جمعه ۰۳ فروردین ۱۳۹۷ -
- 23 Mar 2018
06 رجب 1439 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۸:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
توصیه های یکی از بازداشت شدگان حوادث ٢۵ بهمن  برای شرکت در تظاهرات اعتراضی
توصیه های یکی از بازداشت شدگان حوادث ٢۵ بهمن  برای شرکت در تظاهرات اعتراضی

جــرس: یکی از بازداشت شدگان حوادث بیست و پنج بهمن سال گذشته، ضمن شرح نحوه دستگیری خود توسط لباس شخصی ها، ضرب و شتم بازداشت شدگان توسط ماموران یگان ویژه پاسداران و همچنین مراحل انتقال به بازداشتگاههای متعدد، چندین راهکار مختلف و قابل استفاده را برای شرکت کنندگان در تجمعات و تظاهرات آتی در اختیار می دهد.


این فرد مورد مصاحبه، همچنین تعدادی از چهره های سرشناس بازداشت شده در جریان خیزش بیست و پنج بهمن را نام برده و از رامین پرچمی، هنرمند سبز، بعنوان یکی از کسانی که به زندانیان روحیه می داد، نام می برد.


گفتنی است در جریان خیزش بیست و پنج بهمن ماه، که با فراخوان رهبران جنبش سبز (میرحسین موسوی و مهدی کروبی) صورت گرفت، حامیان جنبش سبز، در حمایت از قیام های اعتراضی و آزادیخواهانۀ مردم منطقه، به خیابان ها آمده و فریاد مرگ بر دیکتاتور و شعارهای مشابه سر دادند.


متن مصاحبه با یک از بازداشت شدگان حوادث 25 بهمن ٨٩ تهران که اخیرا جهت محاکمه، به دادگاه انقلاب تهران احضار شده، به شرح زیر است:


چگونگی دستگیری خود را شرح دهید.
من روز 25 بهمن ساعت 7 شب در حوالی خیابان نواب در حالی که تجمع را ترک می کردم توسط لباس شخصی ها دستگیر شدم.بازداشتم کاملا محترمانه جهت پرسش چند سوال و با قول آزادی ظرف چند ساعت انجام شد!


بعد از بازداشت در خیابان به کجا منتقل شدید؟
بعد از بازداشت توسط موتور سیکلت در حالی که با کیسه ای سرم را پوشانده بودند به حیاط اداره راهنمایی رانندگی بعد از خیابان نواب برده شدم.شب را در زیرزمین آنجا سپری کردیم و صبح روز بعد توسط اتوبوس به زندان اوین منتقل شدیم.


برخوردهای بعد از بازداشت چگونه بود؟
بعد از بازداشت در اداره راهنمایی رانندگی رفتارها رو به خشونت رفت و تمامی افراد بازداشت شده مورد ضرب و شتم ماموران نیرو انتظامی که ملبس به لباس یگان ویژه بودند،قرار گرفتن.


حضور نیروهای سرکوب در روز 25 بهمن چگونه بود؟
من از ساعت 14 در خیابان های اطراف محل تجمع حضور داشتم و تا اولین جرقه های تجمع حضور نیروهای عادی انتظامی محسوس بود اما شاهد نیروهای ویژه،نیروهای سپاه و لباس شخصی ها نبودیم اما بعد از ساعت 17 وضعیت به کل عوض شد.به نظر من تحلیل آنها این بود که اتفاق خاصی نمی افتد و در ساعات اولیه امادگی برخورد با اون حجم گسترده مردم نبودند اما در ادامه با اضافه شدن یگان ویژه و لباس شخصی ها تجمعات به درگیری کشیده شد که متاسفانه 2 نفر از همراهان جنبش سبز شهید شدند البته با توجه شنیده های ما از مامورین انتظامی و بازجویان وزارت اطلاعات تعداد کشته شده ها بیشتر از این تعداد است که گذر زمان مشخص خواهد کرد.


