یکشنبه ۰۶ بهمن ۱۳۹۸ -
- 26 Jan 2020
30 جمادى الأولى 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
رهبر جمهوری اسلامی: وضع فعلی عدالت در جامعه مطلقاً راضی‌كننده نیست

جــرس: در حالی که احمدی نژاد ادعای ریاست دولت "عدالت محور" را دارد، رهبر جمهوری اسلامی با بیان اینکه "وضع فعلی عدالت در جامعه مطلقاً راضی‌كننده نیست"، اظهار عقیده کرد "در دستیابی به نظریه اسلامی عدالت، باید از التقاط و هرگونه مونتاژ نظریه های دیگر بشدت پرهیز كرد."


به گزارش فارس، آقای خامنه ای در دومین نشست «اندیشه های راهبردی در جمهوری اسلامی» که صبح سه شنبه ٢٧ اردیبهشت با "موضوع عدالت " و حضور گروهی از حوزویان و دانشگاهیان برگزار شد، با تأكید بر ضرورت تلاش جدی و تضارب آرای اندیشمندان و متفكران برای دستیابی به نظریه اسلامی ناب در باب عدالت، كارهای انجام شده برای تحقق عدالت اجتماعی را در سه دهه اخیر خوب ارزیابی كرده، اما افزود: وضع فعلی، مطلقاً راضی كننده نیست چرا كه نظام اسلامی به دنبال اجرای حداكثر عدالت و تحقق كامل عدالت به مفهوم یك ارزش مطلق و همگانی است.


بر اساس این گزارش، رهبر جمهوری اسلامی بعد از سخنان ده تن از شرکت کنندگان در این هم اندیشی راهبردی، مطالب مطرح شده در این هم اندیشی را "پرمغز و مفید" دانست و عدالت را دغدغه همیشگی بشر ذکر کرد و با اشاره به ورود متفكران و اندیشمندان تاریخ بشر به این مقوله خاطرنشان ساخت: "بررسی دقیق نشان می دهد كه با وجود نظریه پردازی های مختلف اندیشمندان در مبحث عدالت، نقش ادیان الهی در این مقوله، بی نظیر و استثنایی بوده است."


رهبر جمهوری اسلامی، در تبیین تفاوت عدالت در "نگاه ادیان و مكاتب بشری " خاطرنشان كرد: انبیاء علاوه بر تبیین عدالت، برای تحقق آن، عملاً با طاغوتها و ستمگران وارد پیكار می شدند و در معارضه ظالم و مظلوم، همیشه در جبهه مظلومان بوده اند اما نظریه پردازان فقط در حد حرف و كلام به "عدالت " پرداخته اند.


آقای خامنه ای عدالت را "سرلوحه دغدغه های همیشگی نظام اسلامی" دانست و با اشاره به كارهایی كه پس از انقلاب انجام شده افزود: این كارهای خوب، راضی كننده نیست چرا كه ما براساس نگاه اسلامی، تحقق كامل عدالت و محو هرگونه ظلم را هدف قرار داده ایم كه برای پر كردن فاصله وسیع وضع موجود و تحقق عدالت اجتماعی، باید تلاش مستمر، جدی و همه جانبه انجام داد.


وی در تبیین بیشتر اهداف برگزاری این نشست درباره عدالت افزود: برای كاهش فاصله كنونی تا تحقق حداكثری عدالت، باید به روشها و راهكارهای جدید و مؤثر دست پیدا كنیم كه این مسئله نیز به هم اندیشی متفكران نیاز دارد.


رهبر جمهوری اسلامی، دوران آزمون و خطا را در مقوله عدالت، دورانی سپری شده دانست و تأكید كرد: در سه دهه اخیر در موارد زیادی، در باب عدالت بصورت آزمون و خطا عمل كرده ایم اما از این پس باید، براساس تعاریف و روشهای متقن حركت كنیم. .. هدف ما رسیدن به نظریه اسلامی ناب و خالص در باب عدالت است كه برای دستیابی به این هدف بسیار مهم، باید با نگاه متجددانه و نوآورانه، به منابع اسلامی رجوع كنیم و با استفاده از متدها و فنون خاص این كار، نظریه اسلامی خالص را در مقوله عدالت استخراج كنیم.


وی در همین زمینه تأكید كرد: در دستیابی به نظریه اسلامی عدالت، باید از التقاط و هرگونه مونتاژ نظریه های دیگر بشدت پرهیز كرد و با مراجعه به منابع اصیل اسلامی، این نظریه را استخراج نمود. "


آقای خامنه ای توجه مجلس و شورای نگهبان را به مقوله عدالت در هر نوع قانون گذاری، از كارهای ضروری برشمرد و افزود: در عرصه عمل باید برای اجرای عدالت اجتماعی كارهای فراوان انجام شود.

وی در پایان سخنانش، اعتقاد به مبدأ و معاد را در مسئله عدالت، دارای نقشی اساسی خواند و افزود: نمی توان در جامعه ای كه اعتقاد به مبدأ و معاد وجود ندارد، عدالت حقیقی را مستقر كرد.


اولین نشست اندیشه های راهبردی در جمهوری اسلامی، آذر ماه سال گذشته با موضوع الگوی اسلامی - ایرانی پیشرفت برگزار شده بود.
 

ارسال به :