دوشنبه ۰۷ بهمن ۱۳۹۸ -
- 27 Jan 2020
30 جمادى الأولى 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
رییس «جریان شیعیان آزاده» در لبنان، خواستار آزادی مهدی کروبی و میرحسین موسوی شد

جــرس: در هشتادمین روز از بازداشتِ خانگیِ راهبران جنبش سبز، رییس «جریان شیعیان آزاده» در لبنان، با صدور نامه ای خواستار آزادی مهدی کروبی و میرحسین موسوی شد و همزمان خاطرنشان کرد "اینک مردم ایران در معرض فشار و ستم قرار دارند و ما بر خود واجب می دانیم از همه ملت های تحت ستم دفاع کنیم چرا که می خواهیم دمکراسی پیروز شود."


به گزارش سحام نیوز، شیخ محمد الحاج حسن، در این نامه ضمن محکوم کردن اقدامات حکومت جمهوری اسلامی آورده است: "باید دانست به هیچ رو جایز نیست که خون بیگناهی ریخته و چوبه های دار برافراشته و بی گناهان در زندان افکنده شوند به صرف اینکه مردم به دنبال تغییر سرنوشت خود هستند و اندیشه ای خاص را انکار می کنند. این دقیقا شرح حال رژیم ایران است که این فکر را تلقین می کند که در صدد اجرای شریعت است و حال آنکه خلاف آن عمل می کند."


بر اساس این گزارش، متن کامل این نامه به زبان های فارسی و عربی (متن اصلی) بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
از آنجایی که مردم منشأ قدرت هستند اینک زمان آن فرا رسیده است، مردم بتوانند سرنوشت خود را به دست خود رقم زنند از این رو ادامه سیاست های سرکوب وحشیانه جایز نیست. لذا اگر مردمی به دنبال تغییر هستند وظیفه دولت هاست که خواست آنان را مورد احترام قرار دهند. متاسفانه خطرناک ترین پدیده ای که اینک با آن رو به رو هستیم، پدیده دیکتاوری دینی است که لباس قداست به تن کرده است و خود را آلوده به سیاست بازی هایی نموده تا منافع ناسالم خود را به پیش برد.


باید دانست به هیچ رو جایز نیست که خون بیگناهی ریخته و چوبه های دار برافراشته و بی گناهان در زندان افکنده شوند به صرف اینکه مردم به دنبال تغییر سرنوشت خود هستند و اندیشه ای خاص را انکار می کنند. این دقیقا شرح حال رژیم ایران است که این فکر را تلقین می کند که در صدد اجرای شریعت است و حال آنکه خلاف آن عمل می کند. در واقع باید گفت این نظام یک نظام غیر مردمی است که عمامه به سران بر آن حکومت می کنند . اینان کسانی هستند که هر چیزی را برای منافع خود به اسم دین انجام می دهند حتی اگر خلاف شرع باشد. از جمله این فریبکاری های بزرگ این است که بسیجی ها در خیابان ها مبادرت به سرکوب و دستگیری مردم بی گناه می کنند و با گشودن آتش به مردم بی گناه آنان را می کشند. از این بدتر آنکه شاهدیم اینان در حق رهبران خود نیز مبادرت به خشن ترین رفتار ها می کنند به صرف آنکه با نظر نظام مخالفت کرده اند.


از همینجا از این نظام بیمار جمهوری اسلامی می خواهیم که آقایان میر حسین موسوی و عالم دینی مهدی کروبی را و همچنین سایر زندانیان سیاسی را آزاد کنند همچنان که می خواهیم از ادامه فشار ها بر یاران و خانواده آنان نیز خودداری کنند. رژیم جمهوری اسلامی وظیفه دارد به جای توصیه به دیگران برای احترام به آزادی ملت ها در تعیین حق سرنوشت، خود این اجازه را به ملت ومردم ایران بدهد.


ملت ها به دنبال صلح و ثبات هستند و هرگونه خشونت افکنی و توسل به زور را مردود می شمارند. سقوط دیکتاتوری ها به زیر پای جریان های دمکراسی طلب و تحول خواه در منطقه، بهترین دلیل بر این مدعاست و بر ما که قران را مشعل زندگی خود و اسلام را دین خود برگزیده ایم فرض واجب است که تعالیم اسلام را مبنی بر اجتناب از خشومت و زور و قتل و ویرانی، مورد احترام قرار دهیم.


اینک مردم ایران در معرض فشار و ستم قرار دارند و ما بر خود واجب می دانیم از همه ملت های تحت ستم دفاع کنیم چرا که می خواهیم دمکراسی پیروز شود همان دمکراسی که رویه و سلوک زندگی محمد و علی علیهما السلام بوده است. تسامح و ملاطفت از اخلاق های پسندیده این بزرگوران بوده که به ما آموخته شده است. بنابر این اگر کسی بخواهد خود را در جای آنان بنشاند و خود را ولی مسلمین بداند باید به روش آنان تاسی کند و بداند که هیچ کس بر دیگری به خاطرداشتن زور ولایت نخواهد داشت.