رفتارها در اوین چگونه بود؟
شب اول در اوین شب سختی بود در آن سرمای زمستان بازداشت شدگان را به سوله ای متروکه اورده بودند.اونجا امکاناتی نداشتیم و حتی پتو برای خواب در اختیار ما گذاشته نشد و فردا در بندهای مختلف زندان تقسیم شدیم.


از تعداد دقیق بازداشت ها خبر دارید؟

تعداد دقیق را نمی شود متوجه شد اما بین بچه های شایع بود تعداد بازداشت ها حدود 6 هزار نفر بوده.بنده از دستگیری حداقل 2 هزار نفر مرد مطمئن هستم.به طوری که زندان اوین مجبور به استفاده طبقه 4 بند 240 شد که مدت هاست متروکه بوده. طبقه چهارم بنده 240 مشهور به تبعیدگاه زندانی هایی که خلاف زندان انجام داده اند،هست و بیشتر قرنطینه اعدام است اما به علت حجم بالای دستگیری ها زندان اوین کل سالن را تبدیل به بند عمومی بیست و پنج بهمن کرده بود و حدود 500 نفر در انجا بودند.قرنطینه ی بند هفت زندان اوین که گنجایش سیصد نفر را دارد در روزهای ابتدایی بعد از 25 بهمن چیزی حدود 400 نفر بازداشتی در خود جای داد بود.از صحبت با بچه ها متوجه شدم بیشتر از 100 نفر در سویت ها و انفرادی های طبقه سوم بند 240 بودند.دستکم 100 نفر هم در انفرادی های بند 2 الف سپاه بودند و از بند 209اطلاع دقیقی ندارم.تعداد زنان بازداشت شده هم مثل مردان نسبت به سایر تجمع ها بیشتر بوده. بازجویم در یکی از جلسه ها گفت که همیشه نیروها به صورت قلابی،اشخاص خاصی را دستگیر می کردند اما این بار تور انداخته بودن.که این موجب دستگیری های کور هم شده بود شخصا فردی را دیدم که همراه با وسایل بنایی دستگیر شده بود و البته تعداد قابل توجهی تبعه کشور افغانستان.


لطفا توضیح مختصری نسبت به نحوه ی بازجویی ها بدهید.
بازجویی از ساکنین طبقه 4 بند 240 و قرنطینه بند هفت با باقی جاها متفاوت بود این بازجویی ها که در بند 209 انجام می شد اکثرا در کمال ارامش،دست جمعی و به دور از خشونت بود البته باید متذکر شوم که تکیه بازجویان عمدتا بر مسائل خلاف واقع بود و متهم را تحت فشار سنگین نسبت به اعتراف مطالب خلاف واقع می گذاشتند.اما اگر چشم بند را کنار بزاریم که در کل مراحل بازجویی همراهمان بود خشونت انچنانی که انتظار داشتیم بازجویان از خود نشون نداند.اما اوضاع باقی بچه ها که در جاهای دیگر بودند کلا متفاوت بود.اکثر بچه ها به ضرب و شتم بازجویان اذعان داشتن و با فشار های سنگین بچه ها را مجبور به مصاحبه تلوزیونی کرده بودند.


در زمان بازداشت از اتفاقات بیرون خبر داشتید؟
بله به طور محتاطانه از اوضاع بیرون توسط تلفن خبر داشتیم.


شما با رامین پرچمی هم بند بودید در باره ی او بگویید.
در ابتدا نسبت به دستگیری رامین پرچمی بگم.رامین در 26 بهمن هنگام عکاسی از چیدمان نظامی نیروها در خیابان ولیعصر دستگیر شده.او روز 25 هم در خیابان حضور داشته و بعد از شنیدن خبر بالا رفتن یک نفر از جرثقیل خودش رو به اونجا رسانده بوده.رامین در روزها ابتدایی اوضاع روحی و جسمی مناسبی نداشت اما بعد از چند وقت و اتمام بازجویی هایش تبدیل به بمب انرژی بند شده بود و وجودش به بچه ها انرژی می داد.او یک انسان آزاد اندیش و آزادی خواه بوده و هست و همانند بقیه مردم به دنبال حقوق از دست رفته اش بود.


با توجه به اینکه خودت به دادگاه احضار شدی از روند رسیدگی به پرونده ها خبر داری؟
تقریبا از اکثر بچه هایی که به دادگاه رفتن خبر دارم.بعد از دستگیری موج دادگاهی کردن بچه ها شروع شد.تا اونجایی که من خبر دارم قاضی مقیسه که به پرونده ی بچه های شهرستانی رسیدگی می کرد یک حکم سه سال حبس قطعی و یک حکم جریمه 3 میلیونی داده.قاضی پیر عباسی هم یک حکم حبس پنج ساله تعلیق مدت پنج سال و یک حکم یک ساله تعلیق به مدت سه سال داده. یک از بازداشت شده ها هم که نزدیک به 70 سال داشت ظاهرا رفع اتهام شده.حکم چند نفر هم هنوز ابلاغ نشده.


در صحبت ها به بچه های شهرستانی اشاره کردی بیشتر توضیح می دهید؟
بله.این قضیه موجب تعجب خودم هم بود. ما همیشه شهرستان ها و دیگر استان ها را متهم به کم کاری در برگزاری تجمعات خیابانی می کنیم. اما شرایط بیست و پنج بهمن شرایط متفاوتی بود. با توجه به اوضاع خاورمیانه و با توجه به احتمال ادامه دار شدن حضورهای خیابانی تعداد زیادی از هموطن های غیور استان های دیگر حتی از جاهای خیلی دور مانند اهواز به قصد نشان دادن اعتراضشان به حاکمیت به تهران امده بودند که خب حاکمیت هم متوجه این خطر شده و فشار رو روی بازداشت شده هایی که خارج از تهران ساکن بودند بیشتر کرد و اکثر آنها سریعا به دادگاه احضار شده و حکم های سنگین گرفته اند.


با توجه به نزدیک شدن زمان تجمعات خیابانی خرداد ماه چه توصیه برای کسانی که این مصاحبه را می خوانند و خدای نکرده بعدا دستگیر خواهند شد،دارید.
برای شرکت در تجمعات باید کمال احتیاط رو به خرج داد.حاکمیت الان در تلاش هست که برای اکثر بچه های که حضور تو خیابان دارند پرونده سازی کنه که با ترساندن مانع از ادامه فعالیت انها شود.البته این رو ذکر کنم که این پروژه شکست خورده است و ما در بیست و دو خرداد شاهد خواهیم بود که جمعیت عظیمی حضور پیدا خواهند کرد.اکثر بچه هایی که ازاد شدن و بنده باهاشون در تماس بودم در حال اماده سازی مقدمات تجمع بیست و دو خرداد هستند.
بنده به عنوان یک کسی که مثل خیلی از فعالین جنبش سبز طعم بازداشت و بازجویی را چشیده ام با توجه به تجربه کوچکی که کسب کردم چند نکته رو متذکر می شوم:
1. اصولا سعی کنید لباسی که موقع حضور می پوشید لباس راحت باشد و اماده هر گونه اقدامی باشید. ترجیحا از پوشیدن لباس با رنگ های تابلو،ارایش مو و صورت خاص که موجب تو چشم امدن می شود پرهیز کنید.چیزی که من دیدم که نشون میدن که ماموران به ریش و موی بلند بسیار حساس هستند طوری حضور پیدا کنید که توی چشم نباشید.
2. اصولا بعد از بازداشت یک مرحله ضرب و شتم در پیش دارید سعی کنید در این مرحله چیزی به زبان نیاورید و یاد خدا را فراموش نکنید و به او توکل کنید.
3. آغاز بازجویی ها همیشه چند روز بعد از بازداشت است این زمان چند روزه مناسب این است که افکار خود را متمرکز کنید و داستانی قابل باور بسازید.
4. قبل از حضور در خیابان سعی کنید که صفحه های اینترنتی تان که با سرچ قابل دسترسی است غیر فعال کنید به خصوص فیسبوک و پسورد ایمیل ها و اکانت های خود را به یک فرد مطمئن سپرده که در صورت لزوم اطلاعاتی که موجب دردسر برای شما می شود را پاک کند.
5. تلفن همراه اصلیتان را همراه نبرید. تلفن همراهی که با ان اس ام اس می زنید و اکثر مکالماتتان با ان انجام می شود همراه نبرید و یک خط کم کارد که اس ام اس سیاسی یا فرخوان طی دو سال اخیر بهش رد و بدل نشده همراه خود ببرید و در تمام فرم ها شماره ی اون خط را بنویسید.
6. به یکی از افراد خانه بسپارید که طور مثال اگر در فلان ساعت با خانه تماس نگرفتید یا برنگشتین احتمال دارد دستگیر شده باشید و اون فرد اقدام به پاکسازی خونه از کامپیوتر و چیزهای که برای شما دردسر ساز می شود کند.
7. یک داستان از پیش تعیین شده با افراد خانواده هماهنگ کنید و در تمام مراحل بازجویی ان را بنویسید و بنویسید که دیگران هم درجریان فعالیت اون روز شما بوده اند.
8. بازجویان عمدتا پیرینت اس ام اس های دو سال اخیر و فعالیت های اینترنتی که از خانه انجام داده اید را در اخیار دارند سعی کنید در این قضیه ها از حاشیه رفتن و پیچاندن خودداری کنید و در مرحل اول قبول کنید.این گونه می توانید اعتماد بازجویان را جلب کنید و سوار بر ادامه جلسات بازجویی شوید.
9. در زمان بازداشت و در بند ها به خصوص قرنطیه در صورتی که کسی را نمی شناسید به او اعتماد نکنید و به هیچ عنوان از فعالیت های خود چیزی نگویید.عده ای بین شما هستند که برای حرف کشیدن از شما فضا را داغ می کنند و شروع به تعریف از رشادتهای سبزشان و فعالیت هایشان می کنند عمدتا این گروه می خواهد با تهییج فضا شما را وادار به صحبت درباره ی فعالیت هایتان بکنند.
10.سعی کنید افراد قابل اعتماد را شناسایی و با تشکیل کمیته های ضدبازجویی و کمک به هم بندیان به دیگران یاری برسانید.همیشه از افرادی که برای بازجویی می روند بخواهید که در برگشت شرح کامل اتفاقات را برایتان تعریف کنند این گونه بعد از مدتی متوجه می شوید بازجویان چه خط سیری دارند.


غیر از اکبر امینی و رامین پرچمی شما با چه چهره های اشنای دیگری هم بند بودید؟
جناب آقای معتمدنیا،مشاور اقتصادی زمان نخست وزیری مهندس موسوی.
جناب آقای شریف زادگان، وزیر رفاه دولت اقای خاتمی و شوهر خواهر مهندس موسوی.
میثم محمدی از نویسندگان و گردانندگان روزنامه کلمه و مدیریت سایت شهید بهشتی.
حیدر ساجدی موزیسین و کاندیدای سیمرغ فجر موسیقی متن برای فیلم ورود اقایان ممنوع به کارگردانی رامبد جوان که هنگام اختتامیه جشنواره در بازداشت به سر می بردند.
بعد از تعطیلات عید هم گویا سام محمودی از روزنامه نگاران روزنامه شرق به بچه ها اضافه شده که اکنون همراه اکبر امینی و رامین پرچمی در بند 350 زندان اوین هستند.


و حرف آخر.
در آخرهم، چه من که تاریخ دادگاهم نزدیک به تجمعات خرداد است و چه باقی بازداشت شده های حوادث بعد از انتخابات خودشان را برای برگزاری تجمعی بزرگ و پویا برای بیست و دو خرداد آماده می کنند.از همین جا ضمن آرزوی رفع حصر یاران جنبش از تمام مردم سبز ایران درخواست می کنم با توجه به موقعیتشون در این تجمعات شرکت کنند.


ارسال به :