چهارشنبه ۰۹ بهمن ۱۳۹۸ -
- 29 Jan 2020
02 جمادى الثانية 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
سپاه تن به انتخابات نمی دهد
جرس: مهدی کروبی با ابراز نگرانی از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۸۸ پیش بینی کرده بود: من فکر نمی کنم این انتخابات به سلامت بگذرد؛ با آمدن این دولت (احمدی نژاد) سپاه، تمام منابع اقتصادی کشور را در دست گرفته و حاضر نیست تن به انتخابات بدهد و از آنهمه ثروت بگذرد.روزنامه میهن که با همکاری جمعی از روزنامه نگاران در فرانسه منتشر می شود،  امروز در اولین پیش شماره خود، با درج این گفت وگو که بخشی از یک مصاحبه منتشر نشده با مهدی کروبی است، نوشته است: این گفت و گو مدتها قبل از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ در دفتر او انجام شد؛ بخش های دیگر این گفتگو، داوری او نسبت به چهره های تاثیرگذار اصلاح طلب است و انتشار آن منوط به اجازه آقای کروبی است؛ اما آنچه اینک پیش روی شماست دیگر منتظر اجازه او نمی ماند؛ زیرا نشان از پیش بینی زودهنگام روزهایی است که در «خشت خام» می دید؛ مهدی کروبی پس از این گفتگو در حالی که چای می نوشید گفت: «اینها یک مباحثه بود بین دو طلبه! حرفهایی که نمیخواهم با صدای بلند بگویم» و حالا زندگی پیرمرد در حصر، صدای بلند ناگفته هاست و شکستن ساقه گلی که «از زندان سلطنت تا زندان ولایت» به جانش آب داد اما به برش شکست...متن کامل این گفت و گو به شرح زیر است:


از انتخابات آینده (۱۳۸۸) شروع کنیم؛ شما این بار هم نامزد می شوید؟

 حالا زود است و معلوم نیست؛ آخر من فکر نمیکنم این انتخابات به سلامت بگذرد؛ با آمدن این دولت (احمدی نژاد) سپاه، تمام منابع اقتصادی کشور را در دست گرفته و حاضر نیست تن به انتخابات بدهد و از آنهمه ثروت بگذرد. اینکه مردم کسی را انتخاب کنند و او بخواهد بر سپاه نظارت کند که جلوی دخالت او در سیاست را بگیرد و بر آنچه که دست سپاه است نظارت داشته باشد و یا حسابرسی کند؟ اینها نمی گذارند؛ واقعا کار خیلی سخت شده است و نمی بایست می گذاشتند کار به اینجا برسد.

چه کسانی نباید می گذاشتند؟

میشد جلوی اینها را گرفت؛ خوب شما دیدید که در انتخابات (۱۳۸۴) من نفر اول شمارش آرا در ۱۵ استان کشور بودم و اندکی خوابیدم و بیدار شدم و دیدم همه چیز از دست ستاد انتخابات کشور خارج شده و دست دیگران افتاده، بعد هم نامه نوشتم و نقش آقا مجتبی (خامنه ای) را گفتم؛ اگر باور میکردند خطری را که انتخابات را تهدید می کند نمی گذاشتند اینجوری شود.

شما که این خطر را میدانستید چرا نگفتید به دولت آقای خاتمی؟

من اتفاقا گفتم و حتی پیشنهاد دادم که به خاطر حساسیت اوضاع، وزارت کشور را برای انتخابات بدهند دست (سید علی اکبر) محتشمی پور؛ او از پس اینها برمی آمد و می توانست جلوی تقلب را بگیرد (...)؛ حالا گذشت و نمیخواهم کسی را متهم کنم، همه با هم تا اینجا آمدیم، مهم این است که حواسمان باشد که دیگر برگزاری انتخابات سالم و آزاد در این کشور کار ساده ای نیست؛ اصلا ساده نیست، زمان امام (خمینی) هر ایرادی که می گرفتند نمی توانستند انتخابات را چیزی بگویند، در سلامت اش شک نبود، آنجا هم که آقای جنتی و شورای نگهبان خواستند نتیجه ای که به نفع شان نبود (مجلس سوم) را دستکاری کنند امام محکم جلوی شان ایستاد و نگذاشت. هر جوری که بشود کشور، انتخابات اگر سالم باشد جمهوریت حفظ می شود و مردم خودشان می آیند و هرجور که بخواهند می آیند و با انتخاب شان اصلاح می کنند و تغییر می دهند؛ اگر این نباشد همه چیز از بین می رود.

خوب! کوتاه آمدن دولت خاتمی در برابر دخالت حکومت در نتیجه انتخابات، مختص او نبود؛ شما هم در مجلس ششم که قدرت کاملا دست اصلاح طلبان بود در مواردی تسلیم آقای خامنه ای شدید...

  موضوع نتیجه انتخابات با هیچ مصداق دیگری قابل مقایسه نیست؛ رگ حیاتی نظام است که جای کوتاه آمدن نیست، انتخابات نباشد دیگر امید هیچ اصلاح یا تغییری نیست و اگر اعتراض از راههای دیگری بشود معلوم نیست به چه نتیجه ای برسد. برای همین هم یک عده از اول با جمهوری مخالف بودند؛ اما از انتخابات که یک رکن نظام است بگذریم من آنوقت معتقد بودم که در مصادیق، باید رهبری را داشت چون تا زمینه برای تغییر بیشتر بر اساس انتخابات های بعدی فراهم نشود اگر او را نداشته باشیم هیچ کاری نمی شود کرد. ضمن اینکه نباید توقع مردم را بالا برد، ظرفیت ها را باید در نظر گرفت، وقتی هنوز فکری برای مراکزی که به هیچکس هم جواب نمیدهند و هرکاری که دوست دارند می کنند نکردیم چرا وعده هایی میدهیم که وقتی نشد سرخوردگی و یأس بیاورد. (...) من کارهایی کردم که میتوانستم؛ جوری عمل میکردم که بتوانم گاهی زندانی ها را آزاد کنم، برای شان مرخصی بگیرم و در حد توانم به گرفتاری خانواده های شان برسم... اما وقتی لقمانیان (نماینده همدان) را گرفتند محکم ایستادم و کوتاه نیامدم؛ دیدم نه! اینجا پای همان انتخابات و مجلس و جمهوری در میان است و جای مماشات نیست. من در تبلیغات انتخابات هم همین کار را کردم و حرفهایی را زدم که شدنی بود (...)

 

ارسال به :