یکشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۸ -
- 23 Feb 2020
27 جمادى الثانية 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
التهاب ناگهانی بازار ارز کشور بدلیل کمبود دلار

جــرس: بنا به گزارش منابع خبری و آگاهانِ بازار ارز، این بازار به دلیل کمبود دلار دچار التهاب شده است، ولی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس می گوید: ذخیره داریم، دلار نقد کم است.


به گزارش خبرآنلاین، در روزهای اخیر شاهد رشد قیمت دلار در بازار هستیم. التهابی که باعث شده قیمت ارز در بازار تا مرز 1230 تومان برسد و برخی گزارش ها از کمیابی دلار در شعبات بانکی که در قبال ارائه پاسپورت و بلیت به میزان 2000 دلار عرضه می‌شد، حکایت کند.


در همین زمینه سایت آفتاب گزارش داده است که برخی از شعبات بانک‌ها هم از فروش دلار امتناع می‌کنند و آن را فقط به مشتریان خاص خود می‌فروشند، برخی از شعبات نیز با دریافت شماره تلفنی از مشتریان به آنها اعلام می‌کنند که در صورت دریافت ارز از بانک مرکزی به شما برای خرید دلار اطلاع داده خواهد شد. برخی از صرافان دلیل افزایش قیمت دلار در بازار را عدم عرضه دلار در شعبات بانکی اعلام می‌کنند.


این در حالی است غلامرضا مصباحی مقدم عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در مورد شرایط بازار معتقد است که کشور کمبود منابع ارزی ندارد بلکه بانک مرکزی در حال حاضر با کمبود منابع نقدی دلار مواجه است.
به گزارش مهر، وی می افزاید: در شرایط کنون هرکس از بانک مرکز ارز درخواست کند امکان صدور هر مقدار حواله بین المللی وجود دارد ولی بانک مرکزی در داخل سقفی برای عرضه دلار به صورت نقدی در نظر گرفته است و البته میزانی نیز به عنوان ذخیره در نظر گرفته است و شرایط فعلی ناشی از کمبود موجودی ذخایر ارز نبوده بلکه به خاطر افزایش کاذب تقاضا و تلاش بانک مرکزی برای جلوگیری از کاهش منابع نقدی ارز در داخل کشور است.


گفتنی است پیش از این عنوان شده بود بانک مرکزی تلاش دارد نرخ ارز را در بازار داخلی افزایش دهد و برای این افزایش قیمت 1250 تومان را هدف قرار داده است و با نحوه محدود ارز به بازار به نوعی به تشدید فضای ملتهب بازار کمک کرده و به محض انکه قیمت هدفگذاری شده در بازار حاکم شود بانک مرکزی وارد عمل شده از کاهش و یا افزایش آن جلوگیری می کند.


البته مصباحی مقدم این استدلال را تکذیب کرده و عنوان می کند شرایط فعلی بازار توسط بانک مرکزی هدایت نشده بلکه ناشی از افزایش تقاضای سفته بازی در بازار ارز و حجم بالای نقدینگی سرگردان موجود در بازار ایجاد شده است.
 

ارسال به :