چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ -
- 19 Feb 2020
23 جمادى الثانية 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
ویکی لیکس: علت حمایت قاطع احمدی نژاد از مشایی، فقدان اشخاص قابل اعتماد در میان اطرافیان خود است

جــرس: در ادامه افشاگری های سایت ویکی لیکس، از اسناد محرمانه و مراودات و نامه نگاری های دستگاه دیپلماسی آمریکا، منابع خبری از قول یکی از اسناد این موسسه که در تاریخ ٢٨ ژانویه ٢۰۱۰ به واشنگتن ارسال شده، به تحلیل ماموران وزارت خارجه آمریکا از رابطه احمدی نژاد و اسفندیار مشایی می پردازد.


به گزارش انتخاب، در این سند که چهارده ماه قبل از موج جدید چالش های میان حامیان رهبر جمهوری اسلامی و دولتی ها مخابره و مورد آرشیو و سپس افشاگری توسط ویکی لیکس قرار گرفته ، از رابطه احمدی نژاد با مشایی، به مثابه سرچشمه نگرانی حامیان تندرو رییس جمهور و هدفی آسان برای مخالفین سیاسی وی یاد می شود.


بر اساس این اسناد، درنگاه دیپلمات های آمریکا مشایی کسی است که با اظهارات تحریک آمیز خود اعتراض و تمسخر دیگران را برانگیخته است؛ و سابقه این نوع اظهارات درکارنامه سیاسی وی طولانی ست.


تحلیل گران آمریکا در گزارش خود سعی در یافتن پاسخ به این سوالات هستند که علل دلبستگی احمدی نژاد به مشایی چیست و چرا با وجود اعتراضات مستمر علیه مشایی، رییس جمهور تاکنون او را حفظ کرده است.


حفظ مشایی به نظر دیپلمات های آمریکا بیانگر آن است که احمدی نژاد فاقد اشخاص قابل اعتماد در میان مشاورین و حلقه اطرافیان خود است. از این رو، دفاع سرسختانه احمدی نژاد از مشایی نشان دهنده اهمیت کلیدی وی برای رییس دولتِ منزوی است.


در گزارش هم چنین آمده که دلبستگی احمدی نژاد به مشایی تا جایی ست که رییس جمهور (رئیس دولت) اعلام کرد حاضر است درآینده در کابینه مشایی بعنوان مشاور خدمت کند. این اظهارات موجب دامن زد به این باور شد که گویا مشایی در آینده جانشین احمدی نژاد خواهد شد.


دیپلمات های آمریکا درگزارش خود به این نتیجه می رسند که حضور مشایی در دولت و انتقادات ناشی از آن قبل ازهرچیز بیانگر عمق و دامنه اختلافات جناح های حکومت است.


به نظر این تحلیل گران، جای تعجب نیست اگر لاریجانی و دیگر اصول گرایان معتدل سعی در استفاده ازحربه مشایی برای پس زدن احمدی نژاد کنند، زیرا اختلافات آنان تازه نیست و به نزاع برسر قدرت در انتخابات ریاست جمهوری ٢۰۰۵ (٨۴) برمی گردد.


در این سند همچنین آمده است اما آن چیزی که قابل توجه است، انتقادات جناح تندرو حامی رییس دولت است. درک این جناح با درک مشایی از اسلام بسیار متفاوت است و همین امر موجب کینه ورزی این گروه به احمدی نژاد شده است.


دیپلمات های آمریکا گزارش می دهند که حامیان احمدی نژاد بتدریج از اداهای مشایی و انعطاف رییس دولت در قبال این اداها خسته و کلافه شده اند. اما وی معتقد است که مشایی بدفهمیده شده است و به نظر می رسد که مصمم است از رییس دفتر خود حمایت کند.


درپایان گزارش آمده: منتقدین مشایی یک بار با توسل به رهبری توانستند مانع شوند که وی معاون اول رییس جمهور شود. به نظرمی رسد اکنون برای کنار زدن وی باید یک بار دیگر به رهبر متوسل شوند.


گفتنی است طی ماههای اخیر نیز، چالش هایی بزرگ میان حامیان رهبری و حلقۀ نزدیک به دولت رخ داد، که تا حد طرح سوال یا استیضاح رئیس دولت و از سوی دیگر نمایش قهر و خانه نشینی وی پی رفت.
 

ارسال به :