سه‌شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۹ -
- 31 Mar 2020
06 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
مرگ ۴۱ تن از معترضان سوریه ای، بر اثر بمباران نیروهای حکومتی
جــرس: همزمان با انتشار اخباری مبنی بر تصمیم رهبران و شخصیت‌های اپوزیسیون سوریه جهت گردهمایی در ترکیه و بررسی وضعیت سوریه و آینده آن، خبرگزاری‌ها از مرگ ۴۱ تن از مردم شهر الرستن در اثر بمباران این شهر توسط قوای حکومتی خبر می‌دهند.


به گزارش خبرگزاری رویترز، نیروهای امنیتی و ارتش سوریه روز سه‌شنبه ۴۱ تن از جمله یک دختر چهارساله را با بمباران این شهر مرکزی سوریه به قتل رسانده‌اند، که بر اساس این گزارش، پنج تن از این افراد غروب چهارشنبه در شهر الرستن دفن شده‌اند.


بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، در گردهم‌آیی رهبران و شخصیت‌های اپوزیسیون سوریه که در شهر آنتالیای ترکیه در جریان است افرادی از طیف‌های مختلف، از اسلام‌گراها تا مسیحیان، با هدف "زمینه‌چینی برای سقوط بشار اسد" شرکت دارند.


در همین حال خبرگزاری‌های خارجی از مرگ ۹ تن دیگر در شهرحراک در شمل شرقی درعا، توسط تک‌ تیراندازها و در پی حمله به منازل مسکونی خبر می‌دهند.


بر اساس گزارش ها و مستندات، طی ده هفته گذشته که اعتراضات از شهر درعای این کشور آغاز شد و رفته‌رفته به دیگر شهرها در گوشه و کنار سوریه سرایت کرد تاکنون دست‌کم هزار و صد تن از شهروندان سوری معترض به دست نیروهای امنیتی جان خود را از دست داده‌اند.


خبر ادامه کشتار معترضان و مردم غیرنظامی در شهرهای سوریه در حالی منتشر شده است که روز چهارشنبه فرانسه نیز به دنبال ایالات متحده اعلام کرد که برای عفو عمومی زندانیان سیاسی در این کشور دیگر خیلی دیر شده است.


بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، که در بیش از دو ماه گذشته تلاش کرده است با ترکیبی از سرکوب و کوتاه آمدن در برابر مردم آنها را ساکت کند روز سه‌شنبه اعلام کرد که تمام زندانیان سیاسی در سوریه مشمول عفو عمومی هستند.


به دنبال اعلام این خبر، در روز چهارشنبه نیز خبرگزاری رسمی سوریه، سنا، خبر داد که اسد دستور تشکیل کمیته‌ای را برای "تعیین چارچوب گفتمان ملی" بین حکومت و معترضان صادر کرده است.


این در حالی است که گروه‌های حقوق بشری می‌گویند که حکم عفو عمومی زندانیان استثنا و تبصره زیاد دارد و در بسیاری از موارد زندانیان آزاد نمی‌شوند، بلکه تنها مشمول تخفیف حکم حبس خواهند شد.


بر اساس گزارش ها، صدها زندانی پس ازاعلام عفو عمومی از سوی رییس جمهوری سوریه آزاد شدند، اما کشتار و سرکوب معترضان در شهرهای مختلف همچنان ادامه دارد.
 

ارسال به :