زمان آن فرا رسیده است که چرخ تغییر در دنیا برای ساختن دنیای دمکرات و آزاد و خالی از قتل و تزویر و جنگ به حرکت در آید. این وظیفه ماست که تمامی تلاش خود را برای جلوگیری از سرکوب وحشیانه و فاشیستی ایران و سوریه و بحرین و لیبی و یمن به کار ببندیم.


ما همچنین از همه حکومت های جهان برای حمایت از ملت های آزاده و سازش نکردن بر حقوق ملت ها در رسیدن به آینده ای آزاد کمک می طلبیم تا دولت های دیکتاور را از سرکوب و جنایت در حق ملت خود باز دارند.


متن اصلی نامه:
التاريخ :6/5/2011

الشيعي الحر : لإطلاق حرية موسوي وكروبي والكف عن الترهيب باسم الدين ، والحرية حق مقدّس للشعوب
دعا رئيس التيّار الشيعي الحر سماحة الشيخ محمد الحاج حسن إلى احترام حرية الشعوب لأنها مقدّسة وعدم استخدام العنف والتصدّي بالرصاص للكلمة التي لطالما هزّت عروش الحكام والطواغيت ، وقال في موقف الجمعة الأسبوعي :
آن الأوان أن يدرك الحكام أن الشعب مصدر السلطات وأن الشعب يقرّر مصيره بيده ، ومن غير الجائز أن تستمر سياسة القمع الوحشية في العالم ، فالشعب الذي أراد التغيير عليه أن يحفظ مكتسبات ثورته ويعرف كيف يتحرك في دائرتها ، واخطر ما نعيشه هو الديكتاتورية الدينية التي تلبس نفسها ثوب القداسة الإلهية وتنخرط في السياسة وتحول المجتمع إلى أداة مطياعة لصالح المشروع المشبوه الذي يتحرك به هؤلاء .
فلا يجوز أن يسفك الدم وتعلق المشانق ويعتقل الناس ويزجوا بالسجون لأنهم رفضوا فكرة سياسية معينة ، كما هو الحال مع النظام الإيراني الّذي يوهم الناس أنه نظام إسلامي يطبق الشريعة السمحاء ، والواقع يقول خلاف ذلك ، فهذا نظام فاشي ديكتاتوري يحكمه أرباب العمائم الذين يفعلون أي شيء من أجل مكاسبهم حتى لو خالفوا شرع الله ، ومن هذا التزوير الكبير نرى كيف تنتشر فرق الموت الباسيج لتقتل الناس في الشوارع وتعتقل الأبرياء وتطلق الرصاص على الأبرياء ، بل يمارسون وقاحة غير مسبوقة في تاريخ الحكم الإسلامي حيث شاهدناهم كيف مارسوا التنكيل بحق القادة وعوائلهم الّذين قد يواجهون النظام ويخالفون رأيه .
ومن هنا نطالب هذا النظام المريض أن يبادر إلى إطلاق سراح السيد مير حسين موسوي والشيخ مهدي كروبي وسائر المعتقلين السياسيين والكف الفوري عن كل أشكال المضايقات لعوائلهما وأنصارهما ، وعلى النظام الإيراني أن يحترم حرية شعبه قبل أن يعظ غيره باحترام إرادة ورغبات الشعوب في التغيير .
الشعوب تريد السلام والإستقرار ، وترفض الإستمرار في سياسة الترهيب والعنف ، فها هي رؤوس الإرهاب تتدحرج تحت أقدام الديمقراطية والإعتدال ، ونحن لطالما اتخذنا القرآن مشعلا” لحياتنا وارتضينا الإسلام دينا” لنا ، فعلينا أن نلتزم تعاليمه ونرفض كل أشكال الأذية والعنف والقتل والخراب .
إنّ الشعب الإيراني يعاني القهر والظلم ونحن لا نرى أنفسنا إلاّ في موقع الدفاع عن كل مظلوم ومقهور في العالم ، لأننا نريد للديمقراطية أن تنتصر ، هذه هي سلوك محمد وعلي والصحابة عليهم السلام جميعا” ، فالتسامح واللطافة والأخلاق الحميدة كانت سمات هؤلاء العظام ، ومن يريد أن يحمل إرثهم وينصب نفسهم وليا” على أمور الناس فليسلك مسلكهم ، ولا ولاية لأحد على الناس بالقوة والترهيب .
آن الأوان أن تنطلق عجلة التغيير في العالم كله نحو بناء عالم ديمقراطي حرّ خال من الحروب والإقتتال والعنف ، وعلينا بذل كل الجهود الإنسانية لوقف همجية القتل والقمع الوحشي الفاشي في إيران وسوريا والبحرين واليمن وليبيا وفي كل مكان .
إننا نطالب دول العالم أن تساند الشعوب في بناء مستقبلها الحرّ وعدم المساومة مع حكومات القمع والإجرام على حساب حق الشعب في الحياة .

 

ارسال به :