعبان 1439 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۸:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
به پاس مقاومت های مجید توکلی، روز ٢۵ اردیبهشت را سبز می کنیم
به پاس مقاومت های مجید توکلی، روز ٢۵ اردیبهشت را سبز می کنیم
جــرس: در ادامه اعلام حمایتهای دانشجویانِ سبز دانشگاههای کشور از فراخوان فعالان دانشجوییِ دانشگاههای تهران و امیرکبیر برای برگزاری اعتصاب سراسری و اعتراضِ همزمان در روز ٢۵ اردیبهشت، جمعی از دانشجویان دانشگاه های تربیت مدرس، شیراز، آزاد خرم آباد، آزاد بیضاء فارس و همچنین گروه دیگری از سبزهای پلی تکنیک تهران، با صدور بیانیه هایی مجزا به این حرکت اعتراضی پیوستند.


بنا بر این گزارش فیس بوک «٢۵ اریبهشت»، " دانشجویان آزادی خواه دانشگاه شیراز" نیز، پس از بررسی شرایط پادگانی دانشگاه شیراز با بیان دلایل زیر، حمایت خود را از اعتصاب عمومی دانشجویان سراسر کشور در 2٢۵ اردیبهشت ماه اعلام داشته و از عموم دانشجویان با هر تفکری دعوت به عمل آوردند تا در این حرکت که "بیانگر روح بیدار و ذهن هوشیار دانشجویان است" شرکت نمایند.
۱- توهین به شعور دانشجویان با توسل به آیین نامه های مثلاً اخلاقی و غیر انسانی در سطوح مختلف دانشگاه.
٢- احضار بیش از صد نفر به کمیته ی انضباطی و حراست دانشگاه و صدور بیش از ده ترم تعلیق از تحصیل در کمتر از دو ماهِ اداری با بهانه هایی چون پخش کردن خرما یا حضور در حوالی محل تجمعات دانشجویی.
٣- ادامه ی روند تهدید و ارعاب و بازداشت و توهین به دانشجویان.
۴- کاهش کمی و کیفی خدمات کتابخانه ها و مراکز کامپیوتر.
۵- کاهش کیفیت غذای سلف سرویس ها و افزایش همزمان قیمت ها.

وعده ما ٢۵ اردیبهشت، عدم حضور در کلاس ها و بیان خواسته هایمان، ساعت یازده صبح، میدان پردیس ارم.


جمعی از دانشجویان دانشگاه «تربیت مدرس» نیز، در حمایت از فراخوان اعتصاب و خیزش ٢۵ اردیبهشت، با صدور بیانیه ای خاطرنشان کرده اند "...این فراخوان و استقبال گسترده ای که از آن صورت گرفته نشان می دهد که بیش از ٢٣ ماه سرکوب وحشیانه رژیم کودتا علیه دانشگاه، اعم از اخراج اساتید و دانشجویان، احکام ظالمانه بیدادگاههای حکومتی و قرق دانشگاه به وسیله چکمه پوشان وابسته به نهادهای نظامی و امنیتی نتوانسته است دانشگاه را از پای درآورد و دانشگاه همچنان سنگر فتح ناشدنی آزادی باقی مانده است.
دانشگاه تربیت مدرس نیز مانند دیگر دانشگاههای کشور از تعرض رژیم کودتا در امان نمانده است.ممنوعیت هر گونه فعالیت سیاسی مستقل، حضور پر رنگ نیرو های حراست در تمامی فضای دانشگاه، بر خوردهای توهین آمیز آنان با دانشجویان به ویژه دانشجویان دختر و اخراج و تعلیق فعالیت اساتیدی مانند؛ دکتر علیرضا بهشتی، دکتر بهزادیان نژاد و دکتر شکوری، تنها گوشه ای از وضعیت این دانشگاه تحت سیطره عمال حکومت کودتا است.
با توجه به آنچه گفته شد ما جمعی از دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس، با اعتقاد راسخ به اینکه مقاومت بدون خشونت در برابر کودتاچیان حاکم بر کشور یک وظیفه اخلاقی است، حمایت خود را از فراخوان اعتصاب در روز ٢۵ اردیبهشت اعلام می کنیم. ما اعتقاد داریم در شرایطی که بر اثر سیاست های ویرانگر حکومت، فقر و بیکاری هر روز گسترش می یابد و در شرایطی که با تشدید سرکوب سیاسی، اخبار هولناکی از فجایع حکومت کودتا در زندان های کشور، اعم از اوین، رجایی شهر و دیگر زندان های بی نام و بدون نظارت به گوش می رسد، این اعتصاب می تواند امید به رهایی را در سینه های مردم ایران زنده نگاه دارد..."


به گزارش این صفحه فیس بوکی، جمعی از دانشجويان دانشگاه آزاد خرم آباد نیز، در بیانیه ای خاطرنشان کرده اند "در كنار یاران دبستانی خود در دانشگاه هاي دیگر، ضمن اعلام حمایت خود از اعتصاب سراسري ٢۵ ارديبهشت بیان می داریم که ما از این راه هرگز عقب نمی نشینیم و خواستار آزادی هرچه سریعتر رهبران جنبش سبز و سایر عزیزان در بندمان هستیم و این چیزی جز یکی از سه اصل اساسی جمهوری اسلامی یعنی استقلال آزادی جمهوری اسلامی نیست و هشدار می دهیم که نگذارند راه ما هم مانند مصر و سوریه و ... بیانجامد. و بر آنيم كه از موج آزادي كه به خاورميانه وزيده, ايران را بي نصيب نگذاريم , و بار ديگر دانشگاه اين سنگر آزادي و مقاومت را به ايستادگي و پايداري در مقابل ظلم و بيداد فرا مي خوانيم ...

وعده ديدارمان , يكشنبه ٢۵ ارديبهشت از ساعت ده و نیم صبح تا ۱٣ جلوي ساختمان دانشکده فنی مهندسی


دانشجویان دانشگاه آزاد واحد بیضاء فارس نیز، طی بیانیه ای پیرامون این روز، خاطرنشان کرده اند "در راستای نیل به دانشگاهی با عنوان حقیقی آزاد، تحقق حقوق صنفی مان، دفاع از خواست های به حق دانشجویان کشور و همچنین آزادی دانشجویان در بند به خیل دانشجویان معترض می پیوندیم و به نشانه اعتراض روز ٢۵ اردیبهشت ساعت ۱۱ صبح کلاس ها را تعطیل کرده و در حیاط دانشگاه تجمع می کنیم.


گفتنی است طی دو روز گذشته نیز، دانشجویانِ سبزِ دانشگاههای چندگانه «قزوین»، جمعی از فعالین دانشجویی و مدنی دانشگاه «سمنان»، دانشجویان سبز «دانشگاه آزاد مشهد»، جمعی از دانشجویان سبز «دانشگاه آزاد واحد خمینی شهر اصفهان» و جمعی از دانشجویان «دانشگاه تربیت معلم کرج»، «غیر انتفاعی شمال»، «مازندران»، «تهران شرق (قیامدشت)» و «آزاد قائمشهر» نیز، با صدور بیانیه هایی جداگانه، به این حرکت اعتراضی پیوستند و از حضور خود در این اعتصاب و آکسیون خبر دادند.


پیش از آن نیز، تشکل های متعددی از دانشگاههای سراسر کشور، طی صدور بیانیه هایی جداگانه و بعضا مشترک، از خیزش ٢۵ اردیبهشت که جمعی از اعضای انجمن اسلامی دانشگاه تهران پیشنهاد داده بودند، حمایت کرده اند، از جمله: دانشجویان سبز دانشگاه امیر کبیر، علامه، بهشتی، علم و صنعت، هنر، بوعلی همدان، گیلان، آزاد ساری، دانشگاه آزاد رباط کریم، انجمن اسلامی دانشگاه آزاد پیشوا- ورامین، پیام نور مازندران، دانشگاه های چهارگانه شهر تبریز، آزاد واحد علوم و تحقیقات تهران و دانشجویان سبز دانشگاه آزاد لاهیجان.


در همین زمینه، روز سه شنبه گروهی از دانشجویانِ سبزِ دانشگاه صنعتی امیرکبیر (پلی تکنیک تهران) نیز، طی بیانیه ای دیگر اعلام کرده اند "با توجه به استقبال بیش از اندازه دانشجویان سراسر کشور و مخصوصا دانشگاه پلی تکنیک تهران از اعتصاب و تحصن روز یکشنبه ٢۵اردبیهشت بر آن شدیم تا بعد از تعطیلی کلاس ها در ساعت ۱۱ صبح جلوی سلف پسران تحصن کنیم. ما دانشجویان دانشگاه امیرکبیر به پاس مقاومت های اسطوره و شرف جنبش دانشجویی مجید توکلی که در اخیرا نیز شش ماه دیگر به حکمش اضافه شده روز ٢۵ اردیبهشت را سبز می کنیم.


در کنار دانشجویان، منابع خبری دیگری نیز، از حمایت و همراهیِ جمعی از کارکنان وزارت سابق نفت که به تازگی در وزارت نیرو ادغام شده از خیزش ٢۵ اردیبهشت خبر داده و به نقل از بیانیۀ آنها خاطرنشان کردند "ضمن حمایت از حرکت اعتراضی دانشجویان به رفتار مستبدانه و دیکتاتوری حاکم بر کشور اعتراض شدید خود را به تصمیمات غیر کارشناسانه دولت غیر منتخب حاکم اعلان می داریم.ما با شعار آزادی اندیشه و بیان حق مسلم ماست ،رفتار غیر انسانی و ناجوانمردانه با زندانیان عقیدتی و سیاسی از قشرهای مختلف جامعه را مذموم و سکوت وقیحانه مسوولین در برابر جنایتهایی را که در زندانها علیرغم افشاگریهای عزیزان دربندانجام میشود را به شدت محکوم میکنیم و خواستار آزادی بدون قید و شرط کلیه زندانیان سیاسی هستیم.


ما از کلیه همکاران خود در صنعت نفت و صنایع وابسته و کارکنان وزارتخانه ها و بخشهای خصوصی دعوت می کنیم که با عدم حضور در محل کار در روز ٢۵ اردیبهشت باین حرکت اعتراضی بپیوندند و خواهران و برادران و فرزندان دانشجوی خود را تنها نگذارند و با این حرکت اعتراض خود را به شیوه مدیریت کشور به گوش ناشنوای دیکتاتور و ایادیش برسانند."
 

ارسال به :