دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۹ -
- 06 Apr 2020
12 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
مصطفی معین: خاندان سحابی در طول هشت دهه مایه عزت ایران بوده اند

جــرس: وزیر علوم دولت اصلاحات، با ارسال پیام تسلیتی به خانواده و بازماندگان مرحومان عزت الله و هاله سحابی، دو فعال ملی- مذهبیِ درگذشته، این ضایعه را به آنان و همچنین جامعه سیاسی، علمی و فرهنگی و عموم ملت ایران تسلیت گفت .


به گزارش منابع خبری جرس، دکتر مصطفی معین در پیام خود به مناسب ضایعه درگذشت مهندس عزت الله سحابی و دختر ایشان هاله، ضمن ارج نهادن به خصائل و عملکرد سه نسل از خاندان سحابی، یاد مرحوم دکتر یدالله سحابی (پدر عزت الله) را نیز گرامی داشت.


متن پیام تسلیت دکتر معین به شرح زیر است:


بسم الله الرحمن الرحیم
فقدان مهندس عزت‌الله سحابی برای همه آنان كه به راستی درد دین و دغدغه ایران دارند، ضایعه‌ای جبران‌ناپذیر است. آنچه اندوه این مرگ حسرت‌بار را مضاعف كرد، شهادت مظلومانه دختر دردمند و اندیشمندش، هاله سحابی بود كه در قفای پدر رفت و همه وجدان‌های بیدار را داغدار كرد.


خاندان سحابی از حداقل هشت دهه پیش تا كنون به راستی عزت ایران بوده‌اند. مرحوم دكتر یدالله سحابی كه از پایه‌گذاران دانش نوین زمین‌شناسی در ایران بود، در حوزه دین و سیاست نیز از جمله نام‌آوران پارسا و فداكار و ثابت‌قدم بود و روان‌شاد مهندس عزت‌الله سحابی تلفیقی موزون از اخلاق و سیاست، روشنفكری و مردم‌گرایی و ایمان و مقاومت در برابر جلوه‌های گوناگون استبداد بود.


مهندس سحابی در همه عرصه‌های مبارزه سیاسی و اجتماعی ایران در شصت سال گذشته حضوری مسئولانه، اخلاقی و روشنگرانه داشت و در عین حال متفكری مجرب در حوزه‌های اندیشه، اقتصاد، سیاست و تاریخ ایران بود.
آنچه بر درخشندگی این چهره تابناك دینداری و ایران‌دوستی می‌افزود، حضور متواضعانه و فعالانه او در جبهه‌های گوناگون دفاع از آزادی و عدالت و حقوق مردم بود. در مسیر اصلاحات همیشه حاضر بود و بی هیچ ادعا و چشمداشتی گام برمی‌داشت و به رغم بیماری و كهولت و تحمل رنج‌ها، محدودیت‌ها و سختی‌های بسیار، خستگی‌ناپذیر بود.


حمایت عملی او از تشكیل "جبهه دموكراسی و حقوق بشر در انتخابات نهم ریاست جمهوری و فعالیت‌های صادقانه و صمیمانه‌اش پیشبرد اصلاحات، دموكراسی و حقوق بشر نمونه‌هایی از این اندیشه و رفتار پسندیده و به ‌یاد ماندنی اوست.


شادروان هاله سحابی نیز فرزند صبر و مادر صلح بود؛ قرآن‌پژوهی را با مهربانی و عشق به مردم در هم آمیخت و تصویری ماندگار از زن مسلمان در این دوران به یادگار گذاشت.


من درگذشت این نمونه‌های اخلاق و اندیشه را به خانواده عزیز سحابی، بویژه دوست و همكار قدیمی جناب آقای دكتر تقی شامخی، همه دوستان و دلبستگان آنان، جامعه سیاسی، علمی و فرهنگی و عموم ملت ایران صمیمانه تسلیت می‌گویم.


دكتر مصطفی معین
 

ارسال به :