شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ -
- 29 Feb 2020
05 رجب 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
حقوق بشر در سوگ هاله گریست
جرس: عصر روز پنجشنبه دوازدهم خرداد، جمعی از ایرانیان مقیم فرانسه طی مراسمی در میدان تروکادرو (حقوق بشر) پاریس، گردهم آمدند تا ضمن اعتراض به رفتار حاکمیت با خانواده مهندس عزت‌الله سحابی همبستگی خود را با مردم ایران اعلام کنند.

 

فقدان هاله، زخمی است بر پیکر ایران  


عصر پنجشنبه دوازدهم خرداد ماه سال جاری، ده ها تن از ایرانیان مقیم کشور فرانسه به دعوت کمیته مستقل ضد سرکوب شهروندان ایران در میدان حقوق بشر پاریس گردهم آمدند
.

این گردهمایی به یاد «هاله سحابی و تمامی جانباختگان راه آزادی مردم ایران، به ویژه قربانیان سی و دو سال حاکمیت ضد مردمی جمهوری اسلامی» و در اعتراض به «رفتار حکومت ولایت فقیه با خانواده مهندس سحابی و دیگر خانواده‌های معترض آزادی‌خواه» برگزار شد. برخی فعالان سیاسی ، مطبوعاتی، فرهنگی و دانشگاهی در تبعید چون دکترعلی اصغر حاج سیدجوادی، دکتر کریم لاهیجی، دکتر مهدی ممکن، بیژن حکمت، مستوره احمدزاده، فرنگیس حبیبی، محمود نکوروح، بهمن امینی، رضا معینی، سعید پیوندی، محمدعلی توفیقی، و جواد اکبرین از جمله حاضران در این مراسم بودند که دو ساعت به طول انجامید.  مراسم با سخنرانی برخی حاضران چون دکتر عبدالکریم لاهیجی، شهلا شفیق، مرتضی کاظمیان، علی اکبر موسوی خوئینی و سوده راد و پخش سرود  برگزار شد.


دکتر عبدالکریم لاهیجی نائب رئیس فدراسیون بین‌المللی جوامع حقوق بشر و یکی از موسسین جمعیت ایرانی دفاع از آزادی و حقوق بشر، ضمن یادآوری سخنان پزشک معالج هاله سحابی که در همان روز در رسانه‌ها منتشر شد اعلام کرد «مرگ هاله سحابی به هیچ‌وجه ایست قلبی نبوده و وی توسط نیروهای نظام جمهوری اسلامی به قتل رسیده است»، وی در ادامه حاکمیت ایران را برای چنین رفتاری به نام دین و اسلام محکوم کرد و گفت «سال‌هاست که حاکمان جمهوری اسلامی ایران به اسم اسلام و با پنهان شدن پس پرده دین، هرچه خواسته‌اند انجام داده و هر روز بیشتر از قبل در ظلم و جنایات خود غرق شده‌اند
».

 

علی‌اکبر موسوی خوئینی‌ها، نماینده مردم تهران در مجلس ششم، دبیر کل پیشین سازمان دانش‌آموختگان ایران اسلامی (ادوار تحکیم وحدت) نیز ضمن «فاجعه» خواندن حادثه‌ی کشته شدن هاله سحابی در مراسم درگذشت پدرش تاکید کرد «بایستی در مقابل جنایات نظام جمهوری اسلامی ایستادگی کرد و این مقاومت بر عهده هر ایرانی است تا بتوان ایران را آزاد کرد»، وی در ادامه افزود «بر ماست که با فیلترینگ، پارازیت‌های ماهواره‌ای و دیگر موانعی که جمهوری اسلامی بر سر افشای حقایق قرار داده‌است مبارزه کنیم تا بتوانیم با تکیه بر حقایق این نظام را در جامعه بین‌المللی متهم کنیم».

 

مرتضی کاظمیان روزنامه‌نگار و فعال سیاسی ملی - مذهبی که به تازگی به فرانسه آمده است ضمن گرامی‌داشت یاد و نام عزت‌الله و هاله سحابی فقدان ایشان را «زخمی بر پیکر ایران» و «ضایعه ای جبران ناپذیر» خواند و یادآور شد «جای خالی مهندس سحابی و هاله را زین پس همه ما حس خواهیم کرد».
وی در ادامه نقش هاله سحابی را در فعالیت‌های مدنی و حقوقی مانند حمایت از خانواده‌های زندانیان و شهدای جنبش سبز، جنبش‌های حقوق بشری و زنان مورد اشاره و تاکید قرار داد.

کاظمیان با اشاره به نحوه برگزاری مراسم تشییع پیکر مهندس سحابی و نیز تدفین شبانه و سریع هاله سحابی، آن را نشانگر بحران اقتدار و شاهدی از بحران مشروعیت حاکمیت سیاسی در ایران، و نیز زنده بودن جنبش سبز ایران، به عنوان اصلی ترین و مهم ترین جنبش دموکراسی خواهی کشور دانست.

 

 
شهلا شفیق نویسنده و فعال حقوق زنان ضمن متهم کردن حکومت ایران در کشته شدن هاله سحابی عنوان کرد که «نظام جمهوری اسلامی سال‌هاست که در پس پرده‌ دین دست به جنایت زده و امروز نیز اقدام به بلعیدن فرزندان انقلاب خود کرده است»، وی در ادامه خواستار توجه بیشتر جوامع بین‌المللی به ایران شد.

 
سوده راد فعال حقوق زنان، با ارائه بیوگرافی مختصری از هاله سحابی نامه‌ی پروانه فروهر به وی را برای جمع حاضر خواند و «چنین فاجعه‌ای» را به ایرانیان تسلیت گفت.

 

پس از ایرادات سخنرانان تعدادی از دوستان قدیمی مهندس سحابی که در این گردهمایی حاضر شده بودند یاد وی را گرامی داشته و در حالی که قادر به سخن گفتن از «مصیبتی چنین» نبودند همراه با حاضران و با در دست داشتن پرچم ایران و عکس‌هایی از هاله سحابی و دیگر شهدا و زندانیان جنبش مردمی، سرود «ای ایران» را زمزمه کردند.

 

احمدی‌نژاد و خامنه‌ای دشمنان آزادی بیان و مطبوعات

 

سازمان‌ها و نهادهای بسیاری کشته شدن هاله سحابی را محکوم کرده و حکومت جمهوری اسلامی ایران را موظف به پاسخگویی دانسته‌اند.

 

 سازمان گزارشگران بدون مرز در بیانیه‌ای محمود احمدی‌نژاد و سید علی خامنه‌ای را دشمنان آزادی بیان و مطبوعات خواند و افزود «این دو عاملان قتل این زن شجاع هستند و ما خواهان روشن شدن همه‌ی حقایق و بازداشت و محاکمه آمران و عاملان این قتل هستیم».

 

خانه حقوق بشر ایران «مسئولیت حقوقی این واقعه را متوجه نیروی انتظامی، نهادهای امنیتی و دولت» دانست و خاطرنشان کرد »مسئولان جمهوری اسلامی نه تنها دست به اعمال پر خشونت برای سرکوب خواسته‌های مدنی و مسالمت‌آمیز شهروندان می‌زنند، بلکه حتی مراسمی چون عزاداری و تشییع پیکر یک در گذشته را محلی برای قدت‌نمایی خود کرده‌اند».

 

شورای هماهنگی راه سبز امید ضمن ابراز تاسف نسبت به درگذشت هاله سحابی خواستاد تشکیل یک کمیته حقیقت‌یاب مستقل شده و عنوان کرد «هاله سحابی، قربانی فرعونیت حاکم بر اقتدارگرایانی شد که هیچ حق و حقوقی برای شهروندان ایرانی قائل نیستند و ابتدائی‌ترین اصول اخلاقی و بدیهی‌ترین سنت‌های جامعه را رعایت نمی‌کنند؛ حتی حق حضور امن در مراسم تشییع و تدفین پیکر پدر».

 

جبهه مشارکت ایران اسلامی طی بیانیه‌ای یاد و نام «این پدر و دختر مبارز و مجاهد راه استقلال و آزادی ایران» را گرامی‌داشت و از مردم خواست تا نام آنها را زنده نگه داشته و یادشان را پاس دارند.

 

سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی «شهادت هاله سحابی بر اثر خشونت نیروهای امنیتی در مراسم تدفین پدر» را «لکه ننگی» بر چهره «سیاه استبداد دینی» دانست و ضمن محکوم کردن رفتار ماموران حکومتی با خانواده مهندس سحابی و مردم حاضر در مراسم وی، چنین حادثه‌ای را به ملت ایران و خانواده داغدار سحابی تسلیت گفت.

 

شیرین عبادی، سید محمد خاتمی، خانواده شهید طالقانی، همسر شهید باکری و اردشیر امیرارجمند، مجتبی واحدی نیز طی پیام‌هایی سرگشاده، مرگ پدر و دختر را  به خانواده سحابی و ملت ایران تسلیت گفتند.

 

  هاله؛ از زنان تا زندان، از زندان تا شهادت

 

هاله سحابی، قرآن پژوه، فعال ملی ـ مذهبی، حقوق بشر، حقوق زنان، حامی زندانیان سیاسی و از اعضای انجمن مادران صلح بود.
وی در روز تحلیف محمود احمدی‌نژاد (چهاردهم مرداد سال گذشته) در میدان بهارستان در حالیکه زخمی از ضرب و شتم نیروهای امنیتی بود بازداشت و به حکم شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به اتهام تبلیغ علیه نظام و اخلاق در نظم عمومی به دو سال حبس تعزیری و پرداخت جریمه نقدی محکوم شد.

 

وی که هنگام مرگ پدرش در مرخصی دوره زندان خود به سر می‌برد بنا به اظهارات شاهدان عینی هنگام آغاز مراسم تشییع پیکر عزت‌الله سحابی، توسط ماموران لباس شخصی مورد بی‌احترامی و ضرب و شتم قرار گرفت و جان باخت.

 

پزشک وی معتقد است قلب هاله سحابی هنگام رسیدن به بیمارستان نایستاده بود و علت اصلی مرگ وی پارگی طحال بر اثر ضربه تشخیص داده شد.

 

گزارش: آیدا قجر

عکس: محمدرضا کلانی


ارسال به